Aktéři populárního seriálu Okresní přebor se v sobotu stanou hlavními hosty Videofestu v Táboře. Filmový festival v klubu Milenium láká jak na režiséra Jana Prušinovského, tak na Ondřeje Vetchého, který ztvárnil kapitána týmu Slavoj Houslice Jirku Luňáka. O sošku Táborského páska se na soutěžní přehlídce začínajících tvůrců utká devět snímků.

Již 17. ročník akce pořádá sdružení Fest 2004, jehož předseda Štěpán Pavlík se s Vetchým potkal letos v létě u známých. „Zaujal mě jako osobnost, jeho zase zajímal Tábor. Tak jsme upekli jeho účast na Videofestu,“ popsal Pavlík.

Oba speciální hosté přiblíží právě dokončený celovečerní film Okresní přebor, jehož děj končí tam, kde začal seriál. Zmíní se také o svých hereckých a tvůrčích začátcích s ukázkami rané tvorby.

Hrané i animované

Soutěžní filmy rozdělí organizátoři do dvou poločasů po 45 minutách, 30minutového prodloužení a penaltového rozstřelu. První blok začne v 19.30 hodin, závěrečný skončí před půlnocí. O tom, kdo získá Táborského páska, rozhodnou diváci: na vstupence označí snímek, který se jim nejvíc líbil, vítězi pak sošku předá Vetchý. Mezi přihlášenými tituly figurují snímky hrané, animované i dokumentární.

Podtitul Videofestu zní Kouzlo hudby a obrazu. Jeho obsah naplňuje třiatřicetiletý slovenský skladatel Jakub Kudláč, další z hostů. „Žije v Táboře krátce, ale má k němu vztah. Uvede své pásmo, ve kterém na piano v reálném čase doprovodí ukázky filmů na plátně a bude je komentovat,” přiblížil Štěpán Pavlík.

Hlavním hostům přizpůsobí pořadatelé pódium, které vždy zdobí tak, aby vystihlo tvorbu pozvaných osobností. Tentokrát vytvoří dřevěnou zpocenou šatnu, kam pověsí dresy a staré kopačky. Vstupné na Videofest obnáší 80, pro studenty 60 korun.

DAVID PELTÁN
VÁCLAV KOBLENC