Její role ve filmu je malá, přesto ji natáčení silně zasáhlo. Sabina Remundová uvedla na slavnostní premiéře v českobudějovickém multikině snímek Lidice. „Nálada na place byla, jako když se usmívá Mona Lisa. Tak nějak na pomezí smutku a radosti,“ říká devětatřicetiletá herečka.

Proč jste se rozhodla zúčastnit premiéry zrovna v Budějovicích?
Já jsem rodačka z Písku, takže jižní Čechy jsou moje srdeční záležitost. Navíc se u nás doma vždycky zpívalo K Budějicům cesta a maminka v Budějovicích studovala.

Už jste viděla film Lidice v konečné podobě?
Budete se divit, ale neviděla. Dokonce se otevřeně přiznávám k tomu, že mám trochu obavy, protože některé mé scény z filmu vypadly. Zvlášť jedna mě bude mrzet. Čekám, až skončí šrumec kolem premiéry, a podívám se v klidu.

Prozradíte, jaká vaše scéna z filmu zmizela?
Šlo o sundavání zvonů. Byla to scéna, která rozvíjela vztah mezi mojí postavou farské Toničky a četníkem Vlčkem.

Bylo pro vás těžké ji oželet?
Samozřejmě. To je pro herce hrozně těžké. Já jsem už poznala i zážitek za kamerou a rozumím tomu, že se tohle v zájmu celého filmu musí udělat, ale když jste zase jenom herec, tak vás bolí každý detail. Mrzelo mě už při natáčení, když třeba nebyl čas nějakou mojí scénu rozvinout.

Jak jste se vůbec dostala k roli ve filmu Lidice?
Film měla původně režíroval Alice Nellis a s tou mě pojí dlouholeté přátelství i spolupráce. Jednoho slunečného odpoledne na procházce s dětmi mi nabídla, že má pro mě střední roli a moc hezky mi vyprávěla příběh Lidic. Po malé roli v Tajnostech mě to potěšilo a už jsem si to celé nafilmovala v hlavě a nadchla se pro to. Věděla jsem, že to je role pro mě. Pak to chvíli vypadalo, že se to možná nepovede, protože Alice musela odstoupit kvůli nemoci a přišel nový režisér a s ním i změny. Měla jsem velký strach, že o roli přijdu. Naštěstí se to nestalo a jsem ráda, že jsem se toho mohla účastnit, i když nakonec je moje role menší.

Změnil se během natáčení nějak váš pohled na tuto historickou událost?
Myslím, že moje povědomí bylo jako u většiny velmi strohé. Jenom jsem věděla, co se stalo, ale už ne ani přesně kdy. Nejvíc jsem si zjistila z knih, které jsem koupila právě v památníku v Lidicích a samozřejmě lidé, kteří se na filmu podíleli, měli další zdroje. Během natáčení jsme si to tak různě půjčovali. Zvlášť ty knihy mě velmi zasáhly, protože tam jsou fotografie dětí a u většiny je popisek, že byly někam odsunuty nebo zemřely. To mě jako matku svírá u srdce do dneška.

Byla vaše postava reálná , existovala farská Tonička?
Ano, moje postava má skutečnou předlohu. Vypadala tedy úplně jinak než já, ale je zachycená na fotografii v jedné publikaci.

Natáčeli jste i přímo v Lidicích a Terezíně. Jaké to pro vás bylo?
První natáčecí den jsem měla v Terezíně, třetí v Lidicích. Já jsem taková, že se do té herecké práce nijak hystericky neponořuji a ani nemám ráda, když se věci moc prožívají, a proto jsem nečekala, jak moc mě to zasáhne. Bylo tam něco, co sevřelo moji duši a dlouho po natáčení to přetrvávalo. Ta místa zkrátka něco vyzařují a i kdybyste stokrát nechtěli, tak se vás to dotkne. Lidé se tam jinak chovají, i otrlý cynik ubere. Zvlášt silný prožitek mám z Terezína, tam jsme točili přímo vedle komůrek, kde ty ženy bydlely, a to bylo opravdu stísňující. Navíc jsme hráli v originálních vězeňských oblečcích a během natáčení tam normálně chodili zahraniční výpravy a s otevřenými ústy hleděly na ženy v pruhovaných mundúrech a esesáky. To byl skoro až divadelní prožitek.

Nebyla kvůli samotnému tématu filmu nálada na place poněkud ponurá?
Nedá se říct přímo ponurá, ale nezažila jsem tam žádný rozchechtaný den nebo úplně uvolněnou atmosféru. Přirovnala bych to k úsměvu Mony Lisy. Nálada byla zkrátka tak nějak na pomezí smutku a radosti a zároveň upřímně pietní.

Už máte nějaké zpětné reakce?
Mám jich hodně a je to příjemné. Neslyšela jsem vůbec žádnou zápornou a také mě překvapilo, kdo všechno kvůli Lidicím vyrazil do kina. Zrovna dneska jsem vyzvedávala dceru ze školky a paní kuchařka říkala, že se jí to líbilo. Už jenom to, že tahle paní dá peníze na lístek, mi přišlo úžasné.

Mnoho lidí doporučuje film pouštět také mladým . Uvidí jej i vaše děti?
Já mám pětiletou dceru a sedmiletého syna a byla jsem rozhodnutá, že to vidět nemůžou. Slyšeli ale aslepoň cédéčko s filmovou muzikou a to se jim strašně líbí. Posloucháme to v autě pořád dokola a syn pak čte z obalu, že například jedna skladba je pochod Němců. Já tím pádem jako matka u volantu musím začít vysvětlovat, jak to vlastně bylo. Takže už jsme na cestě k tomu, že to uvidí. Asi to bude brzo, ale musím to pečlivě zvážit.

Sabina Remundová

Starší dcera Ivy Janžurové a divadelního režiséra Stanislava Remundy se narodila 18. května 1972. Vystudovala hudebně-dramatický obor na pražské konzervatoři, poté docházela na DAMU. Jako mladá komparzistka se objevila ve snímku Jak se točí rozmarýny. Svou první velkou roli ale dostala až roku 2002 ve filmu Výlet režisérky Alice Nellis. Ztvárnila zde těhotnou ženu, která s celou rodinou cestuje na Slovensko, aby vyhověla otcovu poslednímu přání. V roce 2003 režírovala snímek Maryška. O čtyři roky později dostala malou roli v dalším filmu Alice Nellis Tajnosti.
Zdroj: http://www.csfd.cz