VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Ano" si snoubenci řekli na hrázi rybníka

Jižní Čechy /VIDEO/ - Bylo úterý, krátce po půl třetí, když si Martin a Kamila, teď už manželé Zavoralovi, dali své první manželské políbení.

27.7.2017 1
SDÍLEJ:

Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Počet sňatků na jihu Čech.Jako místo, kde svůj vztah stvrdili, si přitom vybrali hráz rybníka v Dobrkovské Lhotce nedaleko Trhových Svinů. To by možná pro některé tak zvláštní nebylo, kdyby manželé nebyli až z Ústí nad Labem. „Na tohle místo jezdíme celá rodina na dovolenou už deset let. Chtěli jsme svatbu v přírodě, a jelikož to tu máme rádi, tak to byla jasná volba,“ shodli se manželé, kteří sňatek uzavřeli jen den po tříletém výročí vztahu.

Zvláštní svatbu zažila před rokem i Tereza Davidová, když si v kupecké osadě Krumbenowe v Českém Krumlově při keltské svatbě brala za manžela Radka Vaisochera. „Hlavní postavou, která řídila obřad, byl druid,“ poukázala Tereza Davidová na odlišnosti takové s tím, že chybělo tradiční vyměňování prstýnků. Namísto toho bylo svazování rukou.

Vybočit ze zajetých kolejí se nebojí ani na Písecku. Hana Lívancová, místostarostka Orlíku, už oddávala v parku u stromu, kde se snoubenci poznali, za sebou má i svatbu na parníku. „Tam je to ale složitější, protože loď nesmí opustit katastr naší obce,“ vzpomínala se smíchem.

Vyšlapat schody na rozhlednu na Libíně na Prachaticku musejí občas jak novomanželé, tak i oddávající a matrikářka. „Svatby tu jsou ale krásné,“ uvedla prachatická matrikářka Eva Matysová. Nejvíce oblíbený je teď dle jejích slov hospicový park v Prachaticích. "Vloni jsme ale měli i krásnou svatbu v lese,“ doplnila.

Poutavým místem k uzavření sňatku je také zřícenina Choustník na Táborsku. Se svatbami v areálu tady nemají žádný problém, což potvrzuje i místostarosta obce Radim Jindra. „Za minulý rok jsme měli na hradě tři obřady, oddávat se dá i v nedalekém skalním městě. Ono je v podstatě jedno, kam se s tím stolečkem postavíte,“ usmíval se choustnický místostarosta a připomněl dva roky starou příhodu. „V srpnu 2015, kdy panovala úmorná vedra, si novomanželé přáli oddat na hradní věži. Byla to malá svatba, takže jsem v tom neviděl žádný problém. Uprostřed obřadu se ale z původně malého mráčku na obzoru strhla obrovská průtrž mračen.
Déšť mi totálně rozmočil papír s proslovem, nevěstě zničil líčení a ze všech crčela voda,“ vyprávěl. 

Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.  Také v Českých Budějovicích se zájem o to mít svatbu mimo radnici zvyšuje. Jak uvedl Petr Podhola, náměstek primátora, svatba se tu konala nejen na ochozu Černé věže, rozkvetlém sadu, hrázi rybníka, či přístavu v Českém Vrbném, Stromovce i náměstí Přemysla Otakara II., kde kdysi byla svatba motorkářů. "Na radnici byla také svatba v historických kostýmech a v roce 2007 se dokonce vůbec poprvé tady objevil snoubenecký pár, tvořený půvabnou Češkou a pravým Indiánem jménem Langford z kmene Ojibwe," vyprávěl náměstek primátora. Jednou z těch nejmilejších svateb pro něj ale byla ta ze srpnu roku 2014. To se na českobudějovické radnici konala svatba kamenná. „Manželé Ludmila a Zdeněk Nuskovi se seznámili při ochotnickém divadle. Tehdy je zřejmě ani ve snu nenapadlo, že jejich láska vydrží dlouhých pětašedesát let společného soužití,“ poznamenal náměstek primátora Petr Podhola, který se ujal role oddávajícího. "Slavností projev jsem si tak připravoval s velkou pokorou, protože jsem předstupoval před lidi zkušené a života znalé. Samozřejmě jsem jim také přál, aby se ve zdraví dočkali platinové a nejlépe i korunovační svatby,“ dodal.

