Na bývalém vojenském letišti v Bechyni působila na přelomu 70. a 80. let minulého století na letadlech MIG-21 slavná akrobatická skupina zvaná Bechyňský box. Jejími členy byli výteční piloti Miloslav Vítek, Jozef Mocsi, Vladimír Griga a Josef Kaštánek.

Když před 31 lety režisér Milan Růžička natáčel na zdejším letišti obklopeném hlubokými lesy armádní film z leteckého prostředí Pod nohama nebe, kvarteto „boxu" u toho nemohlo chybět. Jejich akrobatické prvky jsou součástí působivých leteckých záběrů, které doplňují děj. Někteří piloti ve filmu posloužili jako dubléři při scénách, na které herci nemohli logicky stačit.

Vedoucím pilotem Bechyňského boxu byl Miloslav Vítek, který si vybavuje, že filmaři akrobacie natáčeli, když kvarteto zcela běžně trénovalo. „Chtěli si pořídit jednoduché záběry – přemety a výkruty. My jsme na filmařích nebyli závislí. Oni nás požádali o let a my jsme šli na to," vzpomíná Miloslav Vítek. Konečnou podobu snímku označil za pravdivou výpověď o situaci v armádním letectví.

Nadřízeným mladého pilota byl mjr. Levý v podání herce Ladislava Mrkvičky (vpravo).V ději je popsáno, že mladý pilot (Ondřej Pavelka) měl problémy při letu, zřejmě podlehl iluzi domnělého stoupání (anglicky: false climb illusion). Situaci mu pomůže zvládnout zkušenější kolega (Luděk Munzar) z řídicí věže. „To se 
v praxi stávalo," podotkl bývalý vojenský pilot, kterému bude v listopadu osmdesát let.

Na rozhovory s herci si Miloslav Vítek už moc nepamatuje, domnívá se, že piloti si hleděli hlavně své práce. Mrzí ho, že ve filmu Pod nohama nebe nebylo nakonec použito více leteckých scén.

„Chápu to ale, byl to hraný film. Mnohem více záběrů je 
v armádním dokumentu Létat je tak snadné," vypráví muž, který má létání stále v krvi. Jeho oblíbenou kratochvílí je sledování akrobatických sestav korejských nebo čínských pilotů na internetu.

Začínající pilot (Ondřej Pavelka) udělá při přistání chybu. Má moc velkou rychlost a se stíhačkou přejede dráhu, za níž se zvedne síť rollstop a stroj skončí až na trávníku. Dublérem, který v kopkitu místo herce seděl, byl Vladimír Griga. „Záběr se točil na dvou místech. Okamžik, kdy nalétávám na dráhu, je z Blatné-Tchořovic. Druhá část s tou sítí už pochází z Bechyně. Pro scénu bylo vybráno letadlo, které bylo určeno na zrušení," popsal Vladimír Griga.

Scéna byla podle pilota trošku nebezpečná, ale měla být autentická. „Když se do sítě dostanete, moc vás to nezbrzdí. Když pak technici letadlo 
z trávníku vyprošťovali, propadlo se do nějaké spodní vody a zabořilo se,"vypráví Vladimír Griga. Natáčení filmu má v sobě stále jako velký zážitek, protože tenkrát to byla na letišti velká událost.

Vladimír Griga také pilotoval jeden ze strojů, který pořizoval záběry ze vzduchu. „Dali mi do letadla kameru, přes kterou nebylo moc vidět dopředu," usmívá se třiašedesátiletý letec. V době natáčení mu tedy bylo kolem 30 let.

Na Bechyni, kde sloužil 11 let, nenechá dopustit. „Byla to hezká léta. Politika nás moc nezajímala, chtěli jsme hlavně létat," řekl muž, který dnes žije ve východních Čechách. Do Hradce Králové odešel za dva roky po natáčení.

Kromě leteckých KROMĚ LETECKÝCH scén tvořily unikátní část filmu také záběry z jinak nepřístupného zákulisí bechyňského vojenského letiště.Takzvaným čtyřkařem neboli zadním pilotem „boxu" býval dnes osmdesátiletý Josef Kaštánek, který před lety mj. přihlížel zmíněné scéně 
s přejetím dráhy a zvednutím rollstopu. „To se nám stávalo 
i v reálných podmínkách – hlavně když bylo mokro," podotkl pilot.

Také on měl kvůli leteckým záběrům na trupu letadla připevněnou kameru. Jeho výhodou bylo, že měl zbylé tři letouny před sebou. Josef Kaštánek je ostatně uveden v titulcích filmu jako kameraman. 
S mladším kolegou Grigou létali v dvousedadlovém  stroji MIG 21 UM. Griga pilotoval, Kaštánek natáčel s kamerou. Byla poměrně těžká a při manévrech ji bylo těžké držet pevně  v rukách.

„Filmaři chtěli, abych natočil, jak se chovají přístroje, ale záběry byly nečitelné," vypráví Josef Kaštánek. Ten si vybavuje, že herci dojížděli na natáčení z Písku, kde nocovali. „Do píseckého kina jsme se    jezdili dívat na natočené záběry. Tam nám tajně pouštěli také americký film Tajemná záře nad Pacifikem, kde je  hodně létání. Cílem bylo natočit něco podobného," míní Josef Kaštánek.

