Aplikace EPU dovede turisty do atraktivních, ale méně navštěvovaných lokalit v české přírodě. Navíc vznikala ve spolupráci s institucemi zaměřenými na ochranu přírody. Za první myšlenkou stojí Ladislav Cirhan, který dal v době covidu-19 dohromady partu nadšenců a začali na aplikaci pracovat. „Bylo v roce 2021 a zástupci některých národních parků byli z našeho nápadu nadšení a popisovali, že lidé, kteří nemohou cestovat do zahraničí začali chodit po české krajině a chovali se nevhodně,“ vzpomněl na úplný začátek vývoje aplikace EPU Ladislav Cirhan.

Tip výlet vloží každý

To už ale měl Ladislav Cirhan okolo sebe pracovní skupinu lidí z ochrany přírody i turistického ruchu. Postupně tak skupina dávala dohromady, jaký obsah by měla aplikace mít. „Chceme, aby aplikace chránila přírodu a aby v zásadě nezahušťovala dál místa, která jsou hojně navštěvovaná turisty,“ upozornil na hlavní cíl. Pracovní skupina proto vytipovala oblasti, kam turisty poslat. „Zároveň jsme dbali na to, aby se v aplikaci neobjevovala místa, kde žijí zvláště chráněné druhy zvířat,“ upřesnil.

V současné chvíli aplikace EPU nabízí 250 různých tras. „Dnešním dnem spouštíme tvorbu tras pro veřejnost. Chceme, aby okolo aplikace vznikla komunita lidí, která bude dál propagovat ochrany přírody v souvislosti s turistikou a cyklistikou,“ plánuje aplikaci budoucnost. Zpočátku budou správci příspěvky kontrolovat. V okamžiku, kdy členové komunity osvědčí a budou vkládat obsahově správné tipy na výlety, práce pro správce pak prý částečně ubude.

Testování vzaly do rukou děti

Jako první si novou aplikaci EPU vyzkoušely žáci z vacovské základní školy. Padesát dětí z druhé, třetí a čtvrté třídy se svými učitelkami Evou Štěpánkovou, Kateřinou Kaskounovou a Pavlínou Kopáčikovou a asistentkami Lucií Švihelovou a Kateřinou Bublíkovou bylo totiž na dvoudenním výletě na Javorníce. Tvůrci aplikace toho využili a vydali se společně s dětmi na trasu, kterou dokáží zvládnout i rodiny s malými dětmi. Od sochy spisovatele Šumavy Karla Klostermanna na Javorníce, kolem kapličky sv. Antonína Paduánského na Klostermannovu rozhlednu. Aplikace jim cestou nejen ukazovala trasu, ale přidala bonus v podobě nových informací o jelenech, rysech a rostlinách, s nimiž se děti mohly cestou potkat. A tak hned na začátku odpovídaly na kvízové otázky o jelenovi a při setkání s lupinou mnoholistou strávili na místě několik desítek minut, než načetly všechny informace nejen o invazivní rostlině, kterou zrovna míjely.

Pod rozhlednou zase školáci s mobilním telefonem v ruce předčítali historii Klostermannovy rozhledny. A mnozí z nich se netajili tím, že jsou vlastně spokojení, protože mohou mít mobilní telefon i při výuce, i když tentokrát v přírodě při poznávání svého okolí. Děti z Vacova ale v tomhle případě aplikaci nepotřebovaly, většina z nich věděla o svém okolí téměř všechny informace. Tvůrcům aplikace ale slíbili, že novou výletnickou aplikaci ukáží svým rodičům, aby i oni mohli naplánovat společnou aktivitu pro celou rodinu.

Děti z Vacova vyzkoušely novou aplikaci na výlety. | Video: Deník/Jana Vandlíčková