VYBRAT REGION
Zavřít mapu

"Ano" si snoubenci řekli na hrázi rybníka

Jižní Čechy /VIDEO/ - Bylo úterý, krátce po půl třetí, když si Martin a Kamila, teď už manželé Zavoralovi, dali své první manželské políbení.

27.7.2017 1
SDÍLEJ:

Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Počet sňatků na jihu Čech.Jako místo, kde svůj vztah stvrdili, si přitom vybrali hráz rybníka v Dobrkovské Lhotce nedaleko Trhových Svinů. To by možná pro některé tak zvláštní nebylo, kdyby manželé nebyli až z Ústí nad Labem. „Na tohle místo jezdíme celá rodina na dovolenou už deset let. Chtěli jsme svatbu v přírodě, a jelikož to tu máme rádi, tak to byla jasná volba,“ shodli se manželé, kteří sňatek uzavřeli jen den po tříletém výročí vztahu.

Zvláštní svatbu zažila před rokem i Tereza Davidová, když si v kupecké osadě Krumbenowe v Českém Krumlově při keltské svatbě brala za manžela Radka Vaisochera. „Hlavní postavou, která řídila obřad, byl druid,“ poukázala Tereza Davidová na odlišnosti takové s tím, že chybělo tradiční vyměňování prstýnků. Namísto toho bylo svazování rukou.

Vybočit ze zajetých kolejí se nebojí ani na Písecku. Hana Lívancová, místostarostka Orlíku, už oddávala v parku u stromu, kde se snoubenci poznali, za sebou má i svatbu na parníku. „Tam je to ale složitější, protože loď nesmí opustit katastr naší obce,“ vzpomínala se smíchem.

Vyšlapat schody na rozhlednu na Libíně na Prachaticku musejí občas jak novomanželé, tak i oddávající a matrikářka. „Svatby tu jsou ale krásné,“ uvedla prachatická matrikářka Eva Matysová. Nejvíce oblíbený je teď dle jejích slov hospicový park v Prachaticích. "Vloni jsme ale měli i krásnou svatbu v lese,“ doplnila.

Poutavým místem k uzavření sňatku je také zřícenina Choustník na Táborsku. Se svatbami v areálu tady nemají žádný problém, což potvrzuje i místostarosta obce Radim Jindra. „Za minulý rok jsme měli na hradě tři obřady, oddávat se dá i v nedalekém skalním městě. Ono je v podstatě jedno, kam se s tím stolečkem postavíte,“ usmíval se choustnický místostarosta a připomněl dva roky starou příhodu. „V srpnu 2015, kdy panovala úmorná vedra, si novomanželé přáli oddat na hradní věži. Byla to malá svatba, takže jsem v tom neviděl žádný problém. Uprostřed obřadu se ale z původně malého mráčku na obzoru strhla obrovská průtrž mračen.
Déšť mi totálně rozmočil papír s proslovem, nevěstě zničil líčení a ze všech crčela voda,“ vyprávěl. 

Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.  Také v Českých Budějovicích se zájem o to mít svatbu mimo radnici zvyšuje. Jak uvedl Petr Podhola, náměstek primátora, svatba se tu konala nejen na ochozu Černé věže, rozkvetlém sadu, hrázi rybníka, či přístavu v Českém Vrbném, Stromovce i náměstí Přemysla Otakara II., kde kdysi byla svatba motorkářů. "Na radnici byla také svatba v historických kostýmech a v roce 2007 se dokonce vůbec poprvé tady objevil snoubenecký pár, tvořený půvabnou Češkou a pravým Indiánem jménem Langford z kmene Ojibwe," vyprávěl náměstek primátora. Jednou z těch nejmilejších svateb pro něj ale byla ta ze srpnu roku 2014. To se na českobudějovické radnici konala svatba kamenná. „Manželé Ludmila a Zdeněk Nuskovi se seznámili při ochotnickém divadle. Tehdy je zřejmě ani ve snu nenapadlo, že jejich láska vydrží dlouhých pětašedesát let společného soužití,“ poznamenal náměstek primátora Petr Podhola, který se ujal role oddávajícího. "Slavností projev jsem si tak připravoval s velkou pokorou, protože jsem předstupoval před lidi zkušené a života znalé. Samozřejmě jsem jim také přál, aby se ve zdraví dočkali platinové a nejlépe i korunovační svatby,“ dodal.

