Je jedním z asi 10 000 běženců, kteří se v uplynulých třech měsících přihlásili do německých autoškol, říká v PNP předseda Spolkové jednoty svazů autoškol Gerhard von Bressensdorf. Důvodem explozivního nárůstu jsou podle něho zkušební podklady v arabštině, které vyšly v říjnu. Jen ve škole v Pasově je kromě Alibrahima ještě 15 arabských žáků, ale ne každému se daří – mnozí mají velmi nízké vzdělání a další obtížně drží krok s rychlostí výuky, dodává pasovský list.

Chtějí aspoň 1500 eur

Také Rakušané diskutují o minimální mzdě. Odborářský svaz Vida, který zastupuje zaměstnance hlavně z oblastí turistiky, služeb a přepravy, požaduje nejméně 1500 eur hrubého měsíčně pro každého pracujícího na plný úvazek.
Pod touto hranicí je 18 ze 70 kolektivních smluv, které Vida sjednala. „Každý osmý v privátním zaměstnání vydělává příliš málo," říká šéf hornorakouského svazu Helmut Woisetschläger. „Podle oficiální statistiky vydělává v celém státě více než 350 000 pracujících méně než 1500 eur hrubého," dodává deník OÖN s tím, že hranice ohrožení chudobou je 1163 eur.

V Bavorsku práce dost

Počet zaměstnaných v Bavorsku loni dosáhl rekordu – meziročně stoupl o 1,3 procenta na zhruba 7,37 milionu. Od roku 2010 přibylo lidí, kteří měli práci, téměř 600 000 (+8,8 procenta). V Bavorsku tak za šest let vznikla skoro čtvrtina všech nových pracovních míst v SRN.
Víc mrtvých narkomanů
V Rakousku zemřelo v roce 2015 na přímé následky konzumu drog 153 lidí. Rok předtím to bylo „jen" 122. Potěšující je klesající počet mladistvých kuřáků. Během posledních deseti let se počet patnáctiletých holdujících cigaretám zmenšil téměř o polovinu, uvádí OÖN.

Hasiči zachránili netopýry

Plný košík netopýrů.Zdroj: Deník/repro PNP

Hasiči z Landshutu zachránili na žádost městského úřadu ochrany přírody kolem 80 mladých netopýrů před smrtí chladem, uvedla PNP. Zvířata se usadila ve třetím podlaží kancelářské budovy ve vnitřním městě mezi betonovou stěnou a fasádovou přizdívkou a hrozilo jim, že zmrznou. „Pozorní občané upozornili na zvláštní ,pípání´ v oblasti budovy a spolupracovníci úřadu začali zdroj hledat. Když našli netopýří skrýš, spustili záchrannou akci," píše PNP.
V korbě výsuvného žebříku se jeden z hasičů a odborník z úřadu ochrany vydali do výšky a během hodiny vytahali ze štěrbiny na 80 mladých netopýrů. Někteří z nich už nežili, o ostatní se postarali zkušení ochránci.

Přibývá antisemitských útoků

Loni bylo v Bavorsku registrováno 176 protižidovských trestných činů, oproti roku 2015 o 33 procent víc, píše PNP. Ve 162 případech přiřazuje policie tyto útoky pravicovým extremistům. Jedenáct činů spáchali cizinci.
Ve 115 věcech byly skutky extremistů posouzeny jako rasistické útoky proti skupině obyvatelů, 19 obviněných je stíháno za užívání protiústavních gest a symbolů. V popisu skutků jsou ale i těžké násilné delikty, vyhrožování, poškozování cizí věci, ublížení na zdraví s následkem smrti a vražda.

Zoo s 19 000 zvířaty

Mnichovská zoo Hellabrunn má téměř 19 000 zvířat – přesně 18 992, jak ukázala inventura ke konci roku. Je tu 758 druhů, mezi nimi i některé silně ohrožené. Vedení zahrady připomíná, že inventura není bezproblémová, protože ne každý druh je stejně „kooperativní" - zatím co pět slonů je rychle spočítáno a zváženo, .netopýři nepřetržitě kmitají ve své jeskyni. Jejich počet, stejně jako u dalších „neposedů", je tedy odhadován. Tučňáci se ale v mase neskryjí, protože musí být jednotlivě zváženi.
Hellabrunn patří podle vlastních údajů k pětici největších zooparků v Německu. Větší je například berlínská zoo. Lipská má více druhů, celkově ale méně zvířat, v Kolíně je to naopak, dodává PNP.

Český tahač nedobrzdil

Ve čtvrtek narazil český tahač s cisternou na návěsu v Leondingu na silnici B139 do rakouské sanitky a dalšího osobního vozu. Jak popsaly OÖN, na světelné křižovatce musel 34letý rakouský řidič vzhledem k dopravní situaci rychle brzdit. Za ním jedoucí 22letý řidič sanitky musel rovněž dupnout na brzdu a vyvedl svůj vůz do levé poloviny vozovky, kde zůstal stát. 52Letý Čech za nimi už tahač neubrzdil a narazil do obou vozidel před ním. Řidič sanitky, jeho 18letá kolegyně a 77letý pacient utrpěli neupřesněná zranění a byli transportováni do nemocnice.