Podle důchodového experta Bernda Marina stoupá každý rok průměrná očekávaná délka života o 80 až 100 dnů. Loni byla u mužů 78,5 roku, v roce 2030 to má být podle statistiků 82,3 roku. U žen stoupne z 83,6 na 86,7 roku. Podle Marina by se mezi lety 2025 a 2050 měla zvyšovat hranice odchodu do důchodu v návaznosti na růst očekávané délky života o jeden až dva měsíce ročně. Zmíněnou „automatiku" zavedlo už třináct evropských států.

„Expert OECD Christopher Prinz jde ještě dál. V budoucnu je podle něho představitelné, že každý, kdo dnes dokáže pracovat ještě v pětašedesáti letech, bude dělat ještě v sedmdesáti," pokračují OÖN.

Kancléře Faymanna zlobí „dva mlýnské kameny", mezi nimiž se starší člověk ocitá – na jedné straně  by měl pracovat déle, na druhé straně nejsou pracovní místa. Faymann proto požaduje rychlé zavedení systému, který by i trestal zaměstnavatele, kteří zaměstnávají příliš málo starších osob. To dosud blokuje Hospodářská komora, jejíž prezident Christoph Leitl místo toho volá po vyplácení prémií těm pracujícím, kteří dělají i po dosažení  důchodového věku.

Podzim stále teplejší

Od začátku zaznamenávání teplot v Kremsmünsteru před 247 lety nebyl v Rakousku teplejší meteorologický podzim než ten letošní, píše deník OÖN. Průměrná teplota vzduchu od 1.září do konce listopadu byla o 2,2 stupně nad hodnotami posledních třiceti let. Dosavadní „rekordman", podzim 2006, byl o dvě desetiny stupně chladnější.

Navzdory tomu jsou v hornorakouských lyžařských oblastech optimističtí, že příští týden budou moci zahájit provoz. „Naději na happening plánovaný na 6. prosinec ještě nevzdal ani šéf lanovek na Hochfichtu Gerald Paschinger," uvádí list.

Sousedé s pouty

Od 1. září 2010 absolvovalo v Rakousku své tresty nebo vyšetřovací vazbu v elektronických „poutech" 2288 lidí. Většinou šlo o výkon trestu domácího vězení, jen 28krát byla tato výhoda umožněna obviněným ve vazbě. Aktuálně „náramky" nosí 282 lidí, z toho 280 odsouzených. 215 je dostalo poté, kdy nastoupili do určené věznice a požádali o přidělení „pout"; rozhodnutí o tom očekávají na svobodě. Podmínky posuzuje vedení věznice a organizace „Nový start". Žadatel musí mít mj. stálé zaměstnání, sociální pojištění, trvalé bydliště se souhlasem rodiny ostatních bydlících a mobil, aby byl kdykoliv dosažitelný. „Nový start" mu určuje mj., kdy může opouštět domov, kolik potřebuje času na cestu do zaměstnání, kdy může třeba nakupovat a kdy se musí vrátit domů. Ostatní s náramky jsou lidé, kteří si odseděli část trestu a splnili podmínky pro jeho „dosloužení" v domácím vězení – tedy například zbývá-li jim pykat už jen rok Za tuto výhodu musí odsouzený platit „nájem" pout ve výši podle osobních poměrů, maximálně 22 eur denně.

„Kolem osmi procent – 184 – nesplnilo požadavky a muselo zpátky za mříže," píší OÖN. K porušením pravidel patří například ztráta zaměstnání, odnětí souhlasu spolubydlících s pobytem osoby, nedodržení zákazu požívání alkoholu. Nedávno byl jeden z těchto vězňů přistižen při distribuci drog, zmiňuje list. Tři nebo čtyři  se „pout" vzdali dobrovolně, protože neunesli psychicky tlak s nimi spojený.

Vězení za štěňata

Dva a půl roku nepodmíněně za kvalifikovaný podvod dostal ve Vídni pár, který provozoval ilegální obchod se štěňaty, napsaly OÖN. Obžalovaným ve věku 32 let hrozí dále přeměna předchozích podmíněných trestů na výkon dalších 18 měsíců.