Svatby mimo určená místa (radniční obřadní síň, muzejní refektář, kaple či zámecký salon) nefrčí příliš na Jindřichohradecku.

Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.  Potvrdila to Radka Svitáková z hradecké matriky: „Požadavky na svatby mimo určená místa by se za jeden rok daly spočítat na prstech jedné ruky.“ Podle jejích slov v takových případech budoucí novomanželé touží především po prostorách venkovních restaurací na okrajích města. „Pokud se týká netradičních přání, která lidé mají v souvislosti přímo s obřadem, jmenovala bych například to, že prstýnky k oltáři přinesou družičky či to, že si nevěsta nepřeje být viděna až do samotného zahájení obřadu, a to nejen svým nastávajícím, ale všemi svatebčany, a přichází tak na místo obřadu jako úplně poslední účastník,“ uvedla Radka Svitáková.

Žádost o ruku přišla čtrnáct dnů před svatbou

Poklidná atmosféra panovala v úterý po poledni v Dobrkovské Lhotce nedaleko Trhových Svinů. Ale to bylo jen na oko. V domě číslo 38 totiž začaly ty pravé předsvatební přípravy. Z prvního patra tak bylo slyšet bzučení fénu, když si budoucí nevěsta sušila vlasy, ve vedlejším pokoji se zase nejen ty malé slečny měnily v princezny, v dolním patře se pro změnu ženich převlékal do pečlivě vyžehlené košile a kalhot. Už ve dvě to totiž mělo všechno vypuknout. Z Kamily Zavoralové a Martina Baláže se měli stát prostě a jednoduše manželé Zavoralovi. Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.

„S Kamilou jsme se seznámili před třemi lety,“ vyprávěl Martin Baláž, teď už Zavoral a pokračoval: „O tom, že si ji chci vzít, jsem věděl od první chvíle,“ dodal s úsměvem. Na svatbu si ale počkal ještě o tři roky a jeden den déle. Nejmenší družičkou jim přitom byla jejich rok a půl stará dcerka Terezka. „My jsme se původně chtěli vzít 24. července, na výročí našeho vztahu, na úřadě ale měli až od pěti odpoledne,“ řekla Kamila s tím, že se jim to moc nehodilo. „A dobře jsme udělali,“ poukazovala na propršený den.

Své ano si tak snoubenci řekli o den déle, 25. července, krátce po půl třetí odpoledne na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce, v kruhu těch nejbližších. To by možná tak zvláštní nebylo, kdyby kvůli svatbě nejeli 236 kilometrů. Sem na jih totiž přijeli až z Ústí nad Labem. „Na tohle místo jezdíme celá rodina na dovolenou už deset let. Chtěli jsme svatbu v přírodě, a jelikož to tu máme rádi, tak to byla jasná volba,“ shodli se manželé. Ještě úsměvnější je možná skutečnost, že samotná žádost o ruku přišla teprve před čtrnácti dny. „Je to tou dobou, i dítě se nám narodilo dřív,“ smál se ženich. 


V rodině Zavoralových přitom o takové kousky nemají nouzi. Už před několika lety jim překvapení připravil syn Lukáš. „Jeli jsme tehdy na dovolenou do kempu na Strakonicku. V kempu bylo jedenáct chatek, z toho osm zabírala naše rodina,“ vyprávěl tatínek nevěsty Libor Zavoral a pokračoval: „My jsme si vymysleli, že si 27. července uděláme Štědrý den. Ten jsme si také udělali a bylo tam všechno, na co si vzpomenete, stromeček, řízky, salát i dárky. Když jsme si předali dárky, tak Lukáš přišel s tím, že nám zapomněl dát dárky od něj a všem nám začal rozdávat obálky. Říkal jsem si, že peníze tam asi nebudou. Jediné, co tam připadalo v úvahu, bylo svatební oznámení. Obálku jsem otevřel, svatební oznámení tam skutečně byla, ale jako datum byl uveden následující de,“ smál se Libor Zavoral. Doplnil, že druhý syn Michal se ženil v zahraničí, celá rodina se spolu sešla u oslavy.
Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.

