Tentokrát jde o Zlatou stuhu za nejlepší dětskou knihu. Kromě Rostlinopisu má Baobab ještě nominaci za obrazové album 12 hodin s Oskarem od Evy Macekové, jež líčí všední den pětiletého kluka 
a jeho kocoura. Šanci na ceny má 31 knih z 18 nakladatelství a vydavatelství. Vítěze porotci oznámí 29. května ve strahovském Památníku národního písemnictví.

Předsedu literární poroty Petra Matouška oslovil nejvíc právě Rostlinopis aneb Podivuhodné pravdy a výmysly ze zeleného světa od Jiřího Dvořáka. „Navazuje na tradice umělecko-naučné literatury, která u nás byla tradičně silná od 70. let. Je to knížka krásná svým pojetím, jak studuje jednotlivé rostlinky a jak je Alžběta Skálová zachycuje v obrazech,“ řekl ČTK Petr Matoušek.

Děti v knize zjistí, kdo vypěstoval mandarinku bez pecek, nebo zda nejdražší kávu kakají cibetky. Podle Terezy Horváthové z Baobabu je Jiří Dvořák výjimečný autor, rozumí přírodě a výborně píše, střídá polohy od vědeckého textu až po poezii.

„Některé z věcí, o kterých se v knížce píše, se děti učí ve škole, jiné ne. V obou případech jsem se snažil podat to, o čem píšu, jiným způsobem, než na jaký jsou děti zvyklé z hodin přírodopisu: pokusil jsem se ke každé kytce - ale třeba i k vědeckému objevu nebo k rostlinné buňce - najít příběh. Je to zkrátka spíš hra nežli učebnice,“ řekl o knize Jiří Dvořák.