Na vysokých školách v této spolkové zemi bylo do zimního semestru 2016/17 zapsáno více než 378 000 studentů, stipendium tedy bere 0,9 procenta z nIch. Ještě před čtyřmi roky toto přilepšení náleželo 900 z tehdy 320 000 posluchačů, připomíná PNP.
Německé stipendium je od letního semestru 2011 udělováno žákům, kteří se vedle vynikajících studijních výsledků dobrovolně angažují.
Podrobnosti na www.destatis.de/kontakt.

Nehod u sousedů přibývá

Loni zahynulo v Bavorsku při dopravních nehodách 48 lidí na milion obyvatel, daleko nejvíc ze všech německých spolkových zemí. Letos od ledna do března bylo mrtvých 113, jen o jednoho méně než loni za stejné období.
Stoupá i počet nehod. Za první čtvrtletí 2017 jich bylo 90 547, meziročně o dvě procenta víc. Přestupků proti dodržování minimálního odstupu přibylo loni 21 procent, překročení povolené rychlosti o 12 procent. Rekord patří řidiči, který místem s dovolenými 100 km/h projel rychlostí 232 km/h. Odevzdal řidičák na tři měsíce a zaplatil 1200 eur. Celkově řidiči hříšníci přispěli na pokutách do bavorského rozpočtu 128 miliony eur. Pozitivní je jen, že počet zraněných se loni ze 13 565 snížil na 12 634.

To byl spánek!

V noci na středu vnikl do domu v Bergkirchenu v okrese Dachau zloděj, zatím co čtyřčlenná rodina spala. „Místo aby si pospíšil, udělal si chlápek pohodlí. Postavil před krb svíčky, snědl sklenici nutelly, vypil láhev prosecco a nalakoval si nehty na rukou a na nohou. Zaplavil ještě saunu," popisuje z policejní zprávy PNP.
Jak dlouho v domě byl, zatím není známo. Dopaden byl ale rychle, protože v domě odcizil mobil a policie z něj „přečetla" jeho polohu. Seděl asi dva kilometry od místa činu v poli. Byl oblečen do oděvu synů poškozené rodiny a měl tašku jejich matky, nacpanou lupem. Kolem sebe nastavil čajové svíčičky. „Jde o 55letého bezdomovce z Oberhachingu, který sám sebe označuje za umělce žití," pokračuje pasovský list.
Z nařízení soudce byl zloděj umístěn na kliniku v Mnichově.

Nezvěstné děti

V Bavorsku je 620 dětí a mladistvých pokládáno za zmizelé, uvádí PNP. Přes 400 z nich odešlo z domovů, velká část z nich jsou běženci bez doprovodu. Stále víc dětí se „ztrácí" v souvislosti se spory o to, komu budou svěřeny do péče. Kolem 80 nezletilých mohlo být některým z hádajících se rodičů „uneseno".
Do statistiky zemské kriminálky jsou zahrnuty také všechny nevyřešené případy, které musí být v databance oficiálně vedeny 30 let. Aktuálních případů je výrazně méně.
Převážná část ztracených dětí se vrací během tří dnů zpátky, říká v PNP Bert Rauenbusch z policie Středního Francka. Například v Norimberku je delší dobu zmizelá jen jedna dívka, podle policie tulačka, která už z domova utekla častěji. Mnoho mladistvých takto mizí z nešťastné lásky nebo z obav ze zlobení se nad špatnými známkami, ale nejpozději po měsíci se zase vracejí.
Podle odhadu zemské kriminálky je v Bavorsku jen asi devět zmizelých dětí obětí trestného činu, deset mělo nějakou nehodu. Přesto podle mluvčího Iniciativy Zmizelé děti Daniela Krolla mají rodiče postrádání dítěte neprodleně oznámit policii: „V těchto případech nejde nikdy o falešný alarm," říká.
Zmíněná iniciativa vzpomíná na ztracené každoročně 25. května, který je Dnem zmizelých dětí. „Letos toto datum připadá na Den otců. Proto iniciativa apeluje na muže, aby svým dětem dodávali sebevědomí – to je i v těchto případech nejlepší prevencí," uzavírá PNP.

Začínají koncerty u Dunaje

V pátek 25. května odstartuje městská kapela Hartberg letošní sezonu koncertů v hudebním pavilonu v Dunajském parku v Linci. Až do poloviny srpna tu bude každý víkend open air program, na který se nevybírá vstupné. Čtvrtky budou patřit dechovkám, pátky a soboty směsi popu, blues a zpěvu, neděle přátelům jazzu. Dechovky začínají vždy v 19 hodin, další večery o hodinu později. Koncerty jsou jen za dobrého počasí. Informace, zda některá akce není odřeknuta, poskytnou v Turistických informacích Linec (tel. 7070 1777) nebo na vrátnici Staré radnice (7070 1070).