Pro rezignaci Bohuslava Sobotky se v neděli spolu s dalšími 18 členy předsednictva ČSSD vyslovili i Jihočeši – hejtman a novopečený poslanec Jiří Zimola a Vlasta Bohdalová, která svůj poslanecký mandát ve volbách neobhájila.

Z okresních organizací ČSSD však většinou zaznívají hlasy za předsedu Bohuslava Sobotku. V anketě jsme se představitelů strany ptali i na to, jak se má jihočeský krajský výkonný výbor zachovat při čtvrtečním zasedání.

Jaroslav Kupsa, předseda OVV ČSSD Tábor
Přijali jsme prohlášení členů okresního výkonného výboru, kontrolní komise a předsedů místních organizací, v němž vyzýváme k ukončení sporů ve vedení ČSSD a žádáme, aby byl vytvořen reprezentativní tým pro povolební vyjednávání v čele s Bohuslavem Sobotkou. Toto prohlášení odsouhlasilo všech 16 přítomných lidí.

Stanislav Rosa, předseda OVV ČSSD Prachatice
Stanovisko OVV ČSSD Prachatice je jednoznačné, Bohuslav Sobotka má naši jednomyslnou podporu. Změny by měl řešit řádný sjezd strany. Očekáváme, že ti členové předsednictva z jihočeské organizace, kteří hlasovali proti němu, což se týká i jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly, své důvody jasně vysvětlí na jednání krajského výkonného výboru.

Karel Kratochvíle, předseda OVV ČSSD Písek
Nemám k tomu z vedení ČSSD žádné informace, vnímám pouze zprostředkovaně to, co se dozvím z médií. Podle mého názoru by se jihočeská sociální demokracie měla postavit za Bohuslava Sobotku a podpořit ho ve snaze vytvořit vládu. Jde ale o můj názor a před nějakým závěrem chci pochopitelně nejprve znát názor i naší členské základny.

Jan Váňa, předseda OVV ČSSD Strakonice
Bohuslav Sobotka je stále předsedou strany, vystupuje bude i nadále vystupovat. Do toho Michal Hašek nemůže mluvit, protože Bohuslava Sobotku zvolil sjezd a jen ten ho zase může odvolat. Od pana Haška je to podraz a nám se nelíbí. Na výkonném výboru organizace zaujmeme stanovisko. Dá se ale předpokládat, že Bohuslava Sobotku podpoříme.

Jindřich Florián, předseda OVV ČSSD Český Krumlov
Zatím mám informace jen z médií, ve čtvrtek odjíždím na zasedání Krajského výkonného výboru ČSSD, takže jsem zvědavý na vysvětlení. Můj dojem je takový, že jsme něco jako Věci Veřejné, že se ta naše parta nechala asi trochu zneužít prezidentem Zemanem. Nebo si to vymysleli sami? Nevím. Je to výrazné znehodnocení značky ČSSD.

Stanislav Mrvka, předseda OVV ČSSD Jindřichův Hradec
Za jihočeskou ČSSD nemohu mluvit, protože se sejdeme až dnes a jsem dost velký technokrat na to, abych něco předjímal. Co se týká situace v ČSSD jako takové, tak se mi líbí návrh kolegy Jiřího Běhounka, aby odstoupili oba hlavní protagonisté a vše se tak uklidnilo. Je to ale jen můj názor.

Petr Podhola, předseda OVV ČSSD České Budějovice
Je nutné zklidnit situaci.  Budou mě zajímat podrobnosti o jednání předsednictva, protože zatím mám informace pouze z médií. Je potřeb hledat uvnitř sociální demokracie shodu.  Odmítám dělení na Haškovce a Sobotkovce. Sociální demokracie by se měla soustředit na sestavení vlády. Budeme hledat jednotu, personální otázky jsou na druhém místě.

Jaromír Novák, místopředseda KVV ČSSD Veselí nad Lužnicí
Jednoznačně se přikláním k prohlášení okresní výkonné rady. To je podle mne správný postoj, Bohuslav Sobotka byl nominován do čela, tak by měl vyjednávací tým vést. Za sebe říkám, že se mi nelíbí případná koalice s ANO, není to šťastné řešení, ale jinou možnost teď definovat neumím.

Miroslav Joch, statutární místopředseda KVV ČSSD
Současná situace ČSSD hodně poškozuje. Je to vnímáno negativně veřejností i členskou základnou. Nechci nikoho soudit, ale  musíme si v ČSSD vyčistit stůl. Myslím si, že pan hejtman by měl vysvětlit, proč se zachoval tak, jak se zachoval. Proč navštívil pana prezidenta a připojil se k výzvě na odstoupení pana Sobotky. Osobně odmítám tento styl jednání.

Ivana Stráská, místopředsedkyně KVV ČSSD
Myslím, že na krajském výboru pohovoříme 
o výsledku voleb, protože výhra je spíš utrpěná. A také o napřed tajné a pak přiznané schůzce u prezidenta, abychom se mohli relevantně rozhodnout co dál. Nejsem příznivec toho, abychom stříleli po tom, kdo je oslaben. Měli bychom si říct, tady se stala nebo nestala chyba. Prát se je v tuto chvíli to nejhorší.