Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bavorský sumec hltal a hltal

Pasov - Doslova společně ulovili Andreas Hilz a Philipp Landegl v dolnobavorské řece Ilzu tohoto sumce o délce 165 cm. „Byl tak hladový, že nejprve vzal Hilzovu návnadu a během přitahování chňapl po dalším soustu na háčku jeho kolegy," píše deník PNP. Takový kapitální sumec prý v Ilzu ještě uloven nebyl.

7.8.2012
SDÍLEJ:

Vzal dvě návnady najednou.Foto: Deník/repro PNP

Sousedé vymlátí na náměstí

Klepe postaru.Ve starý mlat promění přátelé starých zvyků náměstí městečka Perlesreut nedaleko českých hranic své náměstí 26. srpna. O velkém „výmlatu" bude k vidění, jak to se sklizní dříve chodilo, než začaly mlátičky.

Organizátoři začali „zgruntu". Georg Fischer na podzim zasel zhruba jedno „jitro" obilí – podle bavorských měr tedy kolem 3400 m². Po ruce se našli kováři, kteří zhotovili kosy a srpy. Starý Max Kroiß se vší starou parádou lán pokosil.  Nastoupily ženy, upletly povřísla a svázaly snopy. Chlapi z nich postavili mandele – se stojákem uprostřed a devíti snopy kolem - a navrch posadili další, tzv. jezdce, který má snáze odvádět déšť, vysvětluje deník PNP.

Tak to chodívalo.Když mandele vyschly na poli, byly svezeny a 26. srpna je čeká výmlat. Začne ve 13 hodin průvodem sedláků, pacholků a holek. Na programu budou ukázky jednotlivých předcázejících kroků, vázání panáků atd., a hlavně klasický výmlat. O málokdy vídaný zážitek i o občerstvení hostů je postaránoPráce pro chlapy., píše PNP.

Mühlviertlem přes kopce

Štafetový závod osmičlenných družstev na celkem 189 kilometrů přes osm vrcholů Mühlviertlu vyšších než tisíc metrů absolvuje 15. srpna  85 týmů. Organizátoři původně počítali se třiceti až padesáti týmy.

Start bude v Horní Plané v 7.30 hodiny plaváním prvního člena štafety přes Lipno na Bližší Lhotu (1 km). Druhý člen poběží do vrchu na Plechý do výšky 1270 m (15 km, 620 m převýšení). Na horských kolech odtud účastníci sjedou do Schwarzenbergu a vydají se na další tři tisícovky (Zwieselberg, Smrčina, Bärenstein). Přes  Vítkův Kámen a kus Česka dorazí do Bad Leonfeldenu (68 km, 1000 výškových metrů), kde náměstí bude jistě plné lidí mimo jiné rovněž právě konaným během na Sternstein, ale i kulinářským „knedlíkovým stolem".

V Bad Leonfeldenu předají bikeři štafetu „nordikhikerům" k výstupu na Sternstein (1125 m n. m., 12 km, 370 metrů převýšení).  Tam a zpátky ponesou pro větší zátěž plné batohy. Závod bude pokračovat na kolech přes nejvyšší hornorakouský pas Koblberg (1044 m n. m.) do Sandlu (65 km, 1100 m převýšení). Šestá etapa vede na MTB z Viehbergu na Mitterbach (8 km, 200 m převýšení). Odtud vyběhnou běžci k předposlednímu úseku na osm kilometrů do Zelletau. Poslední částí bude pětikilometrový krosový „Dirt Run" k cíli na výstavišti ve Freistadtu. Vítěz tam bude očekáván zhruba po osmi hodinách závodu, kolem 15.30 hodiny, v 19 hodin bude vyhlášení vítězů. „Nejlepší tým získá jako prémii pivo ve váze členů družstva," píše deník OÖN.  Informace k závodu na www.muehlviertel8000.at.

Štafeta s názvem „Mühlviertel 8000" zpestří program lidové slavnosti Mühlviertlu, která má letos ve Freistadtu 150. ročník. Na 20 000 metrech čtverečních se bude prezentovat kolem 150 vystavovatelů a pořadatelé počítají s 50 000 návštěvníky. „Naším vzorem je mnichovský Oktoberfest a jarmark na Urfahru," říká prezident výstavy Gerhard Pirklbauer. Slavnosti se konají od 15. do 19. srpna, denně bude otevřeno od 9 do 18 hodin a vstup je volný. Výstava zahrnuje témata  stavebnictví, bydlení, zdraví, wellnessu, myslivosti, rybařiny, domácnosti, uměleckých řemesel, volného času atd.

Jak na koňské koblížky

V Berlíně se rozhořel spor mezi městem, turistickými kancelářemi a ochránci přírody – kolem koňského trusu po drožkách projíždějících Brandenburskou branou a kolem dalších skvostných památek.

