Kdyby vám někdo tvrdil, že vám řekne o ženách vše, chtěli byste si ho poslechnout? A kdyby vám to chtěl i předvést, dívali byste se? Druhé premiérové představení komedie Mira Gavrana Vše o ženách v podání Divadelního souboru J. K. Tyl, které jste mohli vidět 13. října na nové scéně budějovických herců na Husově ulici, v Divadle U Kapličky, právě takovou možnost nabídlo.

Začali jsme v domově důchodců Budoucnost a sunuli se městem od paneláku k mateřské škole a hřbitovu. Nakonec jsme opět skončili v rámu domova pro seniory. Herecké výkony všech tří aktérek spolu s tanečním výkonem rekvizitářky toho večera byly – v dobrém smyslu slova – průměrné. Dávka humoru, s ohledem na poměrně vysokou hladinu vulgarit v některých scénách, přiměřená.

Ale kdyby to představení hodnotila žena, dobrala by se možná vyšší hladiny bodů. Celkově byla hra souborem zvládnuta, hudební mix podařený.
Co mi vadilo, byl zřejmě spíše slabší původní, tedy Gavranův scénář. To mne přivedlo k otázce: co je to zač? Současný, téměř padesátiletý (*1961) spisovatel a dramatik, jehož hra Vse o ženskah byla již přeložena snad do všech evropských jazyků a celkový počet her se již udává v desítkách. Autor několika knih pro děti a mládež. Jako novelista je u nás známý méně než co dramatik.

Přesto jsou to už tři roky od doby, kdy mu vyšla česky první část „biblické trilogie“ novela Judita (Dauphin, Praha 2007). Kdybychom pátrali mezi knižními tituly v jejich souhrnu, zjistili bychom, že o ženách píše Gavran často a rád. Koneckonců, jako dramatik debutoval v roce 1983 hrou Kreontova Antigona.

Sleduje přitom spíše ženu neproměnnou, ženu v jejích konstantních obrysech, ne-li přímo stereotypech, a to včetně typických či stereotypních verbálních projevů a frází. Pokud patříte k lidem (ženy i muži!), kteří nejsou zrovna nevšímaví, překvapí vás Gavranovy dialogy jen málo. Pokud navíc máte to štěstí – či smůlu, že pracujete v ženském kolektivu, má návštěva Gavranovy hry funkci podobnou opakování.

Shrneme-li hru i její nastudování, dojdeme asi k tomuto: dobře odvedená práce na zábavném mainstreamovém kousku. Pro někoho málo, pro spoustu lidí nedosažitelný standard. Vše o ženách tu jistě neuvidíte, neuslyšíte. Pokud ale hru zhlédnete, vynaložených desetikorun vám líto nebude. A to je v čase úsporných balíčků málem to hlavní.

Hodnocení Deníku: 70%

TOMÁŠ VEBER
Autor je spolupracovníkem redakce