Za výchozí místo každé procházky označuje náměstí, „které zná každý Čech už ze školy" – protože je velké právě hektar, zaznamenávají jej podle listu téměř všechny české učebnice matematiky.

Deník popisuje, jak kolem Samsonovy kašny posedávají studenti a penzisté na lavičkách, a míní, že obavy na tomto místě by mohl vyvolávat jen „bludný kámen". Z vlastní zkušenosti nicméně autoři jeho nebezpečný potenciál při překročení po 22. hodině nepotvrzují. „Pobýt ve městě dobrovolně i po desáté se může rozhodně vyplatit," píší. „V přehledném starém městě je dostatek pivnic. Na rozdíl od turistických metropolí Prahy a Českého Krumlova tu člověk potká především domácí, kteří si po práci dopřávají jedno nebo dvě piva. Jiné nápoje jsou na často rustikálních stolech sotva vidět.  Češi jsou pivaři číslo jedna v Evropě a člověk jim to nemůže mít za zlé. Budějovický Budvar má světovou pověst, přičemž také další zdejší pivovar Samson vyrábí výtečné pivo."

„Češi ale nejsou jen nadšenci piva a pořádného jídla, ale jsou posedlí i sportováním," pokračují OÖN. „Kolem soutoku Malše a Vltavy je jedno sportovní zařízení vedle druhého, atletický stadion, volejbalová hala, plovárna, vysoce moderní hokejová aréna, malý, ale fajnový fotbalový stadion – sportovně založený Linečák málem puká závistí…  Přátele motosportu chytne za srdce malé muzeum motocyklů, které provozuje bývalý závodník Petr Hošťálek. Kdo má štěstí, může šéfa dokonce zastihnout před muzeem něco šroubovat na staré mašině…"

„Komu je bližší nakupování než sport, zaraduje se, že mezinárodní koncerny už dávno nahradily obchody s brakem z raných devadesátých let. Jednou z posledních bašt typických obchodních domů zůstal Prior na nákupní třídě, která vede k nádraží," pokračuje list a popisuje „reálsocialistickou budovu" a uvnitř „klišé obchodů bývalého východního bloku". Objekt by prý mohl být označen za pamětihodnost, neboť jinak mají Budějovičáci reálsocialismus i nájezdy na tržnice s trpaslíky úspěšně za sebou. „I proto se také bez nakupování vyplatí znovu poznávat naše přátelské sousedy," uzavírají OÖN a vracejí se ke gastronomii. „Velké důkladné porce, hodně masa, pivo jako křen a báječné moučníky, tak se dá česká kuchyně popsat snad nejvýstižněji. Kdo miluje svíčkovou a houskové knedlíky, v Budějovicích lehce najde. Jedním takovým tipem jsou Masné krámy, stará pivnice v blízkosti náměstí, která byla v minulých letech přebudována ve výstavní restauraci. Jídlo je dobré, bohaté a výhodné, pivo pochází stylově z Budvaru. Pro vegetariány je místo vhodné méně," končí linecký list (snad aby v té kritice nebyl Prior sám – pozn. red… ).

Jezdí hromadně

Linecká městská hromadná doprava zaznamenala loni rekordních více než 102,5 milionu přepravovaných, o dva a půl milionu víc než předloni. 20 700 lidí mělo celoroční předplatné, o šest procent víc než v roce 2011 (19 527). Třetina z nich byly přenosné, skoro 40 procent si vybavili důchodci, o něco víc než desetinu studenti. Další zvýšení předplatného si město slibuje od subvencování přenosných síťovek sto eury. Od 1. července bude prodávat roční permanentku za 285 eur, nejlevněji v celém Rakousku.

Voda škodila míň

Škody napáchané povodní v Horních Rakousích samozřejmě ještě nejsou přesně vyčísleny, ale jsou menší než v roce 2002. „Jisté je, že těžce bylo zasaženo 22 obcí, z nichž každá předběžně hlásí škodu za milion a víc," píše deník OÖN. Velká voda zasáhla 228 obcí.

V Dolním Bavorsku pominulo nebezpečí protržení hráze u Deggendorfu, pořád se ale ještě na 3000 lidí nemohlo vrátit do svých domovů. Okresní úřad odhaduje způsobené škody zhruba na půl miliardy eur.

Mýto cizincům?

Předseda CSU Horst Seehofer prohlásil v Bildu, že chce zavést „mýto, které by nezatěžovalo německé řidiče". „Námitku, že něco takového nepřipouští právo Evropské unie, odmítl vzít v potaz," napsal pasovský deník PNP. Předseda dopravního výboru Bundestagu Anton Hofreiter (Zelení) má návrh za nerealizovatelný. „Mýto v takové formě je typická křesťanskosociální  opovážlivost," řekl. Ministr dopravy Severního Porýní – Vestfálska Michael Groschek (SPD) označil Seehoferovu iniciativu za „politické tanečky" a předvolební folklor.