„Zatím co na venkově patří koblížky k idyle stejně jako ranní křik kohoutů, podléhá hnůj ve městě pouličnímu úklidu a dopravnímu řádu," píše deník PNP. „Proto jsou kočí povinni odpad svých koní ihned odstraňovat, ale moc to nedělají. Berlínský senát nyní zvažuje povinné vybavení koní plenkami." Kočí, kteří proti exkrementu zasahují až po upozornění, platí varovné 35 eur. Pokud neuposlechnout, mohou dostat pokutu až ve výši 10 000 eur. Pořádková služba ale nemůže trvale chodit s povozy, a tak se množí stížnosti na zdroj zápachu.

Experti spočítali, že 31 drožkářských koní v Berlíně vyprodukuje denně půldruhé tuny trusu. Podle Mario Schwarze z kontrolního orgánu  Dekra je to nebezpečné hlavně pro cyklisty, neboť pokud zaprší, místa kloužou a vyhýbací manévry kolaře ohrožují.

Proti plánovaným „plenkám", které jsou ve Vídni jako tzv. „smradlavé sáčky" či v Salcburku jako „tašky na exkrementy" už dlouho povinné,  ale brojí ochránci přírody. „Koně jsou útěková zvířata a mohou zpanikařit, když jim tyto taštičky začnou mlátit do zadních nohou," říká prezident ochránců v Berlíně Wolfgang Apel.

Takřka harmonická idyla v tomto směru vládne v mnichovských Anglických zahradách, kde na koních jezdí i policisté. Stejně jako oni také drožkáři tu zanechávají koblížky na zemi, a nikdo prý neprotestuje. V Drážďanech kočí ochotně zastavují a uklízejí každou hromádku. Má to prý ale problém, většinou jsou ulice jednosměrné a řidiči jsou pak musejí dlouho čekat.

Víc nehod, míň obětí

Počet dopravních nehod v Bavorsku v prvním pololetí značně stoupl – ve srovnání s loňskem o 8500 na 174 400. Při nich zahynulo 298 lidí, což je o 22 méně než v roce 2011. Počet zraněných rovněž lehce poklesl na 32 286 – tedy o 256. Počet nehod s vlivem alkoholu klesl o 5,6 procenta, o desetinu ubylo havárií motorkářů, ale výrazně vzrostl počet nehod kvůli nepřiměřené rychlosti (+16,7 procenta) a nehod na cestách do školy (+6,9).

Usnadní umírání?

Německé ministerstvo spravedlnosti navrhuje, aby lékaři a ošetřovatelé nebyli stíháni za pomoc při umírání, pokud o příslušného pacienta déle pečují a jsou mu lidsky obzvlášť blízcí. Návrh ostře odmítají komory lékařů a svazy pacientů. Ministr zdravotnictví Daniel Bahr prosí v pasovském deníku PNP o pochopení a vysvětluje, že výslovně není cílem z lékařů udělat pomocníky v umírání, návrh prý nebyl pochopen. Má prý jen vytvářet rámec pro to, aby se pomoc nestala předmětem obchodování, podnikáním. Podle ministra je třeba zohlednit, že jsou nemocní rakovinou či jinak umírající,  kteří chtějí své rodinné příslušníky a lékaře, k nimž mají důvěru, do svých úvah o urychlení smrti zapojit.

Pověřenec vlády pro pacienty Wolfgang Zöller (CSU) návrh odmítá, stačilo by prý pouze zakázat komerční obchodování se smrtí. Všechny jiné pokusy o řešení vytvářejí právní nejistotu. „Místo nich musíme v Německu mnohem víc investovat do toho, aby smertelně nemocní lidé mohli zemřít bez bolestí a v důstojnosti," řekl.

Podle průzkumu, jehož výsledky byly zveřejněny v neděli, je 49 procent Němců pro povolení „komerční" pomoci v umírání. Ministryně spravedlnosti Schnarrenbergerová navrhuje, aby taková pomoc („Kdo umožní, dodá nebo zajistí prostředky")  byla trestána odnětím svobody až na tři roky – právě s výjimkou oněch lidí, kteří člověku odhodlanému zemřít stojí blízko.

Autor: Vladimír Majer

7.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Novou cisternovou automobilovou stříkačku pořídil městys Ledenice dobrovolným hasičům díky dotaci.

Hasiči mohou stříkat o sto šest

Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Zloděj zavítal do zahrádkářské kolonie

České Budějovice – Zloděj se vloupal do sklepa domku v zahrádkářské kolonii v ulici Vl. Rady. Majitelé objektu, kteří ho přijeli po čtrnácti dnech zkontrolovat, zjistili, že se na jejich zahradu dostala škodná.

Chovatelé v Horní Stropnici opět chystají společnou výstavu

Horní Stropnice - Již 3. společnou výstavu chovatelů z regionu chystají v Horní Stropnici.

Lidická třída je znovu otevřena

České Budějovice – Ve čtvrtek 19. října se znovu otevřela pro automobilový provoz celá českobudějovická Lidická třída. O několik dnů dříve, než se původně předpokládalo.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení