Smutné výročí si připomene festival Stodola, který v pátek začíná v Hošticích u Volyně na Strakonicku. Dvoudenní akce uctívá památku country zpěváka Michala Tučného, od jehož úmrtí letos uplynulo 15 let.

Většina lidí se každoročně těší především na sobotní galakoncert, v němž zní výhradně písně 'Posledního kovboje'. Tentokrát začne ve 20.30 hodin a mezi hlavní hvězdy patří Petr Kolář, Tomáš Klus, Lenka Dusilová, Wabi Daněk, Tomáš Linka nebo Michaela Tučná.

„Letošní Stodola je jubilejní, je to totiž 15 let, co táta odešel. Snažili jsme ho do celého dne letos otisknout víc, proto je tam třeba víc country,“ řekla organizátorka Gabriela Novotná, nevlastní dcera Tučného, která s ním žila od šesti let a cítila se téměř jako vlastní.

Start dnes večer

Program začíná už v pátek, kdy se areál otevře v 18 hodin. O Cenu Michala Tučného budou soutěžit skupiny Na starý kolena band, Lignit, Pavel Petran, Neznámi, Slepá kolej, Çava a jako host Veget.

V sobotu se bude hrát od 10 hodin. Pódium ovládnou Petr Kolář s kapelou, Banjo band Ivana Mládka, Lenka Dusilová, Jaroslav Uhlíř, Wabi Daněk, Schovanky i Fešáci. S posledně zmíněnou skupinou Tučný v letech 1974 – 1980 zpíval.

„Pamatuji si ho jako výborného parťáka a kamaráda: legrace na jevišti, v šatně, v autě, všude. Na Stodole nehrajeme poprvé a je to zvláštní pocit: byl to náš kamarád a jestli se dívá shora… Letos nebudeme hrát úmyslně jeho písničky – bude je tam hrát asi každý, tak my dáme naše. Jestli to Michal nahoře poslouchá, tak aby viděl, že se neflákáme,“ popsal houslista Fešáků Jan Turek.

Jeden song od Tučného ale přeci jen zařadí. Píseň Nádraží. „Zdá se nám, že je opomíjená, a přitom je to jedna z nejhezčích. Na Stodolu se těšíme, je to vždy slavnostní pocit. Hlavně jsme s Michalem zažili krásné chvíle,“ doplnil Turek.

Kemp vedle areálu

Celá akce vznikla po Tučného smrti spontánně. Pár kamárádů se sešlo na návsi v Hošticích. Ale začalo jezdit víc a víc lidí, a tak si vybudovali festival sami. „Táta by byl určitě nadšený. Vždy mluvil o tom, že si jednou v Hošticích udělá svůj fesťák,“ věří Novotná.

Oproti minulým ročníkům je jedinou změnou umístění kempu. Pořadatelé ho přesunuli do bezprostřední blízkosti areálu. „Bude to pro všechny pohodlnější,“ dodala Novotná.

Na Stodolu jezdí zavzpomínat rok co rok davy lidí. Loni jich například bylo 5000 a zvládli i evakuaci poté, co anonym pohrozil bombou. Letos jich nejspíš dorazí ještě víc.

„Už 15 let uplynulo od Michalovy smrti a radost rozdává ve svých písničkách dál. Jen těžko vyčíslit, kolik lidí sblížil, protože se potkali s Michalem, s jeho písněmi, někde u ohně nebo u piva. Je to řetězová reakce pozitivní energie. A ani Stodola určitě nebude smutné setkání,“ podotkl moderátor Standa Borkovec.Sobotní program
11.30Chai
12.15Schovanky
13.15Wabi Daněk
14.25Ivan Mládek a Banjo band
15.30Lenka Dusilová
16.40Fešáci
17.40Jaroslav Uhlíř
18.55Petr Kolář20.30

Večerní program
Tomáš Klus
Petr Kolář
Jiří Zonyga
Tomáš Trapl
Leona Černá
Richard Tesařík
Lenka Dusilová
Wabi Daněk
Miloš Dvořáček
Tomáš Linka
Michaela Tučná
Ondřej Ruml
Martin Pošta

Vstupné na místě
Plné 550 korun
Držitelé ISIC a ITIC
10% sleva
Děti do 130 cm, vozíčkáři Zdarma
Zdroj: http://smt.kyno.cz/