Režisér Zdeněk Troška ji znal od dětství. Byla jeho sousedkou, vyrůstal s jejími dvěma dcerami, chodily s ním do školy, navíc byli příbuzní.
„Byla to úžasná paní. Starala se o rodinu a chod domácnosti, chovala domácí zvířata a až do samého konce byla velice čilá, čiperná, samostatná, bylo to neuvěřitelné. Neměla ani zdání o nějaké skleróze nebo demenci, všechno si pamatovala, četla knihy, v kostele četla epištoly, byla velice živá," vzpomíná Zdeněk Troška.

Velmi dobře si ji pamatuje také starosta Hoštic Miroslav Tománek. A volí podobná slova jako režisér. „Byla velmi vitální, pracovitá, hodná paní. Prostě ikona," říká.

Marie Pilátová hrávala ochotnické divadlo, proto neměla trému z vystupování před lidmi. Když ji Zdeněk Troška oslovil, že by ji obsadil do filmu, odpověděla mu: „Jo, beze všeho, když to nebudu umět, tak mě pošleš domů…"

V rodných Hošticích natáčel Zdeněk Troška už své školní filmy a v jednom z prvních dal hlavní roli právě jí. Byla to groteska s názvem Přijedou 
k nám z Vídně, Marie Pilátová hrála matku rodiny, které se ohlásí návštěva bohatých příbuzných z Rakouska, a tak chce vzbudit zdání, že jsou chudí.

„Aby z nich vytřískali peníze, takový klasicky český fígl. Paní Pilátová to zvládla naprosto skvěle a bezvadně, tak jsem ji pak požádal o Slunce, seno a také její sestřenici, Marii Švecovou. Té jsem dal roli Kelišky a byly tam obě," líčí Zdeněk Troška.

Dům, v němž filmová postava Konopníková bydlela.

Přidává historku o tom, jak se Marie Pilátová učila roli. To, co měla každý natáčecí den říkat, si vždy napsala na papírek a při práci – když šla domů vařit oběd nebo nakrmit zvířata – ho na chvilku vytáhla 
a přečetla, aby uměla slova nazpaměť. „Pak to ze sebe vysypala před kamerou a bylo to. Myslím, že to jako herečky zvládly naprosto skvěle," doplňuje režisér.

Filmová trilogie Slunce, seno… jihočeské Hoštice proslavila. Má to ale i své stinné stránky. „Je pro nás zajímavé, že se film točil u nás, i když si myslím, že i v jiných vesnicích je život lidí je podobný. 
Z hlediska obce to má své klady i zápory: více turistů, více odpadků," řekl starosta Hoštic Miroslav Tománek.