Možná vezl i pasažéry

Vězni, který si odpykává ve věznici Stein trest odnětí svobody za těžký podvod, bylo povoleno přerušení trestu, aby mohl pilotovat letadlo. Jen tak si mohl udržet licenci, píše deník OÖN. Podle ředitelství věznice je krátce před propuštěním z výkonu trestu, tedy v tzv. uvolněném režimu. Z důvodu uchování licence také o přerušení žádal a bylo mu vyhověno. Zda pilotoval let na lince s pasažéry, věznice nepotvrdila.

Děti musí sedět?

Hornorakouská vláda se jednomyslně usnesla na návrhu změny zákona o hromadné dopravě. Má být zrušeno pravidlo, podle něhož jsou tři děti v městském autobuse počítány jako dva dospělí, takže pro každé třetí stačí místo k stání, vysvětlují OÖN. Ministerstvo dopravy ale trvá na dosavadním klíči.

Biskupské bytové společenstvo.Biskup a jeho bytové společenství

Pasovský biskup Stefan Oster (49) zavedl novinku: připravovaný „služební byt" na Domplatzu 4 chce obývat v bytovém společenství se třemi dalšími lidmi, píše PNP.

Biskup vysvětluje, že nepůjde o společný byt ve smyslu studentského ubytování, tedy třeba s rozdělovníkem úklidu. Sám bude užívat tři pokoje o 105 metrech čtverečních. Stefanie Wannerová (23), která bude pečovat o archiv Osterova duchovního vychovatele filozofa Ferdinanda Ulricha a pracovat jako jeho sekretářka, bude rok bydlet na 34 metrech. Eckhard Hub (46), řidič, kostelník v biskupské kaplici a domovník, dostane na stejnou dobu 42metrový apartmán. Řádová sestra Conrada Aignerová, vedoucí referátu duchovních cvičení diecéze, má k dispozici 52 metrů čtverečních.

Na rozdíl od jeho předchůdce Wilhelma Schramla nebude mít Oster svou hospodyni. Místo toho prý bude občas se svými spolubydlícími sám vařit. „Pospolitost ale v biskupském všedním dnu bude podle něho znamenat především společné modlení, k němuž mají spolubydlící společnou kapli," uzavírá PNP.

Na snímku jsou vzadu Stefan Oster, dále zleva Stefanie Wannerová, Eckhard Hub a sestra Conrada.

Hugh Grant a Mango.Hugh Grant ve dvoře milosti

Slavný britský herec Hugh Grant (54, Notting Hill aj.) přijel v úterý na Gut Aiderbichl v Henndorfu u Salcburku, aby se zúčastnil zahájení zdejšího tradičního vánočního trhu. „Se zakladatelem tohoto ,dvora milosti´ pro odvržená zvířata, Michaelem Aufhauserem, se poznali při jezdeckém turnaji v Korutanech a Aufhauser ho spontánně pozval na statek. S těmito útulky prý Grant žádné zkušenosti neměl, ale sociálně se silně angažuje, a tak se chtěl s projektem seznámit," popisuje PNP.

Grant, který má dvě kočky a dva psy, se o zvířata v Hennorfu živě zajímal, zejména od ovečky Mango se nemohl odtrhnout, uvádí list a připojuje snímek fotografa DPA.

Aufhauser získal pro vánoční akci i další velké osobnosti, Alain Delona (79), majitele dvanácti psů, a Franca Nera (72).  Vánoční trh potrvá do 6. ledna. Toho dne bude odtud ORF 2 vysílat od 20.15 h advent. Reportáž o dvoře milosti bude na stanici Arte 22. prosince od 19.30 h.

„Naředí" větrné elektrárny

Přes masivní kritiku opozice prosadila CSU svou absolutní většinou v bavorském senátu zákon zvětšující minimální odstupy větrných elektráren od obytných domů. V budoucnu musí být minimálně desetkrát dál, než je výška turbiny, pokud se zastupitelstvo dotčené obce nerozhodne jinak. Opozice chce podat ústavní stížnost, uvádí PNP.

Vyprodaný Gibraltar

Páteční zápas kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbalu Německo-Gibraltar v Norimberku je vyprodán. Dva dny před utkáním už nebyl na stadion s kapacitou 44 000 diváků k mání ani lísteček. „Dosavadní domácí utkání proti Skotsku v Dortmundu a proti Irsku v Gelsenkirchenu vyprodány nebyly," poznamenává PNP.

A ještě jedna „fotbalová". V Bundestagu byl napříč stranami založen klub fanoušků FC Bayern s názvem „Berlínská frakce".  Malého ceremoniálu v úterý večer byly vedle padesáti poslanců  přítomny také bývalé hvězdy Paul Breitner a Raimond Aumann. V klubu jsou zástupci téměř všech stran, tedy CDU, CSU, SPD a Společenství 90/Zelení. Předsedou byl zvolen Florian Hahn (CSU).

Hlavatka je Rybou roku 2015.Ryba roku 2015

Hlavatku obecnou (Hucho hucho) zvolili rybáři, ochránci přírody a sportovní potápěči Rybou roku 2015 v Německu. Rozšíření této velké lososovité ryby je v SRN omezeno na Dunaj, proto se jí také říká dunajský losos, píše PNP. Mohou vážit i přes 25 kilogramů a měřit i 140 centimetrů. Patří k ohroženým druhům. „Kdyby nebyla vysazována, už by vyhynula," říká Anton Hartl z Pasova. Profesionální rybáři jich nechtěně  chytí do sítí tak pět ročně. Pokud byly nezraněny, vracejí je do vody.

Kutilové z restaurace.Jak složitě otevřít pivo

Na facebookové stránce zámeckého pivovaru Stein se mezi ukázkami otevírání pivních láhví třeba složenou bankovkou, plátkem starého chleba nebo vlastními zuby objevilo minutové video, na němž šest mládenců načíná jedním skládacím metrem pět láhví najednou. Každý dílek hvězdicově rozloženého měřidla je nasazen na čepičku jedné láhve a jedním cíleným úderem dlaně je otevřeno všech pět. Snímek už vidělo přes 20 000 uživatelů. Pivovar je ohlasem nadšen a chtěl by partu „vynálezců" ocenit nějakým tím pivem zdarma, ale ta zůstává anonymní.

PNP připomíná, že od klasické „zednické" metody otevírání jedné láhve čepičkou druhé vyvinuly pivní party techniku otevírání pomocí, CD, klíčů, kreditních karet, brýlí, mincemi nebo mobily, ba dokonce očním důlkem nebo pupkem. Tohle je zase něco nového…

Bavoři moc nekouří

V Bavorsku podle statistiky z roku 2013 kouří 22,1 procenta starších 15 let, což je nejméně v celém Německu. Nejvíc jich je v Berlíně (28,8), spolkový průměr je 24,5 procenta. Bavorsko tak z vedoucí pozice odtlačilo Bádensko – Württembersko, které v roce 2009 jasně vedlo. Zatím co ale v Bavorsku od té doby poklesl počet kuřáků o 1,4 procenta (o 150 000 lidí), v Bádensku jen o 0,6.