V pátek 14. 12. v 19 h můžete vidět v podání činoherního souboru JD v režii Ivana Krejčího premiéru hry Pokoušení od Václava Havla.

„Hra byla napsaná v roce 1985 a nejsmutnější je, že je pořád živá,“ myslí si režisér, který se do JD rád vrací.

Parafráze Fausta je podle dramaturga Tomáše Vůjtka inspirována českými loutkárnami. „Dostáváme se do ústavu, ve kterém všichni předstírají, že pracují, jejich jediná činnost je, že upevňují pozice a jeden na druhého donášejí,“ přibližuje děj hry a dodává skepticky: „Jsou to tanečky s mocí. Nemám pocit, že by ten ústav neexistoval.“

Na jevišti uvidíme v hlavních rolích Petra Halíčka, Tomáše Drápelu, Kamilu Janovičovou nebo Věru Hlaváčkovou, která si pochvaluje scény v negližé a tanec se sólistou baletu Zdeňkem Mládkem. Její postava je podle herečky nečitelná. „Nevíme, jestli je udavačka a jestli miluje,“ naznačuje. Konec prý však přinese jednoznačnou odpověď.

Diváci se ale vážného tématu nemají bát, zasmějí se. „Smysl má dělat ty komedie, kdy se smějete a cestou z divadla si říkáte, čemu jste se vlastně smáli, protože vám dojde pointa,“ vysvětluje Ivan Krejčí.