Pivo zrálo 200 dnů – obvyklý budvarský ležák leží 90 dnů. Bud Premier Select pivovar včera představil veřejnosti. Není vhodný pro mladé do 21 let. Jeho alkohol je 7,6 procenta a podle Aleše Edera, manažera Budějovického Budvaru, vyžadují mimořádné chuťové vlastnosti piva zkušenější a zodpovědnější konzumenty.

„Rozhodli jsme se důrazně upozornit na to, že Bud Premier Select je nevhodný pro osoby mladší jedenadvaceti let. Chceme mladé lidi varovat před vyšším obsahem alkoholu," říká Aleš Eder. Věkové upozornění bude na etiketách Bud Premier Select a stane se i součástí veškeré „komunikace" této značky.

„Dodržování věkového limitu  nelze vymáhat ani kontrolovat. Proto to chápeme jako příspěvek k osvětě zejména mezi mladými lidmi a apel k zodpovědné konzumaci alkoholu," dodal manažer Aleš Eder. Ve vybraných restauracích a barech se mok objeví od 18. března.

Jiří Boček: Je to pivní koňak

Speciál Bud Premier Select, který se včera ukázal světu, označil ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček za první koňak. Vrchní sládek Adam Brož hovoří o speciálu na druhou, jaký se na českém trhu nevyskytuje. Konzumenti znají třetinkový Bud léta. K Budu Premier Select je nutné přičíst větší sílu a výrazné chmelové aroma.

To pivu dodává čerstvý žatecký poloraný červeňák. Ten byl pro unikátní várku sklizen 28. srpna 2012. Téhož dne ho chmelaři zabalili a poslali do Budějovického Budvaru, kde ho pivovarníci hned vsypali do várky. Tím bylo využito maxima chmelových látek, jak přicházejí přímo z pole. „Takto unikátní pivo lze uvařit jednou za rok, v jeden okamžik," míní Adam Brož.

Po dvou stech dnech zrání pivovar stočil nefiltrovaný nápoj do sudů. „Před stáčením jsme přidali živé aktivní pivovarské kvasinky," uvedl Adam Brož. Kvůli obsahu kvasinek je trvanlivost sudového produktu pouze 30 dnů. Bud Premier Select má hustou pěnu, zlatavou barvu a při napití pivař cítí plnost a chlebovitost chuti až s medovými tóny. Jiří Boček vypíchl karamelovovanilkovou příchuť.

Speciální piva jsou ve světě vcelku obvyklá. Už svým tmavým vzezřením konzumenty varují před sílou. Světlá barva Budu Premier Select je ale zrádná. Obsah alkoholu je 7,6 a k tomu je nutno přidat obsah kysličníku uhličitého. „Tyto dvě součásti zvyšují pitelnost, ale také zvyšují vstřebávání do krve," zdůraznil ředitel Jiří Boček.