Na rohu České a Panské ulice v Českých Budějovicích otevřela 5. listopadu nová galerie, která měla nedávno i svou první vernisáž. Založil ji Jihočech Miroslav Houška.

„Obešel jsem místní galerie a zjistil jsem, že to, co mě zajímá, se tady nevystavuje ani neprodává,“ vysvětluje Miroslav Houška, proč se jeho Galerie 1 specializuje na moderní umění.

Ve světě výstav není Miroslav Houška žádným nováčkem. „Od 80. let působím jako kurátor, živím se tím posledních pět let,“ vypravuje. V Prachaticích provozoval antikvariát a galerii, v Praze působil v Galerii Goap, s níž připravoval celorepublikovou výstavu k osmdesátinám Jana a Káji Saudkových, pro Alšovu jihočeskou galerii v Hluboké nad Vltavou připravoval výstavu Andyho Warhola Zlatá šedesátá, nebo například stál za expozicí Salvátora Dalího českobudějovické Galerie Mariánská.

Na jih Čech se rodák z Brloha, vsi pod Kletí, vrátil před rokem. Otevřel právě tady, protože se mu prý naše město líbí. „A taky tady žiji,“ dodává.

Galerie 1 není čistě autorská, ale prodejní, zaměřuje se na umění od 60. let dál. Najdete zde grafiky, litografie, granolitografie velkých jmen jako Andyho Warhola, Pabla Picassa, Marca Chagalla, Roye Lichtensteina, Marka a Paula Kostabi. „Máme tady slušnou sbírku současného amerického popartu,“ láká Miroslav Houška, který navíc zastupuje Jaromíra 99. „V podstatě je tady jeho kmenová galerie,“ říká.

V malém prostoru, kde pořád hraje hudba, se nedá vše vystavit, na tři sta plakátů má Miroslav Houška v šuplících.

„Zájemci, kteří přijdou, si to tu prohlédnou, dají si se mnou skleničku vína a probereme to,“ vypráví galerista, kterého těší, když si k němu mladý pár přijde vybrat svůj první obraz.

Plánuje na každý měsíc novou výstavu. V současné době zde najdete expozici Pod vobraz kombinující obrazy s designovým nábytkem.
close Miroslav Houška otevřel Galerii 1 na rohu České a Panské ulici v Českých Budějovicích, která se specializuje na umělce od 60. let. info Zdroj: Deník/ Kamila Dufková zoom_in     close Miroslav Houška otevřel Galerii 1 na rohu České a Panské ulici v Českých Budějovicích, která se specializuje na umělce od 60. let. info Zdroj: Deník/ Kamila Dufková zoom_in