Na hranici akceptovatelného?

Linec - Hornorakouský hejtman Josef Pühringer chce, aby EU ještě letos stanovila závazné kvóty členských zemí pro přijímání azylantů, a to podle počtu jejich obyvatel i hospodářské síly, jinak prý Rakousko bude muset vyhlásit vlastní strop, píší OÖN. „Nepotřebujeme EU k tomu, aby nám stanovovala podobu konviček s olivovým olejem na stolech, tvary traktorových sedaček a podobné hlouposti. Potřebujeme Unii pro řešení velkých problémů, a k těm patří zacházení s uprchlíky," řekl při setkání se štýrským hejtmanem Hermannem Schützenhöferem. Ten dodal: „Narážíme na hranici akceptovatelného. To natrvalo nejde. Je nutné se na úrovni EU sjednotit na kvótách."
Měřeno počtem obyvatel patří Rakousko mezi tři země EU s největším počtem žádostí o azyl, na rozdíl od jeho sousedů. „Slovensko například zaznamenalo devět žádostí na milion obyvatel, Rakousko 1141 a tendence stoupá," píší OÖN. Podle Eurostatu je tento poměr například ve Švédsku 1184, v Německu 905, v Maďarsku 3322 (!), v Lucembursku 482, v Bulharsku 440, v Belgii 307, ve Francii 224, v Británii 114. Na druhé straně je to ve Španělsku 44, v Portugalsku 17, v Polsku 38, v ČR 34, ve Slovinsku 22, v Chorvatsku 9, v Rumunsku 17 a v Pobaltí od 15 do 38.
V St. Georgenu v Korutanech hodlá ministerstvo vnitra postavit do středečního večera stany pro 250 až 400 běženců přes protesty zemského hejtmana Petera Kaisera.
Evropský ředitel vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky Vincent Chochetel vyzval státy EU k odsouvání „hospodářských uprchlíků", aby měly místo pro ty, kteří skutečně potřebují ochranu. Dosud bylo do mateřských zemí vráceno jen asi 40 procent „ekonomických běženců". Hornorakouská radní pro sociální věci Gertraud Jahnová upozornila, že v Rakousku silně stoupá procento kladně vyřízených žádostí o azyl. Počítá s tím, že v budoucnu bude moci v Rakousku zůstat 40 procent žadatelů. Dnes je to jen 20 procent. Azyl dostávají například téměř všichni Syřané.

Mazza a Jordi budou uvádět hudební Stodolu.Hudební stodola ponovu

Populární pořad lidové hudby televizí ARD, ORF a SR „Musikantenstadl" známý i českým divákům bude mít 12. září premiéru v nové podobě a pod názvem „Stadlshow". Moderátora Andyho Borga (54) vystřídají Švýcarka Francine Jordi (38) a „hezounek" (OÖN) Alexander Mazza (42). Zpěvačku Jordi znají diváci z četných pořadů lidové hudby a Mazza kdysi jako moderátor „zlikvidoval" erotickou show „Srdcový list", uvádí linecký deník. Borgovi „srazilo vaz", že se věkový průměr „jeho" diváků vyšplhal až na 68 let, dodává list.
První „stodolová show" se bude vysílat živě z Osnabrücku. Mezi hosty mají být hornorakouské Poxrucker Sisters, Jürgen Drews, Peter Kraus, Troglauer Buam a další. Režisérem zůstává Kurt Pongratz, nováčkem v týmu je Gregor Barcal, scénárista „Song Contestu 2015". V každém pořadu bude výrazněji prezentován region, v němž se show koná.

„Rajští" sousedé

Rakušané sní ročně průměrně na hlavu 30 kilogramů rajčat, téměř dvakrát víc než před 20 lety. Ročně jich zakoupí skoro 33 000 tun v ceně asi 108 milionů eur (podle jiných statistik 31 403 za 80 milionů, a průměr spotřeby je 27,2 kg ). Rajčata představují 41 procent celkového množství prodané zeleniny a ovoce, napsaly OÖN k sobotnímu Dnu rajčat, vyhlášenému z iniciativy Agrárního trhu Rakouska. Osm procent prodaných rajčat je prý z bioprodukce. Kromě toho pěstuje tuto plodinu téměř každá domácnost. Existuje prý asi v tisícovce druhů.

Přes osm vrcholů

V sobotu bude další ročník vytrvalostního závodu Mühlviertel 8000 na celkem 189,92 km. Odstartuje plaváním z Horní Plané do Bližší Lhoty (770 m). Naváže běh do vrchu na Plöckenstein (15,69 km, do výšky 1233 m), odkud účastníci pojedou na horských kolech do Weigetschlagu (70,03 km). Další etapou je chůze na 9,76 km s walkingovými holemi kolem této obce přes Sternstein (1125 m). Dále závodníci pojedou na silničních kolech 72,55 km do Sandlu přes nejvyšší hornorakouský průsmyk Köblberg (1044 m), na horských kolech zdolají sjezdovku Mitterbach (6,59 km) a doběhnou na vojenské cvičiště Zelletau (10,06 km), kde absolvují závěrečný kros na 4,76 km s doběhem do veletržní haly ve Freistadtu v rámci lidové slavnosti Mühlviertlu. Podrobnosti na www.muehlviertel8000.at