Četnou kritiku „stanového" řešení problému odmítá ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová: „Nestavíme stany pro zábavu – jsou posledním prostředkem poskytnutí střechy nad hlavou," říká. Kdo by prý v tom viděl „znamení chudoby (země)", nežije v tomto světě. K Horním Rakousům dodává, že země má plně ve svých rukou, kdy budou stany zase zbourány. Podle ní jsou možnosti ubytovat běžence třeba v kasárnách v Ebelsbergu. „Pokud ale starostové jako Luger v Linci budou protiargumentovat územním plánem a podobně, budeme muset uprchlíky dál ubytovávat ve stanech," uvedla. Smířlivěji dodává, že rozumí tomu, jak je těžké vytvořit další kapacity, ale pak se nesmí stany kritizovat.

Prodávají v neděli

Hallstatt (na snímku) a St. Wolfgang jsou jedinými místy v Horních Rakousích, kde mají obchody o nedělích a svátcích otevřeno od osmi do 18 hodin, aby mohly prodávat například cestovní potřeby nebo upomínkové předměty, píší OÖN. Od 1. června přibudou Bad Ischl, Hinterstoder, Mondsee, Spital, Windischgarsten a později v zimě Gosau. V nejbližší době to má umožnit výnos zemského hejtmana Josefa Pühringera.
close V Hallstattu mají nedělní prodej. zoom_in Zemský rada pro hospodářství a turistiku Michael Strugl listu řekl, že znovu mluvil se zástupci zmíněných obcí a ti si toto řešení přejí – v neděli jsou plné turistů. V Hallstattu a v St. Wolfgangu se změna osvědčila, prodejci už by si zavřené krámy v době volna nedovedli představit. O celoplošném povolení nedělního prodeje ale Strugl neuvažuje.
Odborový svaz GPA-djp se obává „tunelování nedělního klidu". Regionální ředitel Andreas Stangl ohlašuje „masivní odpor" proti plánovanému opatření. Oporu nachází v průzkumu, který si zorganizovali mezi zaměstnanci prodejen – 96 procent je prý proti rozšíření prodejní doby. Sociální demokracie považuje rozhodnutí za těžký faul – není údajně výslovně proti, ale kritizuje absenci diskuse o věci. Mluvčí klubu SPÖ ve sněmu Andreas Ortner upozorňuje na širší souvislosti, které je třeba řešit, třeba péči o děti prodavaček…
OÖN dodávají, že z právního hlediska není zemský hejtman povinen s nikým o výjimkách nedělního prodeje diskutovat, zákon mu k takovému osobnímu rozhodnutí dává kompetence. S dovětkem, že jeho výnos musí být opatřen formulkou „po slyšení příslušných zákonných zastoupení zájmů zaměstnavatelů a zaměstnanců".

Proti automatům tvrději

Od začátku roku postupují Horní Rakousy důsledně proti provozu zakázaných výherních automatů v lokálech. Bezpečnostní odbor okresního úřadu Vöcklabruck s finanční a „normální" policií provedly novou vícehodinovou kontrolu, a přestože byla oznámena v médiích, znovu odhalily provoz nelegálních přístrojů a mnoho přestupků proti zákonům o hazardu a daních. Orgány v posledních týdnech zabavily a úředně „znehybnily" pečetí 25 „beden". Pokuty za jeden takový nelegální automat jsou 2000 až 60 000 eur. Ve dvou případech okresní úřad uzavřel celé lokály a varuje, že stejně tvrdě bude postupovat i nadále.

Šlapou „elektricky"

Každé osmé jízdní kolo, které se prodalo loni v Rakousku, bylo vybaveno pomocným elektrickým pohonem, píší OÖN. Momentálně křižuje republikou už na 200 000 tzv. e-biků v hodnotě sto milionů eur. Jejich majitelé najezdí zhruba o 40 procent víc kilometrů než „běžní" cyklisté, spočítal Dopravní klub Rakouska a požaduje zlepšení infrastruktury pro kolaře.