Jednou z výjimek, která ponechává dosavadní výši vstupného, je českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum. „Cena zůstala u nás i po novém roce stejná. Návštěvníci tedy nezaplatí víc než dosavadních 120 korun. V průběhu roku ani žádné zdražování neplánujeme,“ řekl pracovník centra Stewart Aitcheson.

Výstavní galerie Domu umění zaměřující se dramaturgicky na současné domácí a světové umění, která je pod správou MKD Č. Budějovice, už začátkem roku avizovala, že všechny plánované výstavy v tomto roce budou zdarma. Naopak Alšova Jihočeská galerie se rozhodla pro mírné zvýšení cen.

„Volný vstup do všech našich objektů mají návštěvníci každou poslední neděli v měsíci anebo ve dnech akce nazvané Noc s AJG. Ačkoli jsme veřejná instituce, vstupné – byť nevelké – uplatňujeme. Včera jsme právě jednali o jeho mírném zvýšení, ale například dětem, mládeži do patnácti let, seniorům a handicapovaným občanům poskytujeme výrazné slevy,“ říká ředitel galerie Vlastimil Bednář.

Cena prohlídky jednoho okruhu v prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou se zvyšuje ze 40 na 50 Kč, pokud má však návštěvník zájem o všechny čtyři okruhy, zaplatí pouze 90 korun. „Za výhodnou cenu nabízíme takzvané rodinné vstupné, kdy dva dospělí a až tři děti zaplatí letos 150 korun,“ dodává Bednář.

Někde volí symbolické

Nová galerie, která byla nedávno otevřena v píseckém Centru ilustrace v objektu Sladovny, nabídla první výstavu ilustrací a prezentace her pro děti autorek Jany Fernandes a Taťány le Moigne s názvem 4 bambini zdarma. Ta končí tento pátek. „Jaká bude cena vstupného na další výstavu, která je plánována na duben, zatím není rozhodnuto,“ uvedla umělecká ředitelka Helena Fenclová.

Milevská Galerie M už asi před pěti roky stanovila vstupné na výstavy ve výši 8 korun. „Zatím na tom nic měnit nebudeme, je to symbolické vstupné, také pro orientaci, kolik lidí výstavy navštíví,“ konstatoval Karel Reiniš, ředitel Domu kultury, který galerii provozuje.

Také v soukromé Galerii Nora manželů Říhánkových v Burketově ulici v Písku je návštěva zdarma. „Vstupné jsme nikdy nevybírali a ani o tom neuvažujeme. Může přijít každý zájemce, nejlépe po telefonické dohodě,“ podotkl akademický malíř Dalibor Říhánek k provozu galerie, ve které jsou k vidění obrazy, grafika, komorní plastiky a gobelíny.

S poměrně nízkým vstupným nebudou hýbat ani galeristé ve strakonickém okrese; za vstupenku do strakonické Zámecké galerie, Kapitulní síně i Tvrzi Lnáře zaplatíme i letos dvacet korun.

Permanentka a pružné vstupné

Do konce loňského září měli nejen prachatičtí možnost zakoupit si permanentku, která je opravňovala ke vstupu do všech výstavních prostor ve dvanáctitisícovém městě.

„Není možné ale jasně říci její cenu, ta totiž vzešla z toho, kolik výstavních prostor si zájemce zvolil. Jinou cenu pak měli také děti či lidé zdravotně postižení,“ upřesnila pro Deník vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu prachatického městského úřadu Růžena Štemberková.

Většina provozovatelů si tuto permanentku chválila a na konci letošního ledna se opět všichni sejdou a budou debatovat o tom, zda tento způsob nákupu vstupenek bude pokračovat i letos.

V současné době je většina městem provozovaných výstavních míst uzavřena a například do Galerie Otto Herberta Hajeka se návštěvník dostane pouze po domluvě v prachatickém informačním centru, stejně tak je tomu i se vstupem do věže kostela sv. Jakuba.

„Běžný provoz zahájíme opět se začátkem dubna,“ řekla Štemberková. V současné době mohou návštěvníci zavítat do Galerie Dolní brána. „Vstupné je ale různé. Vždy se totiž stanoví podle přání jednotlivých umělců, kteří tam vystavují,“ uzavřela Růžena Štemberková.