„Smyslem výstavy je připomenout pamětníkům a přiblížit mladé generaci osudové události před čtyřiceti roky, kdy naši zemi obsadila vojska Varšavské smlouvy,“ uvedla tisková mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková.

Na výstavě budou zveřejněny fotografie z rodinných archivů Jihočechů, kteří se v osudových dnech pohybovali po ulicích jihočeských měst a zachytili dobu, v níž se proti okupaci spojila takřka celá společnost.

„Počátkem června jsme se obrátili prostřednictvím sdělovacích protředků na veřejnost s prosbou o zapůjčení fotografií ze srpnových dnů, které se jim podařilo zachovat. Víme totiž, že snímky profesionálních fotografů povětšině posléze zabavila StB. Na naši výzvu zareagovalo celkem patnáct občanů, kteří nám zapůjčili přes dvě stovky fotografií, za což jim náleží naše vřelé poděkování,“ řekl Luboš Průša, ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje. Dobové dokumenty dodal Státní oblastní archiv České Budějovice, ve spolupráci s Jihočeským muzeem České Budějovice byl připraven doprovodný text (Jihočeské muzeum také dodalo některé exponáty) a českobudějovické studio Českého rozhlasu zapůjčilo archivní nahrávky z vysílání v srpnových dnech.

„Je třeba připomínat historii. Jsou to historické události, dosud živé v paměti mé generace, ale toto povědomí se může vytrácet,“ zmínil hejtman Jan Zahradník s odkazem na to, že mladší generace už o událostech v srpnu 1968 ví jen zprostředkovaně. To je jedním z důvodů, proč výstava, po ukončení v prostorách krajského úřadu, bude putovat po středních školách a snímky také budou vystaveny na webových stránkách kraje. Beseda s pamětníky – k výročí 40 let od událostí srpna 1968, se uskuteční při Dnu otevřených dveří krajského úřadu 3. září.

Účast přislíbili tehdejší pracovníci Českého rozhlasu Otokar Bílek a Zdeněk Pražák a novinář Jan Bauer.