Smutné obličeje těch, kteří se nevešli, a naopak rozzářené tváře šťastlivců, co usedli na židličky. Tohle nejlépe vystihuje atmosféru středečního večera v koncertním sále Českého rozhlasu České Budějovice, kam přijela šestičlenná skupina Třehusk z Poberouní zahrát staropražské a lidové písničky

Nadšení posluchači si rádi zazpívali známé písničky od Karla Hašlera, vodácké šlágry nebo Mládkovu krásnou Hlásnou Třebáň a po více než dvouhodiném vystoupení ani nechtěli pustit muzikanty z jeviště.
„Jezdíme sem do jižních Čech často a moc rádi, protože je tady takové vynikající publikum,“ usmíval se kapelník Miloslav Frýdl na začátku vystoupení, ve kterém nechyběly staropražské, vodácké ani vojenské písničky.

„Je tady totiž nádherně a moc skvělé a strašně vstřícné publikum,“ přiznává se zpěvačka a jediná žena v kapele Pavla Švédová.
„Pokaždé, když přijedu do jižních Čech, mám tuhle stejnou zkušenost. Zdejší lidé jsou strašně milí, vstřícní a dobrosrdeční. Teď jsme si to jenom potvrdili.“

Členové skupiny Třehusk, která za pětadvacet let svého působení hrála kromě v českých městech a obcích například i v Americe nebo v Rumunsku, zde nebyli letos poprvé. Mnozí si pamatují divadelní představení Postřižiny, které se za jejich účasti odehrávalo počátkem srpna na dvoře třeboňského pivovaru. Nechyběl tenkrát ani Pavel Landovský, Pavel Vítek nebo Petr Bendl.

„Z třeboňského představení mi zůstal tento vjem – déšť, a to, že jsem strašně zmokla,“ přiznává Pavla Švédová. „Bála jsem se ale hlavně o lidi, kteří v dešti seděli. Říkám si, že museli nastydnout. Copak my – my tam byli jen chvíli a jsme na každé počasí zvyklí. Ale diváci a posluchači vydrželi ve strašném marastu, což bylo hrozné, a proto je obdivuji,“ říká Pavla Švédová s tím, že tahle listopadová návštěva jižních Čech není určitě poslední. „Rádi se vrátíme , pokud nám slíbíte, že bude o trošku líp,“ usmívá se Pavla Švédová s kapelníkem Miloslavem Frýdlem.

Nahrávku vynikajícího koncertu nabídne Český rozhlas České Budějovice na Silvestra. Proto se mají na co těšit i ti, kteří se do sálu nevešli a posluchali písníčky v kavárně a galerii, což určitě také nebylo k zahození.