Složení hudebníků a nástrojů bylo ze začátku možná jiné, ale už před mnoha lety se ustálilo na současné sestavě. Kapelu tvoří jedenáct muzikantů a dva stálí náhradníci. „Z toho zpívá celá přední melodická řada a doplňuje nás vzadu bubeník," dodává Petr Shýbal.

V repertoáru Babouků se občas objeví umělé písně a orchestrální skladby, ale drtivou většinu tvoří jihočeské lidovky. „Hrajeme totéž, co naši předkové před mnoha lety. Někdy ale zařadíme i novou píseň. Stává se, že nám lidé přinesou zpěvník, který doma našli, v něm je dosud neznámá skladba, a tak se ji snažíme nacvičit. Bývá to ale docela náročné, protože v tom zpěvníku většinou chybí noty nebo naopak slova," popisuje Petr Shýbal.

Kapela hraje přes zimu hlavně na bálech, v létě na poutích, festivalech, zábavách i svatbách. Stěžejní štací jsou pro Babouky Čejkovice. „Naše kapela tam hraje na hasičském bále každý rok už zhruba devadesát let. Na to nedáme dopustit. Jezdíme ale i do spousty dalších obcí, máme ročně 140 koncertů, vystupujeme na výstavě Země živitelka a v poslední době vyrážíme také do Prahy," vyjmenovává kapelník.

O dechovku mají posluchači podle jeho slov stále zájem. „Když jsem před dvanácti lety přebíral funkci kapelníka, říkal jsem si, že to musíme držet ještě tak dva nebo tři roky a pak to půjde dolů. Byl jsem skeptický, ale žádný pokles nakonec nenastal," říká.

Myslí si, že dechovka je tak oblíbená proto, že vznikla přímo mezi lidmi. „Obyčejní lidé si tyto písničky začínali zpívat na polích. Dnes už sice pole není to, co bývalo, s motykami už se tam nepracuje, ale v posluchačích to zůstává. Máme stále hodně příznivců," doplňuje. Jeho slova potvrzuje i oficiální fanklub Babouků. Ten má v současné době téměř 1500 členů, včetně lidí ze zahraničí.

Na Šlágru se Babouci objevují od samotného začátku. Televize je sama oslovila a nabídla spolupráci. Kapela proto nyní hraje na akcích, ale také jezdí natáčet pořady do studia v Dubném. „To nám v poslední době také pomáhá. Určitě se díky Šlágru rozšířila oblast, kde nás lidé znají. Dopad této televize je veliký, protože je jediná svého druhu," míní Petr Shýbal.

Ten také věří, že letitá tradice Babouků bude ještě hodně dlouho pokračovat. „Máme mladé hudebníky, kterým to předáváme. A kdybych tomu nevěřil, nemá smysl to dělat," uzavírá.