Svatby mimo určená místa (radniční obřadní síň, muzejní refektář, kaple či zámecký salon) nefrčí příliš na Jindřichohradecku.

Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.  Potvrdila to Radka Svitáková z hradecké matriky: „Požadavky na svatby mimo určená místa by se za jeden rok daly spočítat na prstech jedné ruky.“ Podle jejích slov v takových případech budoucí novomanželé touží především po prostorách venkovních restaurací na okrajích města. „Pokud se týká netradičních přání, která lidé mají v souvislosti přímo s obřadem, jmenovala bych například to, že prstýnky k oltáři přinesou družičky či to, že si nevěsta nepřeje být viděna až do samotného zahájení obřadu, a to nejen svým nastávajícím, ale všemi svatebčany, a přichází tak na místo obřadu jako úplně poslední účastník,“ uvedla Radka Svitáková.

Žádost o ruku přišla čtrnáct dnů před svatbou

Poklidná atmosféra panovala v úterý po poledni v Dobrkovské Lhotce nedaleko Trhových Svinů. Ale to bylo jen na oko. V domě číslo 38 totiž začaly ty pravé předsvatební přípravy. Z prvního patra tak bylo slyšet bzučení fénu, když si budoucí nevěsta sušila vlasy, ve vedlejším pokoji se zase nejen ty malé slečny měnily v princezny, v dolním patře se pro změnu ženich převlékal do pečlivě vyžehlené košile a kalhot. Už ve dvě to totiž mělo všechno vypuknout. Z Kamily Zavoralové a Martina Baláže se měli stát prostě a jednoduše manželé Zavoralovi. Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.

„S Kamilou jsme se seznámili před třemi lety,“ vyprávěl Martin Baláž, teď už Zavoral a pokračoval: „O tom, že si ji chci vzít, jsem věděl od první chvíle,“ dodal s úsměvem. Na svatbu si ale počkal ještě o tři roky a jeden den déle. Nejmenší družičkou jim přitom byla jejich rok a půl stará dcerka Terezka. „My jsme se původně chtěli vzít 24. července, na výročí našeho vztahu, na úřadě ale měli až od pěti odpoledne,“ řekla Kamila s tím, že se jim to moc nehodilo. „A dobře jsme udělali,“ poukazovala na propršený den.

Své ano si tak snoubenci řekli o den déle, 25. července, krátce po půl třetí odpoledne na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce, v kruhu těch nejbližších. To by možná tak zvláštní nebylo, kdyby kvůli svatbě nejeli 236 kilometrů. Sem na jih totiž přijeli až z Ústí nad Labem. „Na tohle místo jezdíme celá rodina na dovolenou už deset let. Chtěli jsme svatbu v přírodě, a jelikož to tu máme rádi, tak to byla jasná volba,“ shodli se manželé. Ještě úsměvnější je možná skutečnost, že samotná žádost o ruku přišla teprve před čtrnácti dny. „Je to tou dobou, i dítě se nám narodilo dřív,“ smál se ženich. 


V rodině Zavoralových přitom o takové kousky nemají nouzi. Už před několika lety jim překvapení připravil syn Lukáš. „Jeli jsme tehdy na dovolenou do kempu na Strakonicku. V kempu bylo jedenáct chatek, z toho osm zabírala naše rodina,“ vyprávěl tatínek nevěsty Libor Zavoral a pokračoval: „My jsme si vymysleli, že si 27. července uděláme Štědrý den. Ten jsme si také udělali a bylo tam všechno, na co si vzpomenete, stromeček, řízky, salát i dárky. Když jsme si předali dárky, tak Lukáš přišel s tím, že nám zapomněl dát dárky od něj a všem nám začal rozdávat obálky. Říkal jsem si, že peníze tam asi nebudou. Jediné, co tam připadalo v úvahu, bylo svatební oznámení. Obálku jsem otevřel, svatební oznámení tam skutečně byla, ale jako datum byl uveden následující de,“ smál se Libor Zavoral. Doplnil, že druhý syn Michal se ženil v zahraničí, celá rodina se spolu sešla u oslavy.
Novomanželé Zavoralovi si řekli své ano na hrázi rybníka v Dobrkovské Lhotce u Trhových Svinů.