Autor: Redakce, Klára Skálová

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, 22 000 Kč

Technici bezpečnosti práce a ochrany zdraví, racionalizace výroby, ergonomických studií technik QHSE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok (poté na dobu neurčitou), 37,5 h/týdně, Náplň práce: provádění kontrol v oblasti BOZP, PO, EMS; výkon funkce interního auditora, zpracování a aktualizace dokumentace BOZP, Požadavky: vzdělání obor elektro, platné osvědčení z vyhl. 50/78 Sb., § 6, do 1000V, prostředí A i B, Ostatní požadavky: řidičský průkaz skupiny B; základní znalost práce s PC a IT; trestní a zdravotní bezúhonnost; spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, dobré komunikační schopnosti, schopnost pracovat v týmu, Zaměstnanecké výhody: penzijní připojištění, týden dovolené navíc, pololetní odměny nad rámec hrubé mzdy, V případě zájmu kontaktujte na uvedený e-mail:. Pracoviště: I&c energo a.s. - jete, 373 01 Temelín. Informace: Zdeňka Dědičová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Pomocní skladníci SKLADNÍK - DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: možnost zkráceného úvazku nebo brigády, VZV výhodou, volat 10-15 hod. v prac. dny, .. Pracoviště: Mtm - zas spol. s r.o. - sídlo, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Mikulík, +420 602 117 861.

Výroba - Výroba Seřizovači 21 180 Kč

Seřizovači a obsluha obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Od kandidáta očekáváme:, Pracovní náplň:, Seřizovač lisovacího stroje, Seřizování strojů, směnný provoz, Práce v riziku hluku, Požadavky na uchazeče:, SOU, SOŠ obor strojírenství, Praxe ve strojírenském oboru, Znalost výkresové dokumentace, Znalost lisovacích strojů a seřizování nástrojů, Zkušenost s prací na postupových nebo jiných lisech výhodou, Manuální zručnost, zodpovědnost, samostatnost, Předpoklady pro týmovou práci , Nabízíme:, Plat 21 180 Kč hrubého + až 16% prémie, Směnný provoz, Práci ve stabilní, rozvíjející se nadnárodní společnosti, Firemní benefity (13. a 14. mzda, 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění aj.). Pracoviště: Groz-beckert czech s.r.o., U Sirkárny, č.p. 739, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Kateřina Mgr. Šítalová, +420 387 016 347.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Farmaceut 16 200 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro farmaceutickou výrobu Obsluha strojů a zařízení ve výrobě zdravotnických prostředků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace o pracovním místě, - jednoduchá obsluha strojů a zařízení dle předepsaných postupů, , Požadujeme, - zkušenost s obsluhou strojů výhodou, - ochotu pracovat ve třísměnném provozu, , Nabízíme, - zázemí rostoucí a stabilní společnosti, - mzdové hodnocení od 16.200 Kč/měs., - stravenky v hodnotě 70 Kč, - odměny, 13. plat, - příjemné a čisté pracovní prostředí, - další firemní benefity. Pracoviště: Medisize cz, s.r.o., Tovární, č.p. 560, 374 01 Trhové Sviny. Informace: Jana Lišková, +420 734 791 907.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na nových dnech zpřístupnění se dohodly Úřad vlády s Národním muzeem. Vše vypukne od 6. dubna.

Benešova vila bude lidem více přístupná

Výlov Opatovického rybníka v Třeboni
29

OBRAZEM: Jarní výlov je mrazivý

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 20. února 2018.

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Prachatice /VIDEO/ – Kauza týraného štěněte Marleyho už týden vyvolává emoce u lidí po celé republice, hlavně u pejskařů. Ti se proto rozhodli pro hromadné venčení psů za Marleyho a další týrané psy.

Zmizel s jedenácti akumulátory

Planá – Zloděj si vyčíhl ke krádeži vhodnou dobu a majitele rodinného domu č. 22 připravil o věci za více než 14 500 korun.

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT