VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budějovice zažily druhou pouliční válku, lékaři ošetřovali osm lidí

České Budějovice - Rvačky, výtržnosti, demolování, zranění lidé, důrazné zásahy policistů, to všechno se dnes zopakovalo na sídlišti Máj podle podobného scénáře jako před týdnem. Do města dorazily extremistické skupiny z Česka i zahraničí s cílem znovu běsnit v ulicích.

6.7.2013
SDÍLEJ:

Záměr střetnout se s romskými obyvateli českobudějovického sídliště Máj policisté v sobotu účastníkům protiromské demonstrace překazili razantním zásahem.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Situaci v Českých Budějovicích jsme v sobotu sledovali on-line

Další informace čtěte v pondělním tištěném vydání Českobudějovického deníku

23.29 - Osm účastníků pouličních nepokojů ošetřovali v sobotu lékaři českobudějovické nemocnice. Šest pacientů patřilo mezi demonstranty, kromě nich utrpěli podle mluvčí zdravotnického zařízení Ivany Kerlesové zranění i dva policisté. "Až na jednu osobu, která v nemocnici zůstala s otřesem mozku, byli všichni zranění propuštěni domů. Většinou utrpěli pohmožděniny a tržné rány," upřesnila Ivana Kerlesová. Pro srovnání dodala, že minulou sobotu po první pouliční válce lékaři nemocnice ošetřili 13 osob, z toho 10 aktivistů a tři policisty. I v tomto případě byli všichni kromě jedné osoby s otřesem mozku propuštěni na doléčení domů.

22.23 - Podle informací vedení města se situace na Máji a v okolí uklidňuje, policejní hlídky však budou zdejší situaci i nadále monitorovat. Úklid nepořádku, který na sídlišti i v centru města zůstal po účastnících protiromské demonstrace, začne v neděli ráno.

20.40 - Přes tři desítky lidí, kteří se během dnešních potyček dopustili protiprávního jednání, už zadrželi policisté. potvrdila to jejicjh mluvčí Lenka Holická s tím, že teprve další prověřování upřesní, zda mají dotyční na krku trestný čin či pouze přestupek. Policejní zákrok v ulicích stále trvá. "Máme nasazené pořádkové jednotky, posily z jiných krajů a samozřejmě antikonfliktní tým," doplnila Lenka Holická.

20.22 - S ohledem na aktuální situaci neobsluhují z bezpečnostních důvodů linky MHD č. 3, 5, 7, 8, 15 a 21 sídliště Máj v okolí ulice A. Barcala a sídliště Šumava v okolí ulic Branišovská, J. Opletala a O Nedbala. Linka 3 je odkloněna z Husovy tř. do ulice Oskara Nedbala a Evžena Rošického s ukončením v zastávce Větrná. Linka 5 je odkloněna z ulice Oskara Nedbala do ulice Evžena Rošického s ukončením v zastávce Větrná. Linka 7 je odkloněna z Branišovské ulice do ulice Oskara Nedbala a Evžena Rošického s ukončením v zastávce Větrná. Linka 8 je ukončena v zastávce Větrná. Linka 15 je odkloněna Husovou tř., neobsluhuje zastávky Vysokoškolské koleje, Jihočeská Univerzita, Šumava, Václava Talicha a Evžena Rošického. Linka 21 je odkloněna z ulice Oskara Nedbala do ulice Evžena Rošického přes zastávku Větrná do Haklových Dvorů.

20.06 - V ulici Karla Šafáře policisté obklíčili asi padesát účastníků protiromské demonstrace. Všechny šacují a postupně umisťují do policejního autobusu s cílem odvézt je z místa pryč. Dav demonstrantů se rozpadl na více malých skupinek, zdá se, že hrozba potyčky s obyvateli Máje je zažehnána.

19.50 - Záchranáři zatím museli v souvislosti s pouličními šarvátkymi ošetřovat tři lidi. Podle ředitele Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje Marka Slabého šlo ale ve všech případech jen o lehká zranění.