Ten byl krátce po natáčení snímku odvelen do africké Libye, kde sloužil čtyři roky. „Film jsem tak viděl až po letech. Leteckých záběrů tam moc nezůstalo. Mysleli jsme si, že se bude ve filmu létat více," řekl pilot– čtyřkař.

Ten si vzpomíná na jeden rozhovor s hercem Luďkem Munzarem. „Řekl mi, že kdyby film nebyl o létání, roli by nevzal. S ním jsme byli spřízněné duše. Pamatuji si, že herci nám pak na letiště posílali pohledy ze svých dovolených," řekl Josef Kaštánek, který je názoru, že ve filmu vystupuje kromě Bechyně i letiště v Českých Budějovicích. „Scéna zahradní oslavy, kdy se herci Mrkvičkovi narodí filmový syn, se točila v Černošicích u Prahy. Tam jsme byli pozvaní," uvedl Josef Kaštánek.

Ve filmu nejsou jen letadla 
a letištní dráhy. Mladí herci se koupou v rybníce. Vhodnou vodní plochu štáb našel mezi Bechyní a Milevskem.

Kameraman: V tom příběhu žiju tak trochu pořád

Mistr kamery Andrej Barla při natáčení snímku Pod nohama nebe.Kameraman Andrej Barla, který snímal řadu známých českých filmů (Zlatá reneta, Romance pro křídlovku, Přijela k nám pouť, Holka na zabití, Sokolovo, Osvobození Prahy, Rozpuštěný a vypuštěný), vzpomíná na vznik titulu „Pod nohama nebe" dodnes  
s láskou. Na začátku filmování přitom panovaly rozpaky.

„Když jsme s natáčením začínali, s vojáky na bechyňském letišti byla docela těžká řeč. Později se vše urovnalo 
a šlo nám to spolu báječně," uvedl pro Deník původem slovenský kameraman.

Ten se občas schází s někdejším vysoce postaveným důstojníkem, od něhož slyšel na film jen slova uznání a respektu. „Jeho hodnocení si vážím. Myslím si, že jsme zobrazili kvalitu tehdejšího československého letectva. Ta kvalita nebyla nic podřadného," míní Andrej Barla.

Natáčení filmu z armádního a navíc leteckého prostředí bylo podle jeho názoru náročnější než jiné filmování. S leteckými záběry tvůrcům výrazně pomohl kameraman dnes už neexistujícího Československého armádního filmu Jiří Krob. Ten mj. upevnil kamery na trup letadel.

Další záběry pořídil pilot Josef Kaštánek. „Já měl na starosti hlavně hrané pasáže. Krobovy letecké sugestivní záběry byly kořením celého filmu," řekl Andrej Barla.

Na film Pod nohama nebe a letiště v Bechyni často myslí. „Bydlím totiž pod trasou, kde přistávají letadla. Dnes a denně. Vždycky si vzpomenu na bechyňské vojenské letce. Dalo by se říci, že v tom filmu žiju tak trochu pořád. Vzpomínka na to je hodně příjemná," vyznal se kameraman.

Ten v poslední době spolupracuje s jihočeským režisérem Zdeňkem Flídrem na folkloristických dokumentech z Lužických hor nebo ze  Šumavy.

Nic jiného v televizi ani vidět nemusím

Role Jany Švandové byla částečně „inspirována“ reálnou techničkou skupiny výškového zabezpečení Margitou Tupou. Techničku skupiny výstrojního skladu hraje blonďatá „femme fatale" českého filmu Jana Švandová. Říká se jí kapitánka Matka. Ta měla svůj předobraz v reálné letištním osobě. Byla jí Margita Tupá, která při  natáčení spolupracovala se štábem a herci. Při filmování přišla do kontaktu například s Luďkem Munzarem, kterému upravovala přetlakové letecké kalhoty a kyslíkovou masku, aby mu vše sedělo.

Některé pokyny z běžného vojenského života, které dávala Gita Tupá mladým letcům-inženýrům, herečka použila v ději. „Já měla jen hodnost nadpraporčíka, ale například jsem mladým poručíkům musela vždycky říkat, že si musí uklidit a umýt přidělenou skříňku. Stejná slova zazněla od Jany Švandové ve filmu, na který mám moc hezké vzpomínky. Bylo to nádherné," řekla pamětnice, která pečlivě schovává fotografie podepsané herci Luďkem Munzarem, Ladislavem Trojanem nebo režisérem Milanem Růžičkou.

Margita Tupá pracovala
v armádě v Bechyni  27 let až do zrušení tohoto útvaru. 
„Film Pod nohama nebe je můj život. Já nemusím v televizi  nebo na DVD nic jiného vidět," usmála se žena, které bude letos čtyřiasedmdesát let. Do uniformy se oblékla v roce 1958, kdy ji tatínek s bratrem dal na vojnu. Studovala ve škole speciálního pozemního letectva v Žamberku. Stala se  meteopozorovatelem-radistou. Tato funkce se objevuje i ve filmu Pod nohama nebe, kde ji ztělesnila herečka Jitka Zelenohorská.