Na vině je dlouhotrvající sucho. Ovlivňuje to hlavně firmy, které mají rybníky ve větším množství vzájemně napojené, jako například hlubočtí rybáři. „Letošní výlovy se protáhnou zhruba o 14 dnů," odhaduje možný skluz Aleš Kříž, hlavní zootechnik Rybářství Hluboká CZ. Kvůli rybníkům v soustavách se musí naplánovat návaznost výlovů složitěji než jindy. „Byli jsme nuceni upravit plány výlovů," přiznává Aleš Kříž a dodává, že je to proto, aby voda, které je málo, zůstala v soustavách co nejdéle. „Jsme nuceni maximálně šetřit," zdůrazňuje Aleš Kříž. V letech, kdy je vody dostatek, se nemusí plánovat výlovy tak úzkostlivě. Letos je nutné, aby výše položené rybníky při upouštění před výlovem vždy napájely dolní nádrže, které už jsou po výlovu.

Z oblohy a potoků se pomoc čekat nedá. „Bezdrevský potok, co jde od Netolic, je prakticky suchý," upozorňuje Aleš Kříž a dodává, že deště posledních dnů nemohou dlouhodobou bilanci ovlivnit.

Zatím se zatahují sítě jen na menších vodních plochách, kde nejvíc voda chybí a je lepší ryby vytáhnout, s většími rybníky se čeká. Výlovy se protáhnou až do listopadu. Pak se ale může objevit další problém. „Hrozí, že rybníky zamrznou," upozorňuje Aleš Kříž na možnou komplikaci při pozdních výlovech.

Tržní ryby už by se přitom mohly lovit nyní a stěhovat na sádky. Když teploty vody klesnou pod 15° C, tak velcí kapři už nepřibírají.

Starosti ale rybářům po zatažení sítí neskončí. Letos bude problém i s vodou na sádkách. „Výlovy musíme plánovat i proto, abychom byli schopni ryby usádkovat," říká Aleš Kříž. O napájení sádek se obvykle Hlubockým