Hvězdy Pavlína Filipovská, Jitka Zelenková nebo Karel Štědrý přijedou tento víkend na Festival dechové hudby Karel Valdauf. Začíná dnes od 15 hodin v Trhových Svinech a nabízí několik populárních dechovek i dva galakoncerty.

Hrát se bude na náměstí. První galakoncert vypukne dnes v 19 hodin pod názvem Melodie, které nestárnou. Připomene 70. výročí vzniku Orchestru Karla Vlacha a zazpívají Pavlína Filipovská, Naďa Wepperová, Kateřina Šildová, Roman Vojtek, Karel Štědrý a Jan Čechovský.

„Spoluorganizátorem je Karel Valdauf a ten domluvil koncert s dirigentem orchestru. Bude u nás mít premiéru a je to bonbonek programu, navíc chystáme překvapení,“ uvedl hlavní pořadatel a starosta města Radislav Bušek.

Program akce

Sobota 22. srpna
Veselá muzika 15.00
Budvarka 16.15
Moravanka 17.30
Galakoncert 19.00
Cimbálovka + Podhoranka 21.30

Neděle 23. srpna
Vejvodova kapela 10.15
Budvarka 11.45
Moravanka 13.00
Galakoncert 14.30
Veselá muzika 17.00
Babouci 18.15
Podhoranka 19.30

V dramaturgii se letos festival zaměřil na jihočeské kapely. Diváci tak uslyší Budvarku, Podhoranku, Babouky a Veselou muziku. Pro kapelníka Budvarky Ludvíka Petra je tato přehlídka srdeční záležitostí. Už z toho důvodu, že město dobře zná, narodil se poblíž a studoval na tamním gymnáziu.

„Mám tam mnoho přátel a hraje se nám tam výborně. Publikum naše skladby bere, máme tam příznivce, kteří už dnes píší, těší se a ptají, kdy náš program začíná. Jsem tomu moc rád, protože na festivalu jsou tři velice dobré dechovky a přitom nejsme žádní konkurenti – snažíme se jen odvézt hezkou práci, aby lidé odcházeli spokojeni,“ popsal Ludvík Petr.

Na nedělním galakoncertě se předvede orchestr Paláce Žofín, s nímž mají pořadatelé dobré vztahy. Jako hosté se představí Jitka Zelenková, Jana Petrů a Roman Vojtek.

Festival každý rok navštíví kolem tří tisíc diváků. „V Trhových Svinech je několik přehlídek a zábav, ale domnívám se, že generace dříve narozených si bez Karla Valdaufa nedovede letní období představit. Dlouho dopředu je zajímá, jaký bude repertoár,“ doplnil Bušek.

Překvapuje ho, že festival navštěvují nejen místní, ale jezdí lidé z celého Česka, Německa, Rakouska a Švýcarska. Ptají se na program a chtějí vědět přesný čas, kdy kdo bude vystupovat.

„Já osobně se těším na Orchestr Karla Vlacha, to je žánr mých mladších let. Moderovat bude už poněkolikáté Alexandr Hemala, s ním máme velice dobré zkušenosti, je tu jako doma,“ podotkl Bušek.

Letošní ročník je dvanáctý, takže podle starosty každý ví, co má zajistit. Odborníci považují festival za jeden z nejlepších v tomto žánru.
Dnešní vstupné činí 70 korun, nedělní sto korun a vstup na oba dny 150 korun.