Víc hostů, míň lůžek

Hostů, kteří přenocují v lineckých hotelích, přibývá, ale lůžek ubývá, zaznamenal list OÖN. Od května minulého roku jich ubylo 405 na dnešních 5350, tedy asi sedm procent. Od podzimu zavřely Hotel Opera, Hotel am Haselgraben a Youthotel. Nejistá je situace Hotelu Landgraf, který zavřel 31. června údajně kvůli renovaci.

Přesto v lednu přenocovalo ve městě 48.634 osob, což je plus 1,5 procenta proti loňsku. Za celý minulý rok zaznamenala ubytovací zařízení Lince rekord 793.315 přenocování.  Nejvíc lůžek ve městě bylo v roce 2010 – 5849. Z 59 evidovaných zařízení bylo loni dvanáct hotelů se třemi a čtyřmi hvězdičkami.

Hnědý odkaz stále žije.O hnědém nebezpečí

K 75. výročí „vymazání" Rakouska připojením k Říši v březnu 1938 a 50. výročí založení dokumentačního archivu rakouského odporu uvede ORF 2 ve středu od 22.30 hodiny analýzu pravicově extremistické scény v Rakousku od roku 1945.

Autor pořadu s krycím jménem Thomas Kuban se více než deset let pohyboval mezi  neonacisty také v Rakousku a konstatuje, že xenifobie je spojujícím prvkem od násilných skinheads po pravicově reakční ideologii, jak konstatuje deník OÖN. Tvrdí, že nacistická scéna prožívá boom. „V Evropě jsou desítky tisíc nacistů,  kteří tvoří svým způsobem tajný paralelní svět," říká. Bizarní životní styl, který je od devadesátých let celosvětově šířen po internetu, je dnes lukrativním obchodem.

Pravicový extremismus a neonacismus jsou rasisticko-ideologickými produkty psychologie „viníků". V centru je vlastní „rasa", dnes často nazývaná kulturou, která musí být uchráněna před vším cizím, jinak hrozí „přecizení" a tím ztráta vlastní, biologicky definované, identity. K dosavadním stereotypům přibyli od osmdesátých let jako noví viníci „auslendři".

Slídič s kamerami

Pronajímatel čtyř bytů ve Wallersdorfu v okrese Dingolfing-Landau v uplynulých dvou letech ubytovával přednostně  mladé ženy a filmoval si je skrytými kamerami. „55letý muž skutky doznal a toho času je v péči psychiatrů," napsal deník PNP. Skryté minikamery byly především v ložnicích a koupelnách. Jedna z nájemnic pojala podezření a kameru našla. Policie pak odhalila ve sklepě domu režijní prostor. Podle státního zastupitelství v Landshutu může být nahrávkami poškozeno až sedmdesát lidí – kromě nájemnic i jejich hosté.

Co s krucifixem?

Asi 30 cm vysoký prostý dřevěný kříž v návštěvní místnosti spolkového ministerstva pro spotřebitele kritizovala levicová frakce bundestagu. Požaduje po katolické ministryni Ilse Aignerové jeho sejmutí. Poslanec Ilja Seifert řekl, že ministerstva nejsou domy božími ani stranickými, napsal list PNP.

Aignerová to odmítla s tím, že „co visí, to visí", a odkázala na závěry ministerstva vnitra, že kříž nezasahuje do svobody víry, „pokud je veřejností jen obecně průběžně vnímán".  Na krucifix si stěžovali hessenští Zelení při loňské návštěvě sněmu. Prý to odporuje jasnému oddělení státu a církve. Podle levé frakce musí Aignerová akceptovat „religiózní neutralitu státu".

PNP poznamenává, že na jaře 2011 rozhodl Evropský soudní dvůr pro lidská práva, že kříže ve  školních třídách nepoškozují žádná základní lidská práva.