Soutěž, která je postavená hlavně pro kytaristy, ale nebrání se ani zpěvu či kombinaci s jinými hudebnímu nástroji, pořádá ZŠ a ZUŠ Zliv pod záštitou Jihočeského kraje.


„Účastníme se této skutečně kvalitní soutěže odstupňované podle věkových kategorií pravidelně a každý rok si přivážíme nějaké vavříny. Letos se přehlídky zúčastnilo čtrnáct žáků naší školy a jsem přesvědčen, že je to přínos i pro ty děti, které se neumístily. Mají tady možnost srovnání i další motivace… Navíc je Zlivská kytara i neformálním setkáním hudebních pedagogů z celého kraje, kteří fungují i v porotách,“ říká ředitel ZUŠ Piaristická Pavel Steffal, který vyučuje kytarové hře jak v této škole, tak na českobudějovické konzervatoři.


Letos si první místa ve svých kategoriích přivezli Štěpánka Kotrbová a Tadeáš Matucha, který je ve svých 11 letech označován za velkou naději a své kvality osvědčil už před dvěma roky v mezinárodní soutěži sólových kytar ve Zruči nad Sázavou.


Na druhou příčku dosáhli ve své skupině Magdalena Mikulášová, Lucie Šímová a Christoper De la Cruz a třetí stupínek si ve svých věkových zařazeních vyhráli Alexej Podporinov, Barbora Moricová a Monika Fialová, Daniel Jirotka, Klára Eliášová. Absolutním vítězem se pak stal sedmnáctiletý Martin Novotný.
Čtyři z řady těch nejúspěšnějších jsou žáky právě Pavla Steffala, který své pedagogické metody charakterizuje stručně a jednoduše: „Talent sám o sobě nic neznamená, i ti nejnadanější musí na sobě pracovat, a to vyžaduje systematickou výuku. Důležité ale je, aby hudba a hra samotná děti bavily, aby hrály s potěšením a radostí a ne z musu. Snažím se být se svými žáky kamarád, vnímat jejich svět a potřeby, ale na druhé straně přitlačit tam, kde vidím rezervy. Umět pochválit, ale i pokárat…“


A zdá se, že takový postup je skutečně úspěšný. Dokazují to nejen každoroční žákovské trofeje z různých soutěží, ale i skutečnost, že třeba právě na Zlivské kytaře v roli hostů vystupovali po Štěpánovi Rakovi nebo po předním jihočeském kytarovém duu i jeho žáci, kteří nyní studují na konzervatoři – Barbora Priesterová (předchozí čtyřnásobná vítězka této soutěže) či Šimon Luzum, který se do tamější knihy vítězů zapsal dokonce pětkrát za sebou.