19.33 - Demonstranty shromážděné ná náměstíčku mezi panelovými domy na sídlišti Šumava policisté postupně vytlačují co nedál od sousedního sídliště Máj, a to směrem do Branišovské ulice k Jihočeské univerzitě a k centru města.

19.24 - Situace stagnuje. Policisté účastníky protiromského shromáždění nahnali na náměstíčko na sídliště Šumava a ze všech stran je obklíčili. K žádnému zásahu zatím strážci zákona nepřistoupili.

18.58 - Extremisty se daří vytlačit pryč od problematického sídliště. Policisté za posledních několik minut vytlačili dav od multikina až k čerpací stanici v ulici Milady Horákové.

18.45 - Na sídlišti Máj je horko. Policisté uzavřeli přístupové komunikace mezi paneláky, demonstranti po nich hází kameny a lahve. Protistrana používá slzný plyn. Do střetu se zapojili i neuniformovaní policisté. U multikina CineStar zadrželi několik lidí. V akci je podle některých odhadů několik stovek protestujících. Všemu přihlíží nespočet zvědavců.

18.30 - S ohledem na aktuální situaci neobsluhují z bezpečnostních důvodů linky 3, 5, 7 a 8 zastávky J. Bendy a Máj - A. Barcala. Uvedené linky jsou odkloněny do konečné zastávky Máj - Milady Horákové. Směrem do města jsou tyto linky odkloněny ulicí E. Rošického. Dopravní podnik se cestujícím omlouvá za případné komplikace.

18.23 - Policejní síly jsou v těchto chvílích soustředěny na sídliště Máj. Není vyloučeno, že by mohlo dojít ke střetu s radikály. Policie i radnice apelují znovu na místní obyvatele, aby se do střetu mezi policií a radikálními skupinami nezapojovali. Pokud se jednotlivé skupiny zformují do shromáždění, budou vyzvány pracovníkem magistrátu k rozpuštění. Nebude-li výzva uposlechnuta, bude situaci řešit policie svými silami na místě.

18.15 - Policejní mluvčí Lenka Holická řekla, že prioritním úkolem policie zůstává, aby účastníci protiromské demonstrace, která se uskutečnila na náměstí, nenarušili pokojné shromáždění na sídlišti Máj. "Počítáme s různými scénáři dalšího postupu, včetně toho, že někteří účastníci protiromského shromáždění budou ve městě nocovat," odmítla Lenka Holická podrobněji komentovat strategii policie.

18.04 - Z náměstí směrem do Kanovnické ulice policisté již uvolnili zátaras, který účastníkům protiromského shromáždění bránil opusit náměstí v početnějších než dvou či tříčlenných skupinkách. Dav se rozdělil do dvou skupin, jedna míří k Senovážnému náměstí, druhá na Lannovu třídu. Odhadem 15 policejních dodávek mezitím zamířilo přes Dlouhý most z centra směrem na Máj. Auta vesměs houkala a jela s otevřenými dveřmi.

17.55 - Policisté pouští účastníky protestu z náměstí Kanovnickou ulicí velmi pomalu. Zhruba ve dvouminutových intervalech odchází skupinky maximálně tří lidí. Míří většinou směrem k Lannově třídě nabo na Sady. Atmosféra mezi čekajícími houstne a nelze vyloučit, že dojde ke střetu. Situaci se snaží usměrňovat antikonfliktní tým.

17.35 - Skupinka vybavená slovenskými vlajkami a nápisem Slovenská pospolitosť se pokouší uniknout Krajinskou ulicí, policisté je nepustili. Někteří účastníci protestu nahlas mluví o tom, že by se chtěli zformovat v jiné části města a na Máj vyrazit odtud.

17.22 - I na náměstí pomalu ubývá lidí. Organizátor protestu Vladimír Pytel volá do davu za sebou: "Pouštějí po dvou, třech lidech. Rozbalte stany, na konci měsíce se poslední z nás z náměstí snad dostanou."

17.20 - Policie zajišťuje odchod z náměstí určenou trasou. K otevřenému střetu s policií zatím nedošlo. Policie monitoruje situaci i v dalších částech města, zejména na sídlišti Máj.

17.13 - Na sídlišti Máj je klid. Nahlášený happening končí. Romský koordinátor Roman Slivka vyzval jeho účastníky, aby se rozešli do svých domovů. Ulice se vyprazdňují.

17.11 - Skupina se zastavila v rohu náměstí. Policisté opakují prostřednictvím megafonu výzvu k rozchodu po jednotlivcích, v opačném případě jsou připraveni použít donucovacích prostředků.

17.06 - Dav se pokusil, někteří s argumentem, že na Máji bydlí a jdou domů, vyrazit směrem k sídlištím Krajinskou ulicí, opět narazil na těžkooděnce.

17.01 - Policisté a pracovníci magistrátu protestující vyzvali, aby se po jednotlivcích vydali Kanovnickou ulicí směrem k Lannově třídě. Pokud ale půjdou po skupinkách, dojde na policejní zásah. Jeden z organizátorů protestu, Vladimír Pytel, vyzval ostatní, aby respektovali výzvu s tím, že hodlá kvůli tomu, že skupina nemůže na Máj, okamžitě sepsat petici. Podepisovat se začala už na náměstí.

16.51 - Policisté z antikonfliktního týmu se snaží s hloučkem vyjednávat. Dostává se jim ale skandovaných odpovědí: "My chceme na Máj" a "Pusťte nás na ně", objevil se transparent s nápisem Stop dvojím dávkám - černým a bílým.  "Jsme svobodní občané a chceme se projít," tvrdí někteří z davu. Na těžkooděnce se snáší slovní útoky.

16.44 - "Z našich daní žijete, ještě nás tu bijete," zaznívá z davu. Zazněly i narážky na osazenstvo radnice, které podle přítomných nemá odvahu se ukázat. Ozývají se i hesla jako "Národ sobě" a několik přítomných zvedlo výmluvně pravici. V cestě celému shromáždění stojí policejní těžkooděnci, jak Biskupská tak Radniční ulice jsou zatarasené.

16.37 - Skupina několika desítek účastníků zatím tichého setkání se dala do pohybu směrem k sídlištím. Ještě na rohu náměstí narazili na policejní zábrany. Pzývá se hlasitý pískot a nespokojené výkřiky.

16.00 - Podle neoficiálních informací by měla na náměstí začínat protiromská demonstrace. Nad centrem krouží policejní vrtulník, okolí Samsonovy kašny lze bez nadsázky označit za nejbedlivěji střežené náměstí v Evropě. Na dlažbě postávají skupinky lidí. Zatím vládne klid.

15.52 - Policie už asi dvěma desítkám lidí zakázala vstup na sídliště Máj a na Náměstí Přemysla Otakara II. "Situace ale zůstává bez významných změn. Na sídlišti Máj  pokračuje jediné na dnešní den ohlášené shromáždění. Policie ČR na území města provádí opatření zaměřené na kontrolu osob, které by mohly směřovat na toto shromáždění, či do centra města. Monitorován je i pohyb skupinek, které policie považuje za případně rizikové. Dostatečný počet policistů a techniky je soustředěn na sídlišti Máj, v centru města a na dalších místech, u kterých poznatky policie signalizují možné shromažďování většího počtu osob. Policie zatím zabavila několik kusů různých zbraní," shrnuje aktuální situaci primátor Juraj Thoma.

15.40 - Přiostřuje se i na Máji na akci, která se nese pod heslem Černí, bílí, spojme síly. Místy pokojná diskuse se chvílemi vyhrocuje v hádky, při kterých místní obyvatelé řeší sousedské spory. Někteří z účastníků už naštvaně odešli domů.

