Dost bylo všech volů a kur.. Přichází klasická sezona. Činohra Jihočeského divadla v příštích osmi měsících zčásti rezignuje na to, co jí přineslo renomé, ale také kritiku od starších předplatitelů: na současná dramata. Hned pět ze sedmi titulů, které uvede, patří do kolonky léty prověřené.

Ředitel divadla Jiří Šesták sice upozornil, že činohra získala Cenu Alfréda Radoka a patří ke špičce regionálních scén. Přiznává však, že reaguje na ohlasy lidí, jimž je mezi 50 a 70 roky a kteří v divadle touží po harmonii a klidu.

„A i pro ně chceme hrát. Přivádíme na jeviště současné autory, témata a jazyk. A jestliže žijeme ve zhrublé době, která má řadu mravních i společenských problémů, tak je autoři reflektují a těžko počítat s tím, že budou psát jak za doby buržoazního divadla v 18. století,“ argumentuje Šesták.
Chápe, že některým divákům to vadí, protože 'obhroublostí a drsnosti světa' mají dost, ale hájí se tím, že činohra chce pokládat otázky a vyburcovat svědomí lidí. „V tom spatřuji jedno ze základních poslání divadla, kterého se nemůžeme zříci,“ doplnil.

Kdo ztvární Blanche?

Do šuplíku klasika spadá kromě Roku na vsi zcela jistě veselohra Škola základ života, jejíž jihočeská verze se bude opírat o původní text humoristy Jaroslava Žáka. Zrežíruje ji Mikoláš Tyc, jenž se na jihu uvedl Lovem na losa, a zazní písně z 20. a 30. let v podání kapely Blue Star. „Bude to hudební představení, nahradí titul Donaha!, který na konci roku stáhneme,“ řekl šéf činohry Martin Glaser.

Další klasiku, Tramvaj do stanice touha, připraví nové posily souboru režisér Adam Rut a dramaturgyně Kristýna Čepková. Něžně krutá hra, jak zní jeden podtitul, nabídne velké herecké příležitosti, nejvíc v postavě Blanche. Obsazení zatím divadlo tají.

V případě Misantropa jde tak trochu o podfuk: Glaser si totiž vybral verzi Martina Crimpa, jenž příběh přenesl ho současného Londýna. Zachoval ale postavy i formu, takže herci budou mluvit ve verších. Stejně tak lze předpokládat, že Dekameron, který pro točnu zadaptují šéf činohry s Olgou Šubrtovou, žádná cudná zívačka nebude.

Zneklidňovat, jak zní slovo, jež používají Šesták i Glaser jako eufemismus pro styl současných her, kvůli nimž diváci rozhořčeně odhlašují předplatné, bude stoprocentně komorní tragikomedie Fuk: sex, nahota, gay, prostitutka… V české premiéře hru nastuduje Petr Zelenka, za jehož Očištění putoval na jih Radok. A Černá komedie v podání dvojice Rut – Čepková, kdy bude na jevišti chvílemi tma?

Lze proto věřit slovům Glasera, že sezona bude odvážně klasická, i když opouští linii současných dramat, díky nimž se činohra za poslední sezony vyprofilovala. „Stálo za to pustit se do jiných vod, ale témata se nemění: stále chceme vyprávět silné příběhy o podstatných věcech. Jen na ně zkusíme nahlédnout optikou textů, kterým se říká klasické,“ vysvětlil šéf souboru.

Sezona 2011/12


4. 11. Rok na vsi
Režie Břetislav Rychlík

22. 12. Černá komedie
Režie Adam Rut

13. 1. Fuk
Režie Petr Zelenka

24. 2. Tramvaj do stanice touha
Režie Adam Rut

10. 3. Misantrop
Režie Martin Glaser

20. 4. Škola základ života
Režie Mikoláš Tyc

7. 6. Dekameron
Režie Martin Glaser