S tancováním začal Zdeněk Mládek už jako malý kluk. „Rodiče mne i mojí sestru vzali do lidové školy umění. A tam to vlastně všechno začalo," usmívá se Zdeněk Mládek. Narodil se v Třebíči a studovat odešel na taneční konzervatoř do Prahy.

„Již na škole jsem měl přítelkyni, která stejně jako já studovala taneční konzervatoř v Praze. Byl jsem o ročník výš než ona a po studiu jsem nastoupil do baletu Národního divadla," vypráví Zdeněk Mládek s tím, že v té době vedl balet ještě Vlastimil Harapes.

„V Národním divadle jsem strávil tři sezony. Má přítelkyně Světlana, která je nyní už mou manželkou, ale získala angažmá v Jihočeském divadle. Vídávali jsme se čím dál tím méně. Šel jsem proto za svým šéfem a vysvětlil mu, že budu muset z Národního divadla odejít," vzpomíná Zdeněk Mládek, kterému se prý za Vlastimilem Harapesem s touto informací do kanceláře vůbec nechtělo…

„Pan Harapes ale, jakmile zjistil, o co jde, byl velmi vstřícný a řekl, že to naprosto chápe a že samozřejmě musím jít tam, kam mne srdce táhne a že se určitě nevidíme naposledy," vzpomíná 
s úsměvem Zdeněk Mládek na svého tehdejšího šéfa 
s tím, že když pak Vlastimila Harapese potkal později už se svou manželkou, řekl mu známý tanečník, že jeho rozhodnutí naprosto chápe.

Zdeněk Mládek udělal tedy konkurs do Jihočeského divadla a nastoupil hned jako sólista baletu. Dnes tento krok ve svém životě hodnotí rozhodně pozitivně. V Jihočeském divadle jsou on i jeho manželka stále. „Ona nyní už zastává v divadle funkci tajemnice opery," vysvětluje Zdeněk Mládek.

Jak říká, ví, že v Praze je mnohem více pracovních příležitostí, ale oni jsou v jižních Čechách spokojeni. „Jsme tady už tak hezky usazení, máme tady přátele a hlavně také máme rádi Jihočeské divadlo," říká sólista baletu.

Jak ale říká, hostovat někde jinde je poměrně velký problém. Nešlo by to moc vyladit ohledně zkoušek v jiném divadle. Mohl bych hostovat jedině tam, kde by dělali stejnou verzi třeba Labutího jezera," vysvětluje Zdeněk Mládek, který jde v divadle doslova z role do role.

Návštěvníci Jihočeského divadla ho mohou nyní vidět například právě ve světoznámém baletu Labutí jezero, kde má roli Siegfrieda.

A jak tráví s manželkou volný čas? „Úplně nejvíc jsme venku se psem. Vzali jsme si ho z útulku. Jsou mu asi dva roky, ale to jen odhadujeme. Je to mix ras a náš mazel," usmívá se sólista baletu Zdeněk Mládek.