15.35 - Atmosféra připomínající dusno před bouří vládne na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Na lavičkách se v nenápadném posedávání střídají Romové i pravděpodobní extremisté, z povzdálí náměstí pozorují policisté, valem přibývá i policejních aut.

15.22 - V ulici V. Volfa se sešlo zhruba 200 lidí. Střídají se u mikrofonu a hovoří k davu. Mluví se o jednotě, ale i rozdílech mezi Romy a bílými.

14.55 - Podle informací z radnice se činnost policistů zatím na území města soustřeďuje především na ověřování různých podnětů, a to i od občanů města. "Policie rovněž z preventivních důvodů kontroluje osoby, které by mohly směřovat na stále probíhající ohlášené shromáždění na sídlišti Máj, a to na straně příznivců či odpůrců shromáždění. kontrolují i další skupinky osob pohybující se v okolí sídliště Máj a centra města," doplňuje Jitka Welzlová

14.45 - Na točně MHD na sídlišti Máj se připravuje k možnému zásahu jezdecká policie. Podle svědků už před časem vyjela skupina jezdců směrem do ulice J. Bendy a postupně se rozmisťují do rizikových oblastí. Momentálně se na točně pohybuje dvanáct koní a pro místní se stali velkou atrakcí. Sešly se tu davy rodin s dětmi, situaci si fotografují jako cirkusovou atrakci. Zastavují se i pejskaři a kolaři na nedaleké cyklostezce, pochopitelně i debatují o situaci na sídlišti. Trolejbusy mají problém se mezi lidmi na konečné otočit a vyrazit opět na trasy svých linek. "Kdybychom si mysleli, že se tu něco semele, s dětmi bychom sem nevyrazili. Dnes na sídlišti ale podle mého k ničemu nedojde. Tím, že je tu tolik policistů, si extremisté netroufnou," míní maminka malé Kamily Daniela Bendová.

14.15 - Muži zákona v policejních dodávkách monitorují i centrum města, připraveni jsou v ulicích lemujících náměstí.

14.00 - V úzkém kontaktu s policií je i vedení města. To se po poledni sešlo na radnici i se zástupci ozbrojených složek, které neustále monitorují situaci. "Zatím se nic vážného nestalo,  koná se pouze ohlášené shromáždění na sídlišti Máj.  Nadále však platí apel pro obyvatele Budějovic, aby se nezapojovali do případných konfliktů či střetů. Pro prezentaci svého názoru na situaci na sídlišti by lidé měli využít setkání v českobudějovické sportovní hale, které bude v úterý 9. června od 17.00 hodin," vyzývá mluvčí radnice Jitka Welzlová.

13.20 - Venčit psa se vydala obyvatelka sídliště Renata Veselá. "Pro jistotu jsme přeparkovali do bezpečí auta. Radši ale i my odjedeme na chalupu, to co jsem zažila minulý týden, mi úplně stačilo. Tyhle nepokoje nic na situaci na našem sídlišti nevyřeší," je přesvědčena. Podobného názoru je i další obyvatelka této lokality, která si ale nepřeje zveřejňovat své jméno. "Problém tady není tak velký, jak se v poslední době může zdát. Při jednání s Romy platí slušnost, ale ráznost," nabízí řešení sousedských sporů.

13.00 - V ulici V. Volfa na Máji postávají a poklidně diskutují  skupinky celkem asi dvou stovek Romů, další vyhlížejí v hojném počtu z oken. Na vše dohlíží hlídky městské policie, jak v této ulici stojí pět aut strážníků. Na obou koncích jsou pak připravené policejní dodávky a pořádkové jednotky Policie ČR. Na místě prochází i odhadem dvě desítky členů antikonfliktního týmu. Nad sídlištěm podobně jako minulý týden krouží policejní vrtulník.

12.30 - Na sídliště Máj právě míří další policejní kamion s označením "přeprava koní". V kritické lokalitě v ulici V. Volfa i v okolí zatím vládne naprostý klid.

