Na letišti Čápův dvůr v Táboře se od 13. do 15. července uskuteční osmý ročník festivalu Mighty Sounds. Jako každý rok, i letos se na třech živých a na čtyřech DJských pódiích představí kolem 150 interpretů z celého světa z žánrů jako punk, ska, reggae nebo indie rock. Jednou z hlavních hvězd bude jamajská legenda reggae, skupina Inner Circle. Program doplní divadlo či sportovní turnaje.  Organizátoři očekávají návštěvu 12 000 lidí.

„Festival není jen o punku 
a ska hudbě, jak si mnozí myslí. Každoročně přivážíme světové hudební špičky, ačkoliv je v Česku ještě mnozí neznají. Letos je to například folkový Frank Turner. Máme tu i orchestry a skvělá divadla," řekl ředitel festivalu František Švadlena.

Na největší akci svého žánru v Česku i střední Evropě zazní opět to nejlepší z roken᠆rolu, reggae, ska, punku, rockabilly, hardcoru, punkrocku, dancehallu a dalších žánrů. Nejen s jedinečnými letními hity se představí jamajská klasika Inner Circle. Kdo by od nich neznal písně z kraje 90.let, například Sweat s refrénem A La La LA La La Long, kdy se bez nich neobešla jediná diskotéka.

Divadlo, čtení i sport

Svoji energii vypustí do publika také ska-punkoví The Locos. Přijedou průkopníci hardcoru Biohazard, kteří jsou v současnosti ve skvělé formě,  nebo v Čechách populární energičtí ska hip-hopeři Irie Révoltés. Ti se na festival vracejí na četné žádosti fanoušků. Představí se také sympatická anglická hvězda folk punku Frank Turner.

Z české scény vybrali pořadatelé Sto zvířat, Pipes and Pints, Hentai Corporation, Fast Food Orchestra i Swing Band Tábor, který se předvede se zoopunkovou Peshatou.

Letos Čápův dvůr pojme tři živá pódia, čtyři scény pro dýdžeje a k tomu divadelní stan. V něm festival nabídne představení, písničkáře a autorská čtení, vystoupí třeba Václav Koubek nebo budějovický soubor Arte della Tlampač s titulem Hydromotorobosysel.
Hlavními hvězdami scény dýdžejů budou Sanjin & Youthman a OBF. Doprovodnýprogram zahrnuje fotbalový i nohejbalový turnaj, skate exhibice, ohnivou show i dílnu graffiti.

V sobotu se na festivalu už poněkolikáte rozsvítí tisíce světel pro Afriku. Před půlnocí pošle organizace Světlo pro svět symbolický vzkaz zrakově postiženým do Etiopie, pokračuje tak projekt Hudbou proti slepotě. Během celé akce si budou návštěvníci moci koupit svíčky, které pak společně v jeden okamžik zapálí. Ve stánku sdružení bude k dostání i novinka – tričko svítící ve tmě, jímž nositel přispěje na oční operace v Africe. Po celé tři dny bude možné vyzkoušet i oblíbenou 'slepodráhu' a dozvědět se více o lidech se zdravotním postižením. „Minulý rok jsme s pomocí diváků vybrali částku 29 840 korun, která vrátila zrak 37 lidem. Letos toto číslo zkusíme navýšit," avizuje ředitel Světla pro svět Filip Zoubek.

Lépe ukotví pódia

Letošní rozmary počasí už poznamenaly náladu nejednoho festivalu. Naposledy se tak stalo na Rock For People. Vedra a silné bouřky ale na nadcházející víkend nikdo nepředpovídá. Má být přes den mezi příjemnými 20 až 25 stupni Celsia, v pátek v noci bude nutné se přiobléci, protože teplota klesne k deseti. Organizátoři se ale stejně pečlivě připravili.

„Z loňska už máme s bouřemi a silným větrem zkušenost, zajistili jsme proto lepší ukotvení stanů a pódií a počasí pečlivě sledujeme. Na základě předpovědi tak můžeme preventivně vyhlásit, aby lidé poodešli od stageií nebo opustili areál. Loni se to osvědčilo a lidé byli velice poslušní. Víc se toho asi dělat nedá,"  podotkla mluvčí Mighty Sounds Markéta Štěchová.

Letos mají lidé možnost kempovat zdarma v klasickém stanovém městečku se sprchou i toaletami, nebo si za 150 korun zaručit pobyt v městečku s lepší ochrankou, servisem a soukromím. Opět bude fungovat také úschovna cenností, kam lze odložit i kolo nebo motorku. Permanentka se do 12. července prodává za 950 korun. Ceny na místě a další informace obsahuje web www.mightysounds.cz.

DAVID PELTÁN
VÁCLAV KOBLENC