Román Návrat krále Šumavy dostane filmovou podobu, jeho režie se ujme Radim Špaček. Autor románu, jihočeský spisovatel David Jan Žák, se rozhodl pro televizní minisérii v produkci společnosti Bionaut Films. „Žákův životopisný román o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi se stal bestsellerem, prodalo se ho přes 15 000 výtisků,“ řekl Joachim Dvořák z nakladatelství Labyrint, které román vydalo.

„Teď se začne pracovat na scénáři, natáčení by mělo začít v horizontu dvou let,“ řekl Vratislav Šlajer ze společnosti Bionaut Films. Dvořák připomněl, že mezi zájemci o filmovou adaptaci knihy byli další významní čeští filmaři, například čerstvý držitel Českých lvů David Ondříček s Jiřím Bartoškou v roli producenta, nebo režisér Marek Najbrt spolu s Pavlem Strnadem a Petrem Oukropcem z produkční společnosti Negativ.

„Bylo náročné rozhodnout, zda film, nebo minisérii,“ říká Žák. „Pro televizní minisérii hovořila širší epičnost. Myslím, že je důležité divákům nabídnout nejen akční podívanou, ale i obraz doby 50. let, kdy docházelo k útlaku celých rodin,“ vysvětlil jihočeský prozaik a básník.

Spisovatel David Jan Žák věnoval studiu archivních pramenů i rozhovorům s pamětníky pět let. Cenné informace získal přímo od Josefa Hasila, který od poloviny 50. let žije v USA. Pokusil se ukázat skutečnou podobu Krále Šumavy, jehož většina čtenářů zná pouze ze stejnojmenného filmu Karla Kachyni z roku 1959.

Obálka bestselleru Návrat Krále Šumavy od Davida Jana Žáka.Josef Hasil, kterého jako Krále Šumavy označovala ve svých materiálech Státní bezpečnost, se narodil v roce 1924 na Šumavě. Za druhé světové války byl nuceně nasazen v Pasově, v březnu 1945 utekl do Čech a do konce války se skrýval v jeskyni a dělal spojku u partyzánů. Po válce nejprve pomáhal střežit hranici v policejní uniformě tehdejšího Sboru národní bezpečnosti, po únoru 1948 se stal obávaným soupeřem komunistické diktatury.

Koncem roku 1948 byl zatčen a za zločin úkladů proti republice ho odsoudil soudce a prokurátor Karel Vaš k devíti letům vězení. Po půl roce se Hasilovi podařilo utéct a za dramatických okolností se dostal na Západ. Pracoval pro americké zpravodajské služby a pokračoval v převádění přes hranice. V roce 1954 odjel do USA. Přestal působit jako agent a pracoval v různých profesích. V roce 2001 mu prezident Václav Havel udělil Medaili Za hrdinství.

ROZHOVOR s Davidem Janem Žákem najdete ve čtvrtečním Deníku