V malé vitríně ho člověk snadno přehlédne. Přitom jde o kolt, jichž se vyrobilo jen patnáct a z něhož pravděpodobně střílel legendární Buffalo Bill. Řadu unikátů nabízí výstava historických zbraní v Jihočeském muzeu, ale pozor: ačkoli začala včera, otevřená bude už jen tuto sobotu od 9 do 17 hodin.

Expozici připravil Klub historických zbraní v Českých Budějovicích, jenž si takto připomíná 50 let od svého vzniku. Rozpětí je široké: pušky, revolvery, samopaly, kulomety, minomety, granáty, miny, dělostřelecké náboje i uniformy. Vše jsou originály a milovníci zbraní žasnou. A mají proč, jak upozorňuje Vladimír Sedláček. „Jsou tady unikáty, o které by stálo nejedno muzeum,” podotkl nadšenec z klubu, který je nejstarší v Česku.

A rozhodně nepřehání. Třeba 36letý Václav Škopek přivezl ze své sbírky italský minomet ráže 81 mm, který je jediný v republice. Do země se dostal s německou armádou. „Jezdíme s ním na historické ukázky a střílíme z něho. Jinak ho mám ale doma zamčený,” popsal sběratel.

Úlovek z Lutychu

Puškař Bohumil Žáček je zase pyšný na úlovek z burzy v belgickém Lutychu. Jde o kolt SAA z roku 1873, jehož exkluzivita spočívá v hladké hlavni. Světlo světa jich spatřilo všehovšudy patnáct, objednávaly si je ansábly podobné těm, v nichž účinkoval Buffalo Bill, takže je možné, že ho slavný pistolník držel v ruce. „Prodal mi ho německý sběratel, asi ani nevěděl, že má hladkou hlaveň,” říká 56letý muž z Nových Hodějovic, který na výstavě představuje zbraně z Divokého Západu.

K perlám dále patří velmi vzácná francouzská minometná střela vzor 1915 z první světové války. V tak zachovalém stavu, v jakém ji Jihočeši získali od přátel ze Slovinska, se de facto nedá sehnat. Mezi cenné kousky počítají sběratelé rovněž dvě italské dělostřelecké střely.

Historicky jsou v expozici zastoupeny zbraně z války Severu proti Jihu, z obou světových válek a od mnoha armád: wehrmachtu, Rudé armády, Angličanů i Američanů. „Jde o průřez jednotlivými bojišti. K tomu jsou tu příslušné uniformy, snažili jsme se vojáky obléct dobově,” vysvětlil Sedláček.
Součástí výstavy jsou různá vyznamenání, a to jak z časů Rakouska-Uherska, tak například od Svazarmu.

Zbraň ministra Junga

O průřez vývojem palných zbraní se pokusil předseda klubu Antonín Klůc. Oči tak putují od doutnákového zámku po křesadlové a perkusní. „To jsou všechno předovky, což byl obrovský krok dopředu v nabíjení,” vyzdvihl Klůc. Na velkém stole pak spatří návštěvník jehlovku, zbraně typu Lefaucheux nebo lancasterky včetně té, kterou vlastnil jeden z komunistických ministrů vnitra Josef Jung. Zajímavostí jsou terčovnice, zbraně pro pokojovou střelbu ráže 4 milimetry.

Klůc se specializuje na firmu Sellier & Bellot. V jedné z vitrín tak návštěvník najde různé náboje do brokovnic včetně jedinečné s ráží 22. „Je to jediný náboj, o kterém se v téhle republice ví,” poznamenal muž, jehož otec byl prvním předsedou klubu, takže pokračuje v rodinné tradici. Jak však připomněl při vernisáži, začátky nebyly snadné. „V 60. a 70. letech byl sběratel zbraní každému úředníkovi ministerstva vnitra podezřelý: určitě totiž připravuje nějakou protistátní akci, a proto je třeba mu jeho aktivitu řádně znepříjemnit. Obranou bylo založení klubu.”