Jde 
o inscenaci s klavírním doprovodem, operním zpěvem, baletkou a loutkou v životní velikosti, kterou scénograf vyvíjel více než rok.

Příběh Frankensteina, od jehož napsání uplynulo skoro 200 let, je považován za první dílo sci-fi literatury. „Loutka 
v životní velikosti v hlavní roli je zvláštnost. Pro tento záměr jsme zvolili právě Frankensteina Mary Shelley – to je přece příběh o stvoření umělé bytosti, stejně umělé, jako je umělá naše loutka,“ řekl jeden z režisérů Janek Lesák.

Loutku monstra animují čtyři herci – Budlana Baldanová, Dana Chroustová, Petr Hubík a Václav Marhold. Učili se to na dvoutýdenním workshopu. „Scénograf Honza Brejcha přišel za rok práce snad se čtyřmi verzemi kloubního systému. V Malém divadle máme zkušené loutkáře, ale tak obří a komplikovanou loutku ještě nikdo z nich v ruce nedržel,“ doplnil druhý režisér Tomsa Legierski.

Titulní roli vědce hraje Vjačeslav Zubkov. Tomu se líbil tvůrčí proces, protože se při něm naučil nové věci. Například základy hry na housle, které dosud v ruce nedržel. „Půlroku předtím jsem začal zkoušet, snad je teď držím správně . Mám tam taky docela dlouhý monolog, ačkoli jsem jako herec nejvíc zvyklý, že všechno dělám přes pohyb,“ řekl Zubkov.

Hudebně inscenaci připravil Jan Čtvrník. Živě zazní harmonium i elektronické verze skladeb Bacha. Na Frankensteinovi se podílela i baletka Kateřina Varon, čtyřčlenný operní sbor a dvě varhanice.

V jižních Čechách pracuje 
s obřími loutkami i českobudějovické Divadlo Kvelb. Teď se vrátilo z italské Mantovy, kde s nimi sklidilo úspěch. „Jeden náš herec ovládá šestimetrovou hořící loutku, vodí ruce i nohy,“ popsal principál Kvelbu Pavel Lukas.

V číslechFrankenstein
• Nejbližší reprízy: 11. 11., 16. 12.
• Vstupné: 150 Kč

Další premiéry Malého divadla
• Trojč(t)ení :9. listopad
• Radovanovy radovánky: 5. prosinec
• Karel – táta vlasti: 12. březen
• Shift Happens: 14. květen