Obžaloba dvojici klade za vinu, že od roku 2012 získávala štěňata ze Slovenska a přes internet je nabízela jako čistokrevná. Prodávala je za 190 až 450 eur. Na rozdíl od dokladů předkládaných obviněnými se ale často jednalo o těžce nemocné či týrané mladé psy, kteří krátce nato uhynuli nebo museli být utraceni. Dotyční za to byli v březnu odsouzeni za týrání a prostý podvod k částečně podmíněným trestům, ale Nejvyšší soud případ vrátil k prozkoumání, zda nejde o přísněji trestný čin podvodu. V novém projednání to měl senát za prokázané a podmínky přeměnil na přímý výkon odnětí svobody.

„Případ se provalil díky organizaci ochránců zvířat ,Čtyři packy´," píší OÖN. „Jeho členové se vydávali za zájemce o koupi. Smluvený obchod se odehrál v bytě, kde bylo třináct maltézských štěňat, a ,kupující´ jej tajně natáčeli. Na místě zasáhla policie a úřední zvěrolékař,  zvířata byla zabavena."

Přes probíhající stíhání obchodovali obvinění se štěňaty nerušeně dál až do letošního ledna, kdy „klec spadla" podruhé.

Chytrých přibude?

Počet studujících v Německu zaznamenal další rekord. Momentálně je na vysoké školy zapsáno 2,69 milionu lidí, o 81 500 víc než loni. Počet nově zapsaných proti minulému roku ale poklesl na 498 900. „Podobná je situace i v Dolním Bavorsku," píše PNP. „V Pasově je nyní 12 024 studentů, o 700 víc než loni na podzim, ale prvosemestrových je méně.  V Deggendorfu se počet studujících zvýšil zhruba o 200 na 5200, v Landshutu o 600 na 5400."

close Tak má vypadat mešita v Deggendorfu. zoom_in Postaví mešitu

Výbor městské rady v Deggendorfu pro výstavbu jednomyslně vydal k žádosti turecko-islámského kulturního spolku souhlas se stavbou centra náboženské obce s mešitou v městské části Fischerdorf. Souhlasil i radní Franz Heigl z CSU, jehož klub má k záměru výhrady. „Tady ale jde o stavební záležitosti a ne o otázky víry," řekl.  Věcnou diskusi vyvolal až Reinhard Janka (WAN) připomínkou, že kupole a minaret mu připadají příliš vysoké. Má dojem, že občanům vadí, a odkazoval na jiná místa, kde islámská centra byla budována bez těchto symbolů, které by mohly vyvolávat nevoli. Obavy občanů by neměly být podceňovány, mínil. Výbor ale nakonec se záměrem souhlasil.

Párková provokace

„Nošením sov do Atén" nazval deník PNP záměr „svobodného státu" Sasko rozdávat v rámci reklamní kampaně během ježíškovského trhu v Norimberku „norimberské klobásy". „Francká obec to vůbec neshledává legračním," uvádí list. Cituje vedoucího městského úřadu pro trhy Helmuta Nordhardta, že „podávání zboží zdarma není dovoleno". K akci Sasů by bylo třeba zvláštní povolení. Také majitelé stánků, kteří si prodejem klobás vydělávají, by jistě byli proti konkurenci z východu.

Mluvčí státního kancléřství v Drážďanech ujistila, že nechtěli vyvolat takové pozdvižení. Kampaní „Tak je to po sasku" si tato spolková země dělá reklamu už dlouho. V jejím rámci mají být 6. prosince v norimberském centru grilovány a rozdávány klobásy s proslulou „budyšínskou hořčicí". Heslem akce je: Okořeníme (dochutíme) váš život, ať jste odkudkoliv. Podle mluvčí má jít vlastně jen o milou akcičku hlavně kolem hořčice, popisuje PNP.

Dodává, že co se ale týče „ježíškovského trhu", je Norimberk přísný, a cituje ředitelku odboru Yvonne Coulinovou: „Na trhu není reklama dovolena nikomu." Je prý třeba vyčkat, jestli si sousední země nevybere „k reklamnímu míchání své hořčice" jiné místo města.

V kampani mají hrát prominentní vyslanci této spolkové země, umělci, muzikanti, sportovci či tradiční firmy, kteří už Sasku dělají ve světě dobré jméno, v budoucnu  ještě větší roli. Podle mluvčího zemské vlády Christiana Hooseho chtějí „společně vytvořit zvláštní ,saský moment´, o kterém by se mluvilo a kterým by se země jako kolébka německé kultury stala ještě známější".

