Přežil útok žraloka bílého. Nejobávanějšímu mořskému predátorovi nakonec zasvětil celoživotní výzkum. Film Žralok bílý a příběh Rodneyho Foxe je jedním z lákadel festivalu Voda, moře, oceány, který začne tento čtvrtek v Hluboké nad Vltavou a potrvá do neděle 18. září. Přijedou Václav Cílek nebo vnučka slavného oceánografa Céline Cousteau, v doprovodném programu zahraje mj. skupina Pub Animals. Vstupné na všechna promítání, koncerty a výstavy je zdarma.

Festival letos cílí na téma Voda a životní prostředí, to se objeví i ve většině soutěžních filmů. „Ochrana života ve světových oceánech je velkým tématem k zamyšlení. Doposud nevyřešený problém plovoucího ostrova plastových odpadků, který se nalézá zhruba
1600 kilometrů od kalifornského pobřeží je stále aktuálnější – jeho rozloha dnes již čtyřnásobně překročila rozlohu Německa. Dalším velkým problémem je úbytek vody na zemi. Náš festiválek chce zvětšit ekologické povědomí,“ řekl ředitel festivalu Jindřich Soukal.

Světově známým jménem mezi hosty bude Céline Cousteau, vnučka filmaře, cestovatele a oceánografa Jacquese-Yves Cousteaua. Kromě ochrany moří se věnuje i ochraně Amazonky – nejvodnatější řeky světa. „Pokračuje v odkazu svého dědečka a je nám velkou ctí, že naše pozvání přijala,“ řekl prezident festivalu Steve Lichtag.

Další osobnost se představí v sobotu od 16.30 hodin v kině Panorama. Přednášet bude geolog, klimatolog a spisovatel Václav Cílek. Přiveze i novou knihu s názvem V síti paměti uvízl, slunce se ptal, kterou pokřtí tentýž den od 9.30 hodin u Munického rybníka. Jde
o poctu jihočeské krajině, přírodě a lidem, kteří ji od pravěku citlivě přetvářeli.

„V delších i drobných esejích vypráví Václav Cílek zejména o Hluboké nad Vltavou a blízkém hradišti Baba v hlubocké oboře. Nachází dosud málo známé souvislosti s rakouským Halštatem či Traunkirchenem, připomíná unikátní nebeský disk nalezený v saské Nebře i plzeňský štít z doby bronzové, srovnává harmonii Budějovické pánve a Pošumaví s dalšími českými regiony,“ řekl Zdenko Pavelka z nakladatelství Novela bohemica.

Na festival Voda, moře, oceány přijede v sobotu i Václav Cílek, pokřtí novou knihu.Zdroj: Deník/ Radka Doležalová

Plný sál se očekává i na páteční projekci filmu Bitva o Gallipoli. Robert Ballard, muž, který objevil Titanic, se vydal s ponorkou na mořské dno po stopách jedné velké bitvy první světové války a poodhalil pravdu o zbytečném masakru desetitisíců vojáků.

Hodně se festival věnuje mořské ekologii. Tři filmy se týkají Středozemního moře. Michael Pitiot přiveze dva: první nazvaný Středozemní moře – moře nás všech, druhý s názvem Tara Oceans je výsledkem tříleté práce expedice. „Tým vědců se vydal v Cookových, Darwinových a Haeckelových stopách zkoumat život pod hladinami oceánů. Cílem bylo posoudit, jaký význam pro lidstvo měl a má plankton,“ řekl Jindřich Soukal.

Ve snímku Expedice Středozemní moře… poslední svého druhu zase štáb dokázal, že tři velmi vzácné druhy kareta obecná, tuleň středomořský a vorvaň obrovský ještě nevyhynuly. Osobně dorazí kameraman Michael Boxrucker.

Ocenění na jiných festivalech již získal snímek Mořský drak hlístoun. Obří hlístoun červenohřívý, nejdelší kostnatá ryba na světě, byl dříve znám jen díky pár vzácným příkladům uvízlým na mělčině a jedné fosilii. „Vědecké bóje v hloubce dvou tisíc metrů ve Středozemním moři přilákaly během posledních dvou let bezpočet druhů hlubokomořských ryb; mezi nimi i vzácné hlístouny podobající se až 15 metrů dlouhé stříbrné mašli,“ popsal ředitel festivalu.

Z jiných hostů přijedou fotografka Lucie Drlíková nebo kameraman, fotograf a potápěč Miroslav Hrdý, který se podílel na projektu Aldabra 3D, dokumentoval první českou potápěčskou expedici na Antarktidu a doprovázel nejlepšího freedivera světa Martina Štěpánka při rekordech v nádechovém potápění.

Program festivalu ZDE.