Výstava nazvaná Českobudějovické domy v běhu staletí představí sedm gotických, tři renesanční, osm barokních, čtyři klasicistní, dva novorenesanční, devět secesních a tři funkcionalistické domy a jeden pohled na „českou Florencii“, popisuje Petr Luniaczek fotografie, které vznikly většinou v zimě před třemi lety.

Zvednout oči

„Potřeboval jsem je na tehdejší seriál o pamětihodných domech jihočeských měst ve víkendové příloze Jihočeských listů, jehož první tři části byly o našem městě. Ale celý tento seriál a tudíž i předmětné fotky jsem dělal hlavně proto, aby obyvatelé těchto měst zvedli své oči od svých denních starostí včetně mobilů a všimli si, kolik krásy mají kolem sebe,“ upřesňuje fotograf a publicista, jehož jméno stálo pod více než desítkou loňských putovních expozic lidových chaloupek – Jihočeská lidová architektura.

Zdali i tato výstava bude po našem kraji putovat, zatím neví, ale přál by jí to. Ta poslední navštívila v loňském roce Prachatice a Vodňany, nyní si ji mohou prohlédnout návštěvníci ještě do 16. ledna v Biologickém centru Akademie věd ČR ve Čtyřech Dvorech. Od února do března bude k vidění v MěKs Vimperk, od Velikonoc do června v kostele sv.Václava v Lomnici nad Lužnicí a v říjnu v Prácheňském muzeu v Písku.

„Ale je možné, že se mi do budoucna podaří instalovat i fotky domů ostatních jihočeských památkových rezervací, kterých máme v našem kraji ještě pět, a to Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Prachatice, Tábor a Třeboň. Ale to ještě ukáže čas,“ uzavírá milovník architektury jižních Čech Petr Luniaczek.

Výstava Českobudějovické domy v běhu staletí potrvá do 27. února a přístupná je: úterý a středa: 10 - 12, 13 - 16.30 hodin; čtvrtek: 13 - 18 hodin a pátek: 10 - 12 hodin.