Jak vytvářel svá umělecká díla Andy Warhol? To si budou moci vyzkoušet návštěvníci na nejnovější výstavě tohoto amerického malíře, grafika 
a zakladatele pop artu, která právě začíná v Alšově jihočeské galerii na Hluboké. Kromě zmenšeniny slavné dílny The Factory nabídne originální velkoformátové obrazy, obaly hudebních alb i předměty z osobního života.

Podle autora projektu Daniela Hovorky je výstava pokračováním velkých monotematických projektů kraje. „Mají sloužit k podpoře domácího cestovního ruchu. Předtím to byla například Klostermannova Šumava 
a Rožmberský rok. Když jsme se rozhodovali, co dál, napadl nás Warhol," doplnil.

Expozice celkem nabídne zhruba 200 děl od soukromých sběratelů z Čech, Slovenska 
a Německa a Múzea moderného umenia Andyho Warhola 
v Medzilaborcích. Obrazy jsou v zámecké jízdárně seřazeny do tématických bloků. Pohromadě se tak objevují dvě kolekce portrétů herečky Marilyn Monroe, deset obrazů s jednoduchým motivem Flowers nebo série podobizen diktátora Mao Ce-tunga, které letos nebudou vystaveny nikde jinde než na Hluboké.

Ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert má z projektu radost. „Celá kompozice zámecké jízdárny se změnila. Panely jsou tu rozestavěné 
v nezvyklém tvaru, použili jsme opravdu velkoformátové tapety, zakryli okna a poprvé nainstalovali umělé osvětlení, které míří přímo na obrazy," popsal.

Mezi exponáty jej zaujala série Portréty Židů z 20. století. Líbí se mu její barevnost 
a také konkrétní tváře, jež Andy Warhol zachytil. Umělec si totiž vybral známé osobnosti jako Sigmund Freud, Franz Kafka, Gertrude Stein či Albert Einstein. Vedle portrétů navíc visí průvodní text podepsaný Warholem.

Unikátem výstavy je sbírka slavných obalů hudebních alb. Warhol jich za svou kariéru navrhl 51, organizátoři výstavy získali třicet z nich. „Sháněl jsem je ve Spojených státech, Dánsku, Japonsku. Pomáhaly mi při tom kontakty na soukromé sběratele, které jsem dostal od fandů Andyho Warhola. Máme například obal desky Sticky Fingers od Rolling Stones 
v originální necenzurované podobě se slipy Micka Jaggera a první vydání alba Velvet Underground and Nico," uvedl kurátor Miroslav Houška.

Za pozornost podle něj dále stojí panel pracovně nazývaný Stěna smrti. Je na něm plátno s lebkami, obraz elektického křesla a nožů, předmětů doličných ze soudní síně. Kromě toho nabízí výstava několik osobních předmětů umělce – sako, fotoaparát a brýle.

Lákadlem pro návštěvníky nejspíš bude koutek připomínající slavnou dílnu The Factory. V jízdárně ji otevřel Aleš Šiška. „Mám tady improvizovanou dílničku se sítotiskovou technologií, kterou Andy Warhol používal pro většinu svých děl. Lidé si tu budou moci potisknout plakát nebo tričko. Je to velmi jednoduché," popsal.

Výstava je otevřená až do konce září, a to každý den v týdnu. Plné vstupné činí 120 korun, v ceně je zahrnuta i prohlídka stálé expozice gotického umění 
v Alšově jihočeské galerii.

Organizátoři věří, že s Andy Warholem mohou dokonce překonat rekord v návštěvnosti. „Máme mezi sebou sázku. Můj odhad je dvanáct tisíc lidí, protože loni v menším městě, které není tak turisticky zajímavé, přišlo na Warhola asi deset tisíc návštěvníků. Myslím si, že na Hluboké to musí být víc," dodal Daniel Hovorka.

Expozici  doplní doprovodný program, který připomene Warholovo spojení s filmem 
a hudbou. Každý čtvrtek se ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích budou promítat snímky. Klub Velbloud pak má na programu tři koncerty kapel inspirovaných hudbou Velvet Underground.