12.15 - Podle krajské policejní mluvčí Lenky Holické se na různých místech města začínají scházet skupinky lidí. "Nedopouštějí se žádného protiprávního jednání, všechny monitorujeme a jsme připraveni v případě potřeby zasáhnout," zdůraznila Lenka Holická

12.00 - Možné problémy jsou připravení eliminovat jak policisté tak městští strážníci. V pohotovosti jsou posily, pomoci kolegům přijeli policisté i z jiných krajů. Už nyní stojí například na příjezdové silnici ve směru od Českého Krumlova hlídky a kontrolují osádky všech aut mířících do krajského města. V několika případech už zajistili například baseballové pálky, které mohou sloužit znesvářeným stranám jako zbraně. Kontrolám se nevyhnou ani lidé, kteří do města přicházejí pěšky či přijíždějí na nádraží. K případnému zásahu jsou připravená i vodní děla a koně.

Policisté dohlížejí na pořádek prakticky po celých Českých Budějovicích. Jen během několika minut jich naši reportéři v terénu napočítali v jediné ulici šest. Na sídlišti Máj zatím vládne klid, viditelně tu sice ubylo parkujících aut, ale stále jich tu stojí poměrně hodně.

Zastupitelé města vyzývají všechny občany, aby se do možných potyček nezapojovali ani je nepodporovali. "Dají tak jasně najevo, že jakékoliv projevy extremismu, ať již pravicového nebo levicového do našeho města nepatří a odsuzujeme je. Násilí není cestou k řešení," stojí ve společném prohlášení. Orgány města, městská samospráva i státní orgány jsou připraveny situaci uklidňovat a aktivně ji řešit při setkáních s občany. První takové se uskuteční v úterý 9. července od 17 hodin ve sportovní hale.

Policejní mluvčí Lenka Holická také apeluje na veřejnost, aby se vyhýbala jakýmkoli konfliktům, při možných potyčkách hrozí riziko zranění i všem přihlížejícím.

Zřejmě s cílem nenechat extremistům při jejich očekávaném sobotním řádění v ulicích Českých Budějovic tolik možných zbraní jako minulou sobotu odváželi v pátek dopoledne pracovníci společnosti .A.S.A. kontejnery ze sídliště Máj. Nádoby na odpad při nepokojích v minulém týdnu lidé v ulicích zapalovali a používali jako barikádu.

Autor: Redakce

6.7.2013
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Výstavba kanalizace uzavře silnici

Ilustrační foto.

Bezdomovci se museli stěhovat

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Jindřichův Hradec - Alkohol zřejmě sehrál velkou roli v sobotu večer, když muž usnul u kolejí a zřejmě ho zachytil vlak. Vyvázl se zraněním hlavy.

AKTUALIZOVÁNO

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

Písek - V neděli před 14. hodinou se stala na silnici I/20 na trase Písek - ČB nedaleko Semic vážná dopravní nehoda. Čelně se střetla dvě osobní auta - Škoda Octavia a Škoda Felicie. Během nehody došlo ke třem vážným a jednomu lehkému zranění. Na místě zasahoval vrtulník. 

Svědci mohou policii pomoci

České Budějovice - Dopravní policisté ze Skupiny dopravních nehod v Českých Budějovicích prosí případné svědky dopravní nehody o pomoc. K incidentu došlo v rozmezí od 10. října od 17 hodin do 11. října do 8 hodin v Netolické ulici před domem č. p. 1180 v Českých Budějovicích. Dosud neznámý řidič vozidlem nespecifikované značky poškodil zaparkovaný vůz tovární značky Ford Focus šedé barvy. Z místa nehody ujel. Informace můžete policii sdělit na telefonním čísle 158.

Policie vyzývá řidiče nákladního vozidla a svědky o pomoc

Dasný - Policisté z Dopravního inspektorátu policie České republiky v Českých Budějovicích prosí veřejnost o pomoc.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení