Problém nezaměstnanosti se podle statistik úřadu práce týká ve větší míře žen. Těch českobudějovický úřad práce eviduje přes 54 procent z celkových 5685 žadatelů o zaměstnání. Mezi mladými žadateli o pracovní pozici je pak největším problémem absence praxe v oboru.

„Na internetu jsem hledal volná místa, ale v Budějovicích mě nejen nabídky příliš neoslovily, ale také kladly vysoké nároky na praxi, kterou těsně po škole prostě nemám," říká jedenadvacetiletý absolvent střední průmyslové školy Vladimír Rousek. Nejvíc volných míst našel v oboru gastronomie, kde ovšem kladli stejný důraz na nutnost praxe jako v elektrikařině, kterou s maturitou vystudoval.

Čerstvý absolvent se zajímal i o práci „bachaře", nabízené finanční ohodnocení ale snadno přebila nabídka práce z hlavního města. „Pro lidi, kteří vyšli ze školy, se plat přes maximálních dvacet tisíc korun měsíčně prostě nepřehoupne. Nakonec se tak ucházím o místo u policie v Praze, kde mi jako základ nabídli 21 tisíc korun. Navíc mi dalších několik let budou hradit ubytování a cestovné," dodává Vladimír Rousek.

AUTOR: BARBORA SMUDKOVÁ