„Všech sto osmdesát snímků pochází z naší sbírky skleněných negativů a většina z nich je představena veřejnosti poprvé. Snímky jsme upravovali v naší dílně a je zajímavé, že ačkoli jsme je z náhledů znali, některé z nich jsme ve zvětšeninách ještě nikdy neviděli . Bohužel nemáme negativy datovány ani autorsky určeny , víme že pocházejí zhruba z přelomu 19. a 20. století. Snažili jsme se, aby evokovaly první desetiletí minulého století, výjimkou je fotografie zachycující výměnu dlouhého mostu z roku 1930, která je mladší,“ říká archivář a ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář a upřesňuje, že žánrově byly fotografie rozděleny do několika tematických okruhů. Návštěvník najde v expozici snímky nejen z Č. Budějovic a Č. Krumlova, ale také Třeboně a Jindřichova Hradec.

„Krásnou atmosféru mají snímky menších měst, jako Nových Hradů, Trhových Svinů, Hluboké, Bavorova či Rožmitálu. Cenným souborem jsou fotografie panských sídel, hradů, zámků, tvrzí, zámečků, které zachycují stav, kdy se tam ještě běžně bydlelo. Svoji vlastní vitrínu má každý klášter v jižních Čechách, takže divák najde například Zlatou Korunu z doby, kdy fungovala jako továrna se sklady,“ popisuje Kovář a upozorňuje ještě na nádherné romantické záběry z venkova bez asfaltových cest a drátů elektrického vedení.

„Fotografie výlovů rybníka Bezdreva nebo práci ledařů na Malši jsme začlenili do celku s názvem Život. Pro historika hradní architektury jsou cenné právě záběry zřícenin zasazených do přírody; je tady například Pořešín z počátku století, z něhož už velká část dnes neexistuje,“ uzavírá Kovář.

Expozice černobílých svědků minulosti potrvá v budějovickém archivu do 26. září, všední dny je přístupná od 10 do 17 hodin.