„Práci této autorky můžeme vidět ve dvou polohách: jednak digitální manipulaci s tiskem, jednak práci s geometrií,“ uvedl kurátor Alšovy jihočeské galerie Vlastimil Tetiva.

Přehlídka tvorby Jaroslavy Severové ukazuje především na její experimentování v oblasti nových výtvarných metod a postupů.

„Neuvědomila jsem si, že výstava o světle je zařazená do adventního času. Je pravdou, že novináři se diví, že člověk mé generace se věnuje digitálnímu tisku a počítačové grafice. Viděli babičku, která pracuje s počítačem. Já tiskla půl života hlubotisk, ale v roce 1991 jsem se podívala na experimentální grafiku. Chtěla jsem se dozvědět něco o sítotisku, hlavně kvůli porovnání zobrazování. Jedna fotografie – vytváření objemu a perspektivy na ploše, a pak abstrakce, která ze skutečnosti vydestiluje nějaký znak. Nadchla jsem se pro to médium počítače, protože vše, co chci, rychle udělám,“ uvádí Jaroslava Severová s tím, že má ráda právě body a strukturu.

„U počítače musím znát velmi dobře programy a kompozice. Pak musím vědět, jak to chci vytisknout. Vše jde hodně rychle dopředu, takže dnes už grafici a odborníci nejsou schopni rozeznat, zda to byl sítotisk nebo digitální tisk,“ dodává.

Výstava nazvaná O světle a jiné potrvá ve Wortnerově domě do 25. ledna příštího roku.