Muzikant Harri Stojka vystavil fotky.Do programu mimo jiné symbolicky přispělo společným vystoupením 27 nezletilých uprchlíků z Afghánistánu, Indie, Bangladéše, Pákistánu a Somálska, kteří do země přišli bez rodičů a jsou nyní soustředěni v domově mládeže ve Steyru. Svou výstavu proti diskriminaci s názvem „Jsem proti výrazu Cikán" uvedl hudebník Harri Stojka (vpravo).

Josef Weidenholzer, prezident Lidové pomoci, zdůraznil na zahájení důležitost takovýchto setkávání. "Rakousko je krásná země, která se hlásí ke své mnohostrannosti," řekl.

Spokojený obchod

Hornorakouští obchodníci „pějí chorály" na průběh soboty 8. prosince a hovoří o špičkovém obratu lepším než loni. Spokojeni byli i prodejci lyží, pro které opravdová zima vypukla v pravý čas. „Vítězem" letošního adventního obchodu byla prý nicméně branže elektroniky a elektropřístrojů.

„Zatímco téměř všechny obchody měly v sobotu otevřeno, šel řetězec potravinářských prodejen Billa opět už šestým rokem vlastní cestou a na Neposkvrněné početí měl zavřeno," píše deník OÖN.  „Věnujeme tento den našim zaměstnancům, aby si odpočinuli od vánočního shonu," stálo na letáku. „Kromě zdůrazňovaného  sociálního chování za tím ale stojí i ekonomický kalkul," dodává list. „Obrat z 8. prosince je draze vykoupen příplatky za práci o svátcích, zejména při nepříliš vysokých maržích v obchodě s potravinami. Na druhé straně měla Billa den předtím otevřeno déle a poskytovala zákaznikům patnáctiprocentní rabat na celý sortiment."

Optimismus obchodníků tlumí ekonomové – podle nich domácnosti vydávají spíše trochu méně než dříve, loňské výsledky prý bude těžké zopakovat.

Dřevočichači uspěli

Třešeň, Burma Teak, Western Red Ceder a Robinie – tyto čtyři druhy dřeva poznali jen po čichu z čerstvého řezu bratři Christian (42) a Helmut Maierovi (46) z Rattenbachu v dolnobavorském okrese  Rottal-Inn při sobotní televizní soutěži Vsaďte, že… Třetí bratr Uli (35) u sázky obsluhoval pilu. Sourozenci, truhláři, vsadili, že takto poznají 40 druhů dřeva, a namátkově vybrané také identifikovali.

Zpoždění nevadí

„Pohyblivou"  vyučovací dobu mají od konce října dvanáctiletí žáci jedné třídy střední praktické školy při diecézní pedagogické vysoké škole v Linci. Mohou začít s vyučováním až o 20 minut před obvyklým začátkem, nebo až o 20 minut později. Opozdilci ale musejí odpoledne o patřičný čas natáhnout, přičemž učitelé s nimi zůstávají dobrovolně déle. Ranní ptáčata si zase mohou svůj náskok nastřídat a v posledním týdnu před prázdninami zůstat až jeden den doma.

Model se týká pondělků, kdy žáci první a poslední hodinu studují matematiku a dějepis samostatně podle učebních plánů, vysvětluje deník OÖN. „Cílem je žáky vychovávat k větší samostatnosti a více je motivovat k učení, naučit je do budoucna samostatně si organizovat zaměstnání či pokračující studium," píše. Ředitelka školy Ulrike Lischková zdůrazňuje, že rozhodně neočekávají lepší výsledky v učení, ale vidí, že žáci jsou možností „volby" extrémně motivováni. „Klouzavé časy" si přesně evidují. „Nejradši by měli píchačky," směje se třídní Tobias Gruber.

Adventní razie

V noci na 8. prosinec proběhla v celých Horních Rakousích policejní razie na alkoholem a drogami ovlivněné řidiče. Policisté testovali 2433 řidičů. Z nich 113 po nadýchání poslali na vyšetření, které odhalilo 78 hříšníků. 36 mělo mezi 0,5 a 0,79 promile, 42 dokonce víc než 0,8 promile. 55letý akademicky vzdělaný občan z okresu Vöcklabruck projel ráno ve čtyři hodiny kolem hlídky rychlostí 226 km/h. V krvi měl jedno promile… Dva muži řídili pod vlivem drog. Kromě těchto cílených kontrol dostalo 490 řidičů pokuty za další přestupky. Tři neměli řidičský průkaz.

Prohlédni, Rakousko!

Pod nadtitulkem „Temelín na scéně světové politiky" a s titulkem „Temelín bude rozšířen. A Horní Rakousy prohrály" otiskl linecký deník OÖN úvodník svého šéfredaktora Gerharda Mandelbauera.

„Severně od naší hranice je v provozu jaderná elektrárna, z jejíž existence nikdy nebudeme mít radost. Z toho plyne, že rakouská duše bude spokojena, když se proti ní budeme nadále vzpouzet, pumpovat peníze do protitemelínských aktivit a sousedovi zdůrazňovat, že Temelín je nanic. Stal se metaforou antiatomové strategie země…

Ale jaká je realita? Nedbá tohoto morálního odporu. Na severu od nás bude stát za pár let elektrárna rozšířená o dva další reaktorové bloky. Temelín bude dobudován a provozovatel ČEZ během pár dnů oznámí, kdo dostavbu provede."

Šéfredaktor zmiňuje, že Horní Rakousy vytrvale tento scénář nepřijímají, protože by to znamenalo doznání podřazení a porážky. Realitu však ukázal uplynulý týden, kdy Prahu navštívila ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová, aby se zasadila o přidělení zakázky v objemu deseti miliard dolarů na dostavbu Temelína americkému konsorciu vedenému Westinghausem.  „To konkuruje rusko-českému uchazeči, a tato konstelace katapultuje Temelín do výšek světové politiky," pokračuje Gerhard Mandelbauer. „Clintonová argumentovala v Praze, že příklep ruskému uchazeči by zostřil energetickou závislost Česka a tím střední Evropy na Rusku. Otázka tedy zní, zda vyhraje Moskva, nebo Washington. Vzhledem k tomuto duelu dvou světových mocností klesá význam hornorakouského odporu proti Temelínu někam zcela na okraj. Hornorakouskou politiku to ale ,nepomýlí´ a dál si dovoluje luxus financovat čestné, ale bezvýznamné antitemelínské skupiny. Zemské subvence slouží udržení iluze, že Temelínu ještě může být zabráněno. Je nejvyšší čas ukončit tento klam a podvádění sebe sama, a vyrovnat se s realitou. Ta elektrárna existuje. Rakousko ji nechce. Vyjádřit tento postoj je úkolem politiky. Aktivisté mohou svůj odpor praktikovat dál. Prosím ale, už ne nadále jako zemským rozpočtem placený a rádoby pragmatizovaný ,strávník´…"

Tunel u Neumarktu dostane dvojče.Když odstaví tunel…

Na stavbě rychlostní silnice S10 od české hranice na Linec musí být u Neumarktu v Mühlviertlu od prosince do léta při ražení druhé „roury" tunelu provedeno 900 odstřelů. Z bezpečnostních důvodů musí být přitom sousední tunel uzavřen. Stavbaři navrhli okresnímu úřadu, aby po tu dobu byla doprava odkloněna přes městečko, a to se brání.  "To nemůžeme akceptovat," říká starosta Christian Denkmaier a argumentuje podmínkami, které stavbě stanovilo řízení o vlivu na životní prostředí.  Při až deseti odstřelech denně podle něho toto opatření znamená prakticky trvalé přeložení dopravy. Peroti tomu se Neumarkt chce bránit třeba žalobou. Ve hře je ale ještě kompromisní návrh hejtmanství odvádět dopravu přes obce maxmálně dvakrát až třikrát denně po dobu patnácti minut. Při zbývajících odstřelech by řidiči čekali před vjezdy do tunelu. Opatření se má měsíc testovat. Řešení by vyhovovalo i starostovi, píše deník OÖN.

Festival s bagetou

Bavorsko-rakouský kulturní a hudební festival „Drent und Herent" chtějí organizovat střídavě příhraniční obce Julbach a Schwarzenberg na rakouské straně a Neureichenau s Breitenbergem na straně bavorské. Od 19. do 21. dubna bude premiéra v Julbachu. Kromě spousty lidové hudby se tu má odehrát i pokus o světový rekord. Pekařství z Breitenbergu a uzenář z Ulrichsbergu chtějí upéct a „nadít" 250 až 300 metrů dlouhou bagetu. Akci chtějí sledovat televize ORF a Galileo. Výtěžek z prodeje velepečiva půjde na dobročinné účely.