Sezona velkých nadějí. Velmi symbolicky pojmenoval Martin Glaser, šéf činohry Jihočeského divadla, dramaturgický plán na příštích osm měsíců. Jednak z divadla odchází – na jaře se stane ředitelem Národního divadla Brno –  jednak se téma naděje několika hrami prolíná. Nadějeplné je rovněž to, že Petr Zelenka píše pro Jihočeské divadlo (JD) novou hru.

Podle šéfa souboru přináší letošní premiéry to, o co mu zde předcházejích osm sezon šlo. „Abychom dělali moderní, živou, současnou činohru. Pilířem sezony budou nové české hry, uvedené v české premiéře a napsané pro Jihočeské divadlo. Jsem rád, že něco,  o čem jsme dlouhou řadu let snili, se nám teď podařilo naplnit," řekl Martin Glaser.

Pilířem programu budou tři české dramatické novinky. První měla premiéru v pátek; Martin Františák, jenž sedm let šéfoval ostravskému Divadlu Petra Bezruče, napsal hru 
na motivy románu Advent od Jarmily Glazarové, neprávem opomíjené spisovatelky.

Premiéry 2013/14
25. října
Advent
režie Martin Františák

20. prosince
Je úchvatná
režie Jana Kališová

10. ledna
Blackout
režie Martin Glaser

7. března
Yerma
režie Jiří Heřman

25. dubna
Louis a Louisa
režie Ivan Krejčí

9. května
Nová hra Petra Zelenky
režie Petr Zelenka

„Je to autorský text, který navazuje na divácky velmi úspěšnou linii, kterou jsme začali Petrolejovými lampami 
a pokračovali v ní Rokem na vsi: reflexi společnosti prostřednictvím velkých venkovských dramat. Martin Františák je skvělý dramatik, dvě jeho hry uvedlo Národní divadlo v Praze," popsal šéf souboru.

V lednu bude mít premiéru groteskní thriller z konce světa Blackout. Bude to zároveň loučení: je to osmá a na jistou dobu asi poslední hra, kterou společně napsali Martin Glaser 
a Olga Šubrtová. Zkoumá křehkost lidství po výpadku proudu vprostřed mrazivé zimy. „Mám velkou radost, že se povedlo pro hlavní roli získat jako hosta Igora Bareše," upozornil Martin Glaser.

Exkluzivní bude třetí česká premiéra. Hru píše pro JD Petr Zelenka, který se sem vrací již počtvrté. Činohra uvedla jeho Příběhy obyčejného šílenství, 
v české premiéře Očištění, loni zde sám režíroval komedii Fuk!

„Petr Zelenka píše pro Dejvice, Národní divadlo, dostáváme se tím do velmi dobré ligy. Hra bude na téma pracovních konkursů a věřím, že se mu povede aspoň tak dobře jako poslední text pro Dejvice, Dabing Street, což byla veliká legrace," glosoval šéf činohry.

Velké očekávání provází inscenaci Lorcova poetického dramatu Yerma. Nejlepší český operní režisér Jiří Heřman bude mít totiž v JD činoherní debut. „Asi je to znamení toho, že skutečně zažíváme v novodobé historii činohry šťastnou hodinku," soudí Martin Glaser.

Jeden ze stěžejních dramatických básníků 20. století Federico García Lorca se na repertoár JD vrací po 15 letech od premiéry Krvavé svatby. Hudbu složí Marko Ivanovič, který před pár dny dirigoval Janáčkovu filharmonii na koncertě 
s Jaromírem Nohavicou. Muziku skládá na míru zpěvačce Martě Töpferové. Ta vytvoří alter ego titulní postavy, kterou ztvární Dana Verzichová.

„Yerma pro ni bude návrat po mateřské dovolené. Jde o téma spalující touhy po mateřství, myslím, že Dana bude velmi dobře vědět, o čem hrát," podotkl šéf činohry.

Herečka se na roli hodně těší; i proto, že Marko Ivanovič je její spolužák z DAMU. „Doufám, že se zhodnotí to, co teď prožívám. Třeba se s tématem prolne to, že jsem mamina," reagovala herečka.

Před Vánoci rozšíří komediální repertoár inscenace Je úchvatná! Zrežíruje ji Jana Kališová, která bude novou šéfkou činohry. „Je to skvěle napsaná konverzační komedie 
a v hlavní roli se objeví miláček publika Daniela Bambasová," zmínil  Martin Glaser.

Pro herečku jde o velkou příležitost po téměř třech letech. Naposledy zazářila ve Slaměné židli, jež měla premiéru v květnu 2011. „Hra je o tom, že žena si celý život myslí, jak skvěle zpívá, a přitom zpívá špatně. Když mi řekli, že je to role přesně pro mě, napadlo mě, jestli mi nechtějí naznačit, že si jen myslím, jak celý život docela dobře hraju divadlo," žertuje Daniela Bambasová.

Jediné, co je v sezoně nadějí nejisté, je jméno režiséra, který připraví studiový titul Louis a Louisa, jenž se s velkým úspěchem hrál v Divadle Na Zábradlí. Šéf ostravského Divadla Aréna Ivan Krejčí, s nímž JD počítá, totiž kandiduje za ČSSD na ministra kultury…