Jako vítěz bude reprezentovat tuto spolkovou zemi na celostátní soutěži koncem května v Korutanech. Svůj vítězný příspěvek v hornorakouském kole musel přednést „spatra“, bez pomocných prostředků. Nazval jej „Mých prvních patnáct let života“ - o jeho minulosti v Afghánistánu, ohrožování talibanem a útěku, který jeho rodinu po dvouměsíční odysee přivedl do Rakouska.

"Byla to velmi autentická a dojímavá řeč,“ uvedla jeho učitelka němčiny Renate Hoffelnerová, která ho povzbudila k účasti v soutěži. Vítězství prý chlapce překvapilo. „Je velmi zdrženlivý, ale měl po celou dobu široký úsměv ve tváři,“ dodala.

Jak může někdo dokázat naučit se za tak krátkou dobu tak dobře německy? Hoffelnerová uvádí, že Omid je inteligentní a soustředěný – v matematice je například nejlepší ze třídy. Kromě toho timelkamská škola vede už léta speciální podpůrnou výuku v rozsahu sedmi hodin týdně pro žáky, kteří neumějí dost německy, aby mohli sledovat vyučování. Kantoři kladou důraz na komunikaci a přednes žáků. S úspěchem – jejich škola vyhrála řečnickou soutěž počtvrté za sebou.

„Pro Omida Rahimiho nemá být základní škola konečnou,“ pokračuje linecký list. „Chtěl by pokračovat k maturitě, studovat medicínu a později pracovat pro Lékaře bez hranic. I o tom mluvil ve své řeči. A také o tom, jak ho těší, že v Rakousku chodí do školy i jeho sestra – v Afghánistánu to není samozřejmost, především ne pro dívky.“

Zda bude moci uskutečnit své sny, je přesto ještě nejisté, dodává deník. Žádost jeho rodiny o azyl byla v první instanci odmítnuta, teď doufají ve druhé slyšení. Ve škole odstartovali podpůrnou petici, uvedla Renate Hoffelnerová. „Bylo by velmi smutné, kdyby byla tak dobře integrovaná rodina vypovězena…,“ dodala.

Nejlepší výčepní

Nechali byste si od nich načepovat?Zdroj: Deník/repro

Soutěž Zipfer Zapf Master byla založena sdružením Pivní unie pro to, aby v rakouském gastronomickém dorostu posílila povědost o dobrém čepování, napsaly OÖN. K finále v Neukirchenu an der Vöckla se kvalifikovalo 27 žáků odborných gastronomických a hotelových škol. První dvě místa obsadily Hornorakušanky – vyhrála Anna Schoißengeierová z Mühlviertlu těsně před Teresou Neulingerovou z Lince. Třetí skončil Johannes Horak z Vídně. Celkově o trofej usilovalo v devátém ročníku soutěže v prvních kolech více než 1500 mladých výčepních z 53 škol. Na snímku jsou zleva Teresa Neulingerová, Anna Schoißengeierová a Johannes Horak

Nejteplejší duben

Ke konci se chýlící duben byl v Rakousku nejteplejším od roku 1800 a druhým nejteplejším za 251 let měření, od roku 1767, napsaly OÖN. Nejteplejším zůstává duben roku 1800, který měl průměr 5,7 stupně nad středem. Průměrná teplota letošního dubna byla o 4,6 stupně nad dlouholetým průměrem, slunce svítilo o 40 procent delší dobu a srážek spadlo o 40 procent méně, uvedla předběžná bilance hydrometeorologického ústavu (ZAMG).

S prognózou zbývajících dubnových dnů je rekordní i počet tzv. letních dnů, tedy takových, ve kterých teplota stoupne alespoň na 25 stupňů. Ze zemských hlavních měst nepadne rekord jen na stanici v innsbrucké univerzitě a na salcburském letišti. Ve Vídni měli takových dnů do 26. dubna sedm a čekají tyto teploty i v dalších dnech. Dosavadní rekord z roku 1962 byl osm dnů. ZAMG zaznamenal i nejranější „třicítku“ dějin měření – 20. dubna v Salcburku. Dosavadní rekord byl ze 17. dubna 1934, rovněž v Salcburku.

Ubylo také mrazivých dnů. I s prognózou mrzlo (bude mrznout) na Patscherkofelu (2251 m) v Tyrolích jen osmnáct dnů, v průměrném dubnu je tam 26 dnů pod nulou. Na Feuerkogelu (1618 m) v Horních Rakousích byly v dubnu jen tři mrazivé dny, průměrně je jich sedmnáct.

Měsíc byl také velmi suchý, většinou spadla jen asi polovina srážek než jindy. Ve Waldviertlu a Weinviertlu napršelo místy jen 15 procent obvyklého množství.

Zakrytá šokující osvěta

Ilustrační foto.Zdroj: Deník/archiv

Bavorská nekuřácká iniciativa Pro Rauchfrei chce nechat soudně zakázat v supermarketech obvyklé zakrývání šokujících obrázků – rakovinových nádorů, plic kuřáků, shnilých zubů apod. - na krabičkách cigaret, informovala PNP. Skupina se odvolává na změnu v zákoně z května minulého roku, který přijal směrnici Evropské unie, podle níž tyto odstrašující záběry na krabičkách cigaret být musí. Společně s nápisy varujícími před následky kouření musí tato osvěta pokrývat přinejmenším dvě třetiny přední a zadní strany balení. Předtím mohly být nápisy menší.

Loni v květnu přijala Spolková rada novelu směrnice o tabákových produktech a zdůraznila, že zakrývání předepsaných šokujících obrázků na baleních například předsunutými tzv. product-kartami je nepřípustné. Zákonodárce vysvětlil unií užitý pojem „uvádění do oběhu“ jako „placenou nebo neplacenou přípravu zboží pro spotřebitele“. Aby nebylo pochyb, doplnil do směrnice o tabákových produktech za slovo „uvést do oběhu“ slova „včetně nabídky k prodeji“. Důvodem změny normy je, že podle záměru EU mají varovné výrazy na tabákových výrobcích účinkovat už v „předpolí“ rozhodnutí o koupi. Zákaz zakrývání obrázků platí i pro prodej v automatech.

Mnichovský soud má vyhlásit rozhodnutí 5. července. Žalobci chtějí jít případně až k Evropskému soudu, píše PNP.

Zmiňuje předchozí obdobný případ. Spolkový svaz ochrany spotřebitele zažaloval provozovatele kiosku za to, že tato varování na zboží v regálech zakryl plastikovými kartičkami, které vypadají jako potisk krabičky – i s cenou a počtem kusů. To prodejcům od roku 2016 zakazuje řád tabákového průmyslu. Okresní soud v Berlíně ale mínil, že tento předpis není dostatečně zakotven v zákoně. Evropské právo podle jeho výkladu ukládá jen opatřování cigaret varovnými nápisy, ale už nehovoří o „prodejním příslušenství“, jako například právě zmíněných štítcích. Rozhodl proto, že prodejci mohou tyto snímky a varovné texty zakrývat. Pro zákaz tohoto počínání prý není žádný právní důvod.