V uplynulých měsících  předváděli, „jak je to po sasku", především umělci vystoupeními v anglicky mluvících zemích. O adventu mají navázat propagační akce „saského vánočního anděla" na vánočních trzích a v centrech velkoměst. Před týdnem pokřtil v Drážďanech zvláštní vánoční poštovní známku s motivem anděla Rafaela ze Sixtinské kaple v nákladu 200 000 výtisků.

6. prosince navazuje „ochucení života" v Norimberku. Den poté „anděl zaletí" do Paříže a při veletrhu uměleckých řemesel „Carrousel des Métiers d'Art et de Création" představí saské tvůrce – krušnohorské řezbáře, malíře porcelánu či výrobce vánočních ozdob. Od poloviny prosince má dělat po dobu jednoho roku reklamu Drážďan a Saska v rámci „Tak je to po sasku" polepená tramvaj v Kolíně nad Rýnem.

close Dálniční známka Rakouska. zoom_in Dálnice podražily

Dálniční známka pro rok 2015 v Rakousku je ode dneška v prodeji. Roční podražila z 82,70 na 84,40 eura, tedy o 2,1 procenta, píší OÖN. Pro motocykly cena stoupla z 32,90 na 33,60. Známka bude platit už od letošního 1. prosince, letošní zase do 31. ledna 2015. Desetidenní nálepka pro příští rok je za 8,70 eura (motocykly 5), dvouměsíční za 25,30 (motorky 12,70).

Ničili rachejtle

Pyrotechnici rakouského ministerstva vnitra zničili letos dosud 3,5 tuny pyrotechniky zajištěné v uplynulém roce. „Velká část z toho byla dovezena ze zahraničí privátními osobami," uvádí linecký deník. Jak řekl  John Eberhardt z pyrotechnické služby, každoročně experti zajistí tři až pět tun ilegálních výrobků. Letos to bylo zatím kolem tří tun, když nejnovější případy jako odhalený sklad výbušnin v Kapfensteinu s až 6000 dělbuchy a další nálezy ještě započítány nejsou.  OÖN připomínají, že v noci na neděli přišel při explozi pyrotechniky o levou ruku fotbalista SV Horn Andreas Schicker.

Experti služby byli letos povoláni už ke 22 případům zajištění nelegální pyrotechniky, z 90 procent tzv. zábavné, sloužící k doprovodu vánočních a silvestrovských oslav.

Drahé osvětlení

Světelné řetězy, iluminované vánoční postavičky či blikající sobi spotřebují v Rakousku každý advent elektřinu v ceně kolem deseti milionů eur, uvádějí OÖN. To odpovídá roční spotřebě více než 10 000 domácností. „Zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) apeluje proto na všechny, kteří na světelnou vánoční výzdobu nechtějí rezignovat,  aby využili výrobků LED," píše deník. Za celý advent podle rady spotřebují LED-řetězy tolik jako konvenční osvětlení za dva a půl dne.

Rozepisuje, že denní spotřeba obvyklého světelného řetězu s 35 žárovčičkami o třech wattech je kolem 840 hodinových wattů, zatím co moderní chladnička jich potřebuje jen 300. Podle Anschobera lze vhodným výběrem spotřebiče uspořit až 80 procent elektrické energie.

Bojují za WC

Sociální demokraté na mnichovské radnici si dělají starosti s veřejnými záchodky ve městě a požadují jejich nový koncept, napsala pasovská PNP. „Silný přírůstek obyvatel vede také k tomu, že jsou stále intenzivněji využívány plochy zeleně a rekreace. Kromě toho město vykazuje jeden turistický rekord za druhým. Není tedy divu, že se opakují stížnosti na nedostatek veřejných WC," říká radní za SPD Hans Dieter Kaplan. „Potřebujeme koncept, z něhož bude zřejmé, kde jsou záchodky třeba a kde ne."

Podle sociálních demokratů městská rada před třemi roky usnesla, že 34 zařízení uzavře a zbývajících 36 zrestauruje. Realizováno to ale nebylo. Klub SPD vyzval radu ke zveřejnění přehledu, kde jsou veřejně přístupné toalety, a podle jakých kritérií se rozhoduje o tom, kde je potřeba dalších. „Kromě toho demokraté přišli s konceptem tzv. ,milých toalet´. Podle něj mají hostinští lokálů v blízkosti hřišť mimo centra města otevřít své záchodky i pro veřejnost, která u nich není hostem, za což by dostali od města odškodnění," uvádí PNP.