Po jarní době covidové vznikla na podporu pendlerů, kteří se v té době ocitli mnohdy v existenční krizi Asociace pendlerů České republiky, z. s. Založila ji Zuzana Vintrová, která má více než dvacetiletou praxi s poradenstvím pro Čechy pracující v zahraničí – v Německu a Rakousku. Právě ona upozornila na nelogická nařízení méně než sta kilometrů označení českého zaměstnance jako pendlera.

V té chvíli zjistila, že občan České republiky sám za sebe nic nezmůže. „Asociace má větší pravomoc a možnost komunikovat s nejvyššími představiteli Česka, a tím se pokusit o snazší propojení obou příhraničních oblastí tak, aby to bylo pro lidi na obou stranách hranice pohodlnější a pochopitelnější,“ vysvětluje s tím, že právě v té chvíli se rozhodla, že veškeré problémy pendlerů se musejí řešit celorepublikově.

S ASOCIACÍ MLUVÍ

Dodnes vlastně nikdo neví, kolik pendlerů v Česku je. Ministerstvo práce a sociálních věcí sice začalo pendlery sčítat, ale uvádělo zcela nesmyslná čísla. „Proto jsem požádala na pojišťovnách v Německu, zda mi by nedaly hrubý odhad, kolik mají přihlášených pendlerů,“ říká Zuzana Vintrová, která nechápe, proč není v Česku vedena důkladná statistika. Pak prý začalo sčítat i české ministerstvo práce a sociálních věcí, které je na přibližně na sto tisících pendlerech a sčítání stále neskončilo. Asi šedesát procent pendlerů pracuje v Německu.

Proto Zuzana Vintrová a její kolegové komunikují s premiérem Babišem či ministrem zahraničí Petříčkem a snaží se domluvit zlepšení. „Premiér byl první, kdo se po uzavření hranic o problémy pendlerů začal zajímat a nestačil se divit, co všechno mezi českými a německými či rakouskými úřady nefunguje,“ tvrdí Zuzana Vintrová, která založení asociace zvažovala dlouho. Zjistila ale, že bez asociace s německými úřady komunikuje o dost hůř. Někteří pendleři navíc přišli se zavřením hranice o práci a dodnes jsou bez peněz, protože v době covidu nebylo možné se přihlásit na úřad práce. „My jako asociace to řešíme přes české ministerstvo práce,“ vysvětluje.

Zuzana Vintrová je pendlerům k dispozici na telefonu. Když jsou na úřadě a přijde nějaký zádrhel, pomůže třeba s překladem po telefonu nebo pomůže při založení konta.

HRANICE (NE)JSOU

Cílem asociace je, aby na příhraničních úřadech byli lidé s patřičnou jazykovou vybaveností a zároveň odborností. Žádá, aby úřady byly digitalizované a informace si předávaly elektronicky. „Jsme v unii a nefunguje to,“ kroutí hlavou. Chtějí dvojjazyčné formuláře z německých zdravotních pojišťoven i rodinné pokladny, která vyplácí přídavky. „Například odeslání e-neschopenky od českého lékaře končí na hranicích. Pendleři musí lékaře žádat o papírovou. Z Čech tam elektronická nedojde,“ vybírá další z mnoha problémů.

Nechápe, proč české bankovní domy nesmyslně krátí zahraniční příjmy při žádostech o hypotéky. „Na základě dotazů od pendlerů se ptáme, proč. Pendler má stabilní plat několik měsíců, potvrzený na výplatní pásce, ale česká banka mu uzná o dost procent méně. Ptáme se na ministerstvu financí, zda by šlo udělat dohody s bankami, aby uznaly platy celé,“ popisuje s tím, že. chybí vysvětlení, proč peníze krátí. Problémů k řešení a plánů je podle Zuzany Vintrové moc a ona ví, že není možné chtít všechno najednou.

POMOC I BONUSY

Ve vedení asociace je pět členů, Zuzana Vintrová je zakladatelkou a zároveň předsedkyní. Ona sama zároveň řeší pomoc pendlerům v Německu. V každé spolkové zemi jsou ale jiná nařízení, a tak je nutné mít odborníka na Sasko stejně jako na Bavorsko. Další kolegyně pak pracuje pro pendlery z Rakouska. „Vedení asociace musí být rozeseto po celé republice. Kanceláře u hraničních přechodů jsou pro nás strategické. Chceme jich mít přibližně osm,“ popisuje Zuzana Vintrová s tím, že právě z členských příspěvků členů asociace platí jak personál, tak pronájem prostor.

Členský příspěvek činí 90 korun měsíčně, a při založení Asociace pendlerů ČR v červnu letošního roku noví členové zaplatili 1500 korun. „Ale protože jsme asociaci založili v polovině roku, mají členové zaplaceno do konce roku 2021,“ vysvětluje Zuzana Vintrová s tím, že členové mají levnější poradenské služby a připravuje slevy či bonusy u dalších partnerů asociace.