Mystický pohár našli profesionální hledači pokladů v bavorském jezeře u Seebrucku v roce 2001 a byli přesvědčeni, že jde o keltskou obětní nádobu. Magazín Der Spiegel ho tehdy nazval „Hitlerův nočník". Státní ani privátní muzea o něj neměla zájem, protože experti mu nepřikládali žádnou historickou cenu. Někteří jej  mají například za nacistické falšování „svatého grálu", oné nádoby, do níž měla být chytána Kristova krev, jiní odmítli spekulace o nacistickém majetku vycházející z runám podobných znamení na něm. Další lidé zase věří, že jde opravdu o grál, který držiteli přinese věčný život… Země Bavorsko, která pohár držela napůl s nálezci, jej každopádně začátkem roku 2005 prodala, údajně za 300 000 eur, a ten se oklikami dostal do Švýcarska. Poslední majitel, 61letý investiční poradce, předstíral důvěřivým 37 klientům dobrodružný příběh tohoto „svatého grálu" a vylákal z nich kolem sedmi milionů eur. Za to a další machinace byl odsouzen na tři a půl roku do vězení a k peněžitému trestu 11 milionů eur. Jeho firma šla do konkurzu a věřitelé si rychle chtějí rozdělit, co po úpadci zbylo – včetně poháru z Chiemsee.

Historikové a národopisci v Chiemgau se nevzdali myšlenky, že se k nim „grál" jednoho dne vrátí, píše PNP. Památkář Christian Soika z Traunsteinu by jej rád viděl v místním muzeu a doufá, že se najde mecenáš, který by pohár poskytl k odborné prohlídce a později zapůjčil muzeu. Okresní politikové na to ale peníze uvolnit nechtějí. „Protože ministerstvo financí pořízený posudek nálezu nezveřejnilo, je jeho původ i cesta do jezera neznámý," uzavírá list.

Mladíci k dětem

V hornorakouských školkách koná aktuálně několikaměsíční civilní službu 38 odvedenců. Od roku 2011, kdy tato praxe začala, se jich vystřídalo přes 80. „Chceme zapojit do elementární pedagogiky ještě víc mladých mužů," říká zemská radní pro vzdělávání Doris Hummerová v deníku Volksblatt. „Mnoho dětí dnes totiž vyrůstá bez mužských vzorů. Chlapci v civilní službě ve školkách by jim měli přiblížit mužskou roli a mužský pohled na svět." Pro civilkáře by tato služba pak měla mít tu výhodu, že by při ní snad mohli někteří najít povolání.

V prvních měsících uchazeči navštěvují školení pomocníků ve školkách, pořádané zemskou vládou. Semináře jsou z pedagogiky, didaktiky, práva, zdravotnictví, přírodních nauk, techniky, komunikace a rozvoje jazykových dovedností. Při nasazení ve školkách pak pomáhají personálu zvládnout denní rutinu například při obědech nebo svlékání či oblékání, při procházkách a hrách. Na každého civilkáře musí mít školka alespoň jednoho „normálního" zaměstnance (pracovnici).

Alternativa - produkce bylin?Bylináři

„Byliny z Mühlviertlu nejen že dodávají regionálním jídlům tu pravou chuť, ale těší se stoupající poptávce i odjinud," píše Volksblatt a cituje Karla Dirnbergera, ředitele družstva pěstitelů bylin v Thierbergu v obci Hirschbach: „Potřebu nestačíme krýt, mohli bychom udat  na trhu i o padesát procent vyšší úrodu…" Proto družstvo trvale hledá zemědělce, kteří by k pěstování bylin přistoupili, což ale vzhledem k intenzivnosti této práce není jednoduché. Předpokladem jsou také biologické odborné znalosti a připravenost investovat. Za to prý pěstitelé dostávají záruku odbytu.

Družstvu aktuálně dodává na 50 zemědělců, z toho 32 v Mühlviertlu, 150 tun bylin ročně. Hlavními kulturami jsou máta peprná, meduňka lékařská a kopřivy. Čtvrtina bylin, koření, čajů a léčivek jde na export.

Odpojují elektřinu

Zhruba 30 000 domácností v Rakousku byla loni kvůli neplacení zastavena dodávka elektřiny, píše Volksblatt. Ve většině případů je rychle obnovena, když se podařilo najít řešení splátek. S odstupem nejvíc „odstřižení" je každoročně ve Vídni s asi milionem domácností. Loni bylo pro neplacení odpojeno 17 400 klientů, v roce 2012 „jen" 15 100. V Solnohradsku šlo o 2530 přípojek, v Horních Rakousích podle dodavatele Energie AG „kolem 3000" atd. Někteří dodavatelé tuto informaci agentuře neposkytli, Linz AG například s odůvodněním „ochranou dat".

Od loňska musejí být neplatiči zaslány nejméně dvě upomínky, než jsou jim elektřina nebo plyn odpojeny. Navíc se hodiny nesmějí odpojovat v konci týdne, aby mohla být dodávka co nejrychleji obnovena. Cena za to je stanovena zákonem – 30 eur.

Pervitinový balíček.Úder drogové mafii

Středeční PNP informovala o tom, že „díky společnému vyšetřování s německými a rakouskými policejními orgány" se protidrogovému úřadu České republiky „podařil citelný úder proti vietnamským obchodníkům s drogami".

Bavorská policie teprve teď sdělila, že při razii v jižních Čechách v únoru byl zajištěn téměř kilogram vysoce čistého pervitinu, z většiny už zabaleného do malých množství k prodeji, píše list. Hlavní 56letá pachatelka byla zatčena a je ve vazbě v ČR.

Podle listu předali policisté z Dolního Bavorska a z Horních Rakous českým kolegům poznatky z lokálních šetření, které do sebe zapadaly jako „puzzle" a mířily k 56eté Vietnamce a jejímu 25letému krajanovi, kteří provozovali stánek na tržišti ve Strážném. Druhý z nich nebyl v době razie na místě, zmizel a je na něho v Čechách vydán zatykač. Hodnota zabavené drogy je podle policie 35 000 až 40 000 eur.

Podle PNP zveřejnila policie „tento důkaz dobře fungující mezinárodní spolupráce na úseku boje s drogami" z „taktických důvodů" teprve teď.

Zahrádky jen do 23

Pasovští gastronomové smějí ve svých předzahrádkách obsluhovat hosty nadále jen do 23 hodin. Rozšíření do půlnoci, které na zkoušku navrhl radní za Zelené Stephan Bauer, pořádkový výbor zastupitelstva odmítl poměrem hlasů 9:3, napsala PNP. Většina radních se totiž obává, že takové porušení těžce vyjednaného kompromisu mezi zájmy hospodských, hostů a občanů bydlících v okolí restaurací v roce 2001 by mohlo vést znovu k žalobám a v důsledku k návratu „výčepní" doby před zákonem stanovený začátek noci, 22. hodinu.

Prohrál sázku a šel.Na chůdách

Fred Meier (49), podnikatel v zážitkové branži ze Saale na Dunaji v okrese Kelheim, absolvoval na chůdách jedenáct kilometrů. Vsadil to, pokud by Německo vyhrálo  mistrovství světa ve fotbalu. Kamarád, před kterým to řekl, mu to připomněl hned ráno po finálovém triumfu, a jemu nezbylo než to čestně podstoupit… Jen z původního plánu, že půjde celou cestu ze Saale až do poutního místa Altöttingu, trochu slevil – těch 120 kilometrů by asi nezdolal. Šel jich tedy jedenáct – „pro každého hráče jeden"…