Autor: Redakce, Klára Skálová

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 24 250 Kč Úředníci v oblasti daní rada/odborný rada v Oddělení řízení rizik. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24250 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -analytické činnosti při vyhledávání a vyhodnocování komplikovaných ekonomických , a právních vazeb u subjektů s majetkovou, personální nebo jinak propojenou činností,, -spolupráci s orgány činné v trestním řízení., , Služební místo je vhodné i pro osobu se zdravotním postižením (bližší informace , k vhodnosti pro konkrétní druh postižení poskytne níže uvedená kontaktní osoba)., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 3. října 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID scdnz6b.. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj mánesova, Mánesova, č.p. 1803, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb DĚLNÍK - POMOCNÁ PRÁCE NA STAVBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocné práce na stavbě. Pracoviště: Sádrokartony vacikar s.r.o. - čb, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Marek Vacikar, +420 774 991 619. Administrativa - Ostatní pracovníci poštovního provozu (kromě 17 000 Kč Ostatní pracovníci poštovního provozu (kromě úředníků na přepážkách) PRACOVNÍK/CE V ZÁZEMÍ DEPA ČESKÉ BUDĚJOVICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: příprava balíkových zásilek do firem a domácností (nakládka/vykládka/třídění a manipulace), zpracovnání přijatých zásilek (jejich sklenování a zadávání do IS), pracovat budete ve směnném provozu , Požadujeeme: SŠ vzdělání s výúčním listem, odolnost vůči stresu a fyzické zátěži, aktivní přístup k zadaným úkolům a k jejich plnění v požadované kvalitě, spolehlivost a pečlivost, Zaměstnanecké výhody: dostanete náborový příspěvek ne výši 15 000 Kč (při nástupu do 30.9.2018), naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat, pracovní doba 37,5 hodin týdně, 5 týdnů dovolené, zaměstnanecké benefuity (stravenky v hodnotě 70 Kč, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.), po roce práce na smlouva na neurčito. Pracoviště: Česká pošta, s.p. - depo, Nemanická, č.p. 2208, 370 10 České Budějovice 10. Informace: Romana Procházková, +420 954 401 416. Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 12 200 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA MYCÍ LINKY, ÚDRŽBÁŘ ČERPACÍ STANICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mzda bude ujednána při osobním jednání. Čerpací stanice Robin Oil na Máji u Cinestaru., Komunikace se zákazníky, příjemné vystupování, určitá zručnost, chruť do práce.. Pracoviště: Ing. pavel mikeš - čerpací stanice robin oil, M. Horákové, č.p. 1432, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Kontakt, +420 724 980 559.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sedmiletý pytlačil v rybníku a s rybami krutě zacházel

Lokomotiva najela v pátek večer na českobudějovickém nádraží do dvou prázdných vagonů.
3

Lokomotiva najela do odstavených vagonů, škoda je tři miliony

Neznámí i známí muzikanti vystoupí na jednom pódiu

České Budějovice - Podzimní část druhého ročníku série koncertů Večery S začal v pátek 21. září patnáctiletým muzikantem Martinem Kajabou, rodinnou kapelou Cihelna a zpívajícím právníkem Ivem Jahelkou.

TalentAkademie má před sebou další dva dny

České Budějovice - První den prémiové TalentAkademie Jihočeských nadějí mají za sebou nadaní studenti jihočeských gymnázií.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Českobudějovicko - Připravili jsme tipy na volné víkendové chvíle.

Jihočeští hasiči jsou světoví

Jižní Čechy - Dva jihočeští profesionální hasiči Michal Brousil a David Kubiš se zúčastnili 13. Světových hasičských her, které se konaly v Jižní Koreji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT