Jak jste spokojena s výsledkem voleb?
Chci moc poděkovat voličům. Za těch 18 procent. Důvěry, kterou nám dali, si moc vážím. Můžeme být spokojeni s druhým místem. I když je pravda, že jsme přemýšleli i o místě prvním. Jsem moc ráda, že jsme rozbili současnou koalici.

Co vás čeká v nejbližších hodinách a dnech?
Teď nás čeká oslava a ještě v sobotu večer také tvorba naší strategie. Předpokládám, že se v nejbližší době sejdeme s panem hejtmanem Zimolou.

Setkáte se s Jiřím Zimolou už v neděli?
Byla bych velice ráda, kdybychom se konkrétně my dva sešli už v neděli, protože by to vyjasnilo mnoho otazníků.

Je nějaká strana, se kterou byste koalici sestavovat nechtěli?
Vyloučili jsme přímou koalici s komunistickou stranou. Někteří mí kolegové si umí představit i tichou podporu komunistů. Já osobně mám problém s jednou naší koaliční stranou, a to KDU-ČSL. To pro mě není spolehlivý partner.

Jaké máte styčné body s ČSSD a v čem byste se shodli s ODS?
Myslím, že napříč těmito stranami nejsou velké rozdíly. Samozřejmě třecí plocha je letiště pro jižní Čechy, v sociálních službách, kvalita zdravotnictví a dostupnost péče v okrajových územích, doprava, tam my budeme hodně tlačit. Ale velké programové rozdíly na jedné ani na druhé straně nevidím.

Jak reálná je teď ještě šance, že byste se stala hejtmankou?
To je otázka na tělo. Samozřejmě by to bylo hezké, nicméně my na jednu stranu ctíme výsledky voleb a vítězem je sociální demokracie. Ta by měla sestavovat současnou koalici. Současně víte, že politika je nepředvídatelná. Viděli jsme to v Českých Budějovicích před rokem. Ctíme vítěze voleb. Jsme rádi, že nás pan Zimola kontaktoval. Uvidíme, jak se jednání vyvinou. Pokud my dva nebudeme mít většinu, je možné, že nebudeme úplně ve shodě v otázce třetího koaličního partnera.

Kolik postů v radě a kolik uvolněných radních chcete získat?
To vám teď neupřesním. Neznáme ještě přesné rozložení. Budeme se o tom bavit teprve v sobotu večer. Ale naše ambice nejsou malé.

Co byste řekla k volební účasti?
Z té jsem zklamaná. Myslím, že lidé mohou být s klidnou vládní koaliční politikou docela spokojení. Čekala jsem, že voliči přijdou, aby něco podobného mohlo být i na krajích. Počasí nám na volby přálo. Spíš si myslím, že nepřišli nerozhodnutí voliči. Neměli úplně jasno, nebo se zajímali o programy příliš pozdě. Je to zpětná vazba nám, že musíme lidem vysvětlovat, že krajská politika je pro ně důležitá, protože kraj rozděluje peníze. A i když jsou třeba na zapadlé vísce, můžou se mít stejně dobře jako v Budějovicích. A to asi ti lidé nechápou.

Na vašem facebookovém profilu jste v sobotu ráno psala, že máte žaludek jako na vodě. Můžete srovnat to, jak jste prožívala volby v předchozích letech a jak teď?
To je velký rozdíl. Parlamentní volby 2013 byly o tom, že naše preference byly hodně nízké. Říkali jsme si, že když se tam dostane jeden člověk z kraje, tak to bude parádní. A výsledek byl šok. V současné době jsou výsledky voleb zpětná vazba pro nás, jak jsou lidé s naší politikou spokojení. Kdybychom neuspěli, znamenalo by to, že děláme něco špatně ve vládní i v komunální politice. V parlamentních volbách nám nešlo o tolik jako teď v krajských.

Jste poslankyní, zároveň zastupitelkou města Tábor a nyní se máte stát zastupitelkou kraje? Budete vykonávat všechny tři funkce zároveň, nebo se některé vzdáte?
Nemyslím, že se budu muset něčeho vzdát. Jednání zastupitelstva a rady města v Táboře jsou v pondělí, to my máme poslanecké dny. Jednání zastupitelstva na kraji je ve čtvrtek. Také je možné jednat o změně termínu. Pokud bude na kraji více poslanců, což si myslím, že podle výsledků je evidentní. Možná se s tím bude muset něco dělat. Jsem dobrý organizátor času a svých schůzek, takže z toho nemám obavy.

Hned v prvním bodě vašeho volebního programu píšete, že „pomůžete vybudovat v reálném čase dálnici D3". Co si můžeme pod souslovím „v reálném čase" představit?
To je pěkná otázka. Víme, že do roku 2023 by měly být vyčerpány dotační programy z EU, protože je to celoevropská komunikace. Musíme opravdu zintenzivnit práci se Ředitelstvím silnic a dálnic a Ministerstvem dopravy a dalšími státními institucemi na výkupu pozemků a na dodělání různých povolení, která tam teď nejsou. Pokud nevyčerpáme dotace, tak to bude pro Jihočeský kraj špatně. Můj kolega, který se věnuje dopravě, pan Konečný, tvrdí, že bychom tu dálnici opravdu chtěli mít dobudovanou do roku 2023.

V programu dále píšete, že zajistíte pacientům kvalitnější podmínky v nemocnicích. Na co se tedy pacienti můžou těšit?
Máme zpětné vazby od pacientů, že čekací doby jsou poměrně dlouhé a na určité zákroky nejsou úplně rovné podmínky v pořadnících. Na to bychom se chtěli soustředit. Druhá věc je dostupné zdravotnictví. O tom už jsem mluvila, ve střediskových obcích by měli být praktičtí lékaři a zubaři, a to jak pro dospělé, tak pro děti. Naši starostové za ANO si stěžují, že jim lékaři odcházejí. Když jste středisková obec a nemáte zdravotní zařízení, těžko tam udržíte mladé rodiny. Ministerstvo zdravotnictví vypsalo dotační program na zavedení lékařů do těchto oblastí, tak je třeba, aby na to kraj reagoval. Kraj může dál pomoci s vybavením, bydlení, tam je ta naše parketa.

Píšete, že chcete být nekompromisní k těm, kteří zneužívají sociální systém. Co tedy chcete udělat zde?
To je na spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Kraj má také zákonodárnou možnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí nekoná tak, jak by mělo vzhledem k obcím a městům. Tady vidím možnost zpřísnit zákony, které jsou benevolentní k lidem, kteří zneužívají sociální systém, nechodí do práce, neposílají děti do školy. Kraj může dát podnět ke změně legislativy nebo může sám navrhnout zákon.

Řekla jste, že chcete podporovat mladé lidi v tom, aby chodili na učňovské obory. Jak myslíte, že podnítíte jejich zájem o řemesla?
Mladí lidé jsou teď dezorientovaní a myslí si, že když nemají maturitu, jsou bezcenní na trhu práce. Ale když vezmeme firmy, jejich personální ředitele, uděláme program a s ním budeme objíždět školy a budeme dětem vysvětlovat, že třeba i řezník je schopen si vydělat 30 až 40 000, tak na to mladí lidé uslyší. Nedělejme si iluze, že všichni mladí lidé jsou schopni mít maturitu nebo studovat vysokou školu. Firmy si uvědomují nedostatek učňů. Například v Táboře jsme se domlouvali, že se spojí úřad práce, ředitel školy, který je ochotný otevřít nějaký obor, spojím se s nimi já a budeme objíždět školy a dělat vzdělávací program a vysvětlovat studentům. Po roce budeš mít to, po dalším roce ono. Když budeš chodit na učiliště, my tě budeme sponzorovat, dostaneš stipendia… To je třeba mladým lidem ukazovat.

Na svém facebooku jste psala, že chcete zavést wi-fi do vlaků a autobusů a také na nádraží a na zastávky. Jakým způsobem to chcete z pozice krajského úřadu zařídit?
To je hodně o vyjednávání. Když píšete dopisy, ničeho nedocílíte. Máme zkušenosti, například z vyjednávání o tom, jestli bude zdarma českobudějovický obchvat. Pokud jezdíte na schůzky každých 14 dní a opravdu tlačíte na svůj problém, dá se to vyřešit. Na státní orgány je potřeba tlačit. Často se potýkáte s nevolí státních úředníků. Nevidím v tom úplně problém. Hlavně vím, že mladým lidem chybí, aby mohli cestou pracovat na počítačích. My se ale nevzdáme a tu wifinu vybojujeme.

Jak často vy sama využíváte při cestování vlaky a autobusy?
Pro mě je výhodnější jezdit autem, protože jsem více mobilní. Ale pokud jedu větší vzdálenosti, využívám vlak. Z Prahy do Bratislavy nebo do Brna je pro mě jednodušší jet vlakem, D1 je problematická. Využívám MHD. Preferuji vlak, wifiny už tam někdy jsou. U mě je to tak jednou měsíčně vlak.

Přečetla jsem si vaše motto: „Pokud chcete být silní, pak se musíte naučit bojovat sami." Jak toto koresponduje s kolegialitou ve straně, případně v koalici?
Myslím, že to není v rozporu. Může se stát, že jste osamocená a musíte přesvědčovat kolegy, že máte pravdu. Kolikrát se mi to stalo na poslaneckém klubu. Takže si myslím, že to není v rozporu a může to fungovat.