Mimořádná situace a nouzový stav byly hlavním důvodem proč podle primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody byly původní příspěvky zrušené. „Jedná se totiž o akce, které zpravidla navštěvuje hodně lidí a je tak předpoklad, že se konat vůbec nebudou, nebo dojde k posunutí jejich termínů a také ke změně konceptu, který nebude z objektivních důvodů odpovídat dříve předloženým žádostem,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.

Mezi významné akce, na něž byly původně vyčleněny necelé 4 miliony, patří velké kulturní, ale i sportovní události jako Night Run či Náměstí se hýbe.

Český Krumlov o prvním májovém víkendu.
VIDEO: Turisti z Česka vyrazili do Českého Krumlova

Podle prvního náměstka primátora Juraje Thomy, který má na starosti i kulturu, toto usnesení rady města neznamená, že akce nebudou. Organizátoři mohou podat nové žádosti modifikované s ohledem na koronavirovou situaci. „Osobně se přimlouvám k tomu, aby redukce byla proti tomu původnímu návrhu projednanému radou města co nejmenší,“ dodává náměstek s tím, že položku spravuje odbor kancelář primátora.

Situace kolem nákazy zaskočila třeba Budějovický Majáles, jehož přípravy se celé obrátily vzhůru nohama. Studentský festival totiž začíná již 25. května, využije online možnosti či rádio. Na organizaci letošního ročníku žádal festival v režii studentů podle mluvčího Jakuba Rause o 500 000 Kč. „Tento návrh schválila i rada města, nicméně současná krize zavinila, že potvrzení částky nestihlo dojít ani do zastupitelstva,“ říká mluvčí. Dotace z programu významných akcí pro Majáles bude po další žádosti činit 50 000 Kč. „Ze strany města rozhodně byla snaha nám poskytnout alespoň nějaké prostředky,“ myslí si Jakub Raus.

Negativně zrušení vnímá firma Art4Promotion, která v krajské městě a okolí chystá pravidelně audiovizuální festival Vltava žije. Znovu prý žádat o dotaci nebude, necítí totiž prý v současnosti podporu města. Zvažuje i přesunutí festivalu jinam.

Jihočeský jazzový festival ještě podle Jiřího Grauera, produkčního a dramaturga festivalu, čeká do poloviny května, co ustanoví vláda. Festival totiž nechce chystat jen pro maximálně 200 lidí. „Vyčkáváme,“ popisuje situaci Jiří Grauer. Otázce financí se bude věnovat.

Krytý chodník na Pražské třídě v Českých Budějovicích čeká demolice plechových přístřešků kvůli jejich špatnému stavu.
Z českobudějovické Pražské třídy zmizí unikátní korzo

Jak přesně postupovat, zjišťuje nyní podle organizátora Robina Mikušiaka sousedská slavnost Město lidem, lidé městu. „Pokud by vláda oznámila, že akce neubude, je třeba takové nařízení respektovat,“ uznává a uvažuje: „Zároveň bychom museli doufat, že město pochopí, že několik osob a firem pracovalo několik na přípravách projektu, a že je nutno uhradit tyto služby a odvedenou práci.“

Významné akce:

Jihočeský jazzový festival

Vltava žije

Město lidem, lidé městu

1/2 Maraton

Budějovický Majáles

Hudební slavnosti Emy Destinnové

Náměstí se hýbe aneb Sportem do školního roku

Night Run a Avon běh a další