Ptáte se proč? Největší sál se totiž stane na pět měsíců útočištěm pro velkoformátové kvalitní a unikátní snímky předválečné Šumavy z dílny profesionálních, ale i zcela neznámých svědků. Většina z nich zachytila tehdejší dění kolem sebe s aparátem nachystaném v baťohu.
Fotografická expozice plzeňského publicisty a badatele nazvaná Předválečnou Šumavou, kterou pořádalo v loňském roce Muzeum Šumavy v Kašperských Horách, bude v Českých Budějovicích tentokrát rozšířena o dalších 50 snímků z jižní části Šumavy, tedy území mezi Kvildou, okolím Horní Plané a Českým Krumlovem.
Pátrání po svědcích
„Může to sice na výstavě vypadat uceleně, ale málokdo si možná uvědomí, jak pracné a složité je pátrání po fotografiích. Na druhou stranu je to velmi vzrušující, někdy až dokonce napínavá detektivní činnost.
Společně s fotografiemi objevuji často ztracenou paměť, zmizelé osudy a příběhy, bourám zavedená klišé a nutím tak zároveň lidi k zamyšlení,“ popisuje cestu k získávání fotografií a jejich výpovědní hodnotu badatel a plzeňský publicista Zdeněk Roučka.
Jeho dokumentární fotografie zachycují už dávno neexistující obce, samoty, kostely, slavné turistické chaty, penziony, ale i tvrdý život, práci, zvyky a typy obyvatel, kterými byli z drtivé většiny pošumavští Němci.
Ojedinělé fotografie dávno zmizelého šumavského světa vybrané z autorova rozsáhlého archivu, který čítá v současné době úctyhodný počet 3500 originálních snímků, pocházejí především z mnoha soukromých sbírek, rodinných alb, ale i státních archivů a muzeí.
Byly počítačovou formou vyčištěny a oživeny, některé získaly tím pádem doslova novou tvář.
Fotografie jako věrný dokument
Podle Zdeňka Roučky může právě fotografie poskytnout pravdivý obraz historie, která se už nikdy nevrátí. „ Fotografie nelže a jsem přesvědčen, že kvalitní fotografie jsou stále nejlepším historickým dokumentem.
Mohou po dlouhých letech vyvolávat emoce a nejrůznější reakce,“ přiznává publicista, jehož fotografie vytvářejí takřka filmový obraz a při jeho zhlédnutí máte pocit, jakobyste se stali jeho vlastní součástí.
Vzhledem k faktu, že v muzejním sále bude nainstalováno na 170 fotografií včetně stručného popisu v českém a německém jazyce, budou se moci nejen milovníci staré Šumavy potěšit s největším souborem šedesát až osmdesát let starých snímků Šumavy už dnes odpoledne. Výstava bude zahájena dnes v 16 hodin.
- Zdeněk Roučka se novodobou českou historií zabývá už od 80. a 90. let 20. století, kdy publikoval články s historickou tematikou v několika denících.
- Větší a intenzivnější zájem o historickou fotografii odstartovala jeho výstava fotografií Američané a západní Čechy 1945. V roce 2000 vydává nezávislý publicista a badatel výpravnou fotografickou knihu Američané a západní Čechy 1945 a o rok později Plzeň pod hákovým křížem .
- Rok 2003 věnoval Roučka tématu Pražského povstání; fotografická kniha a následné výstavy fotografií, dokumentů a zbraní s názvem Skončeno a podepsáno.
- Před třemi lety zaznamenala velký čtenářský úspěch první část volně navazující trilogie fotografií z let 1929–1939 nesoucí název Tenkrát na Šumavě .
- Poté, co si „odskočil“ do Českého centra v New Yorku, aby zde prezentoval výstavu fotografií And along came freedom, byl zvolen kurátorem expozice muzea americké armády v Plzni.
- Na přelomu května a června 2006 vydává fotografickou publikaci Předválečnou Šumavou a realizuje výstavy v Muzeu Šumavy v Kašperských Horách.
- Ke 160. výročí narození Karla Klostermanna chystá v příštím roce přinést fotografické zmapování nejstarší, nejméně známé části Šumavy zvané Klostermannovská, která odkryje snímky z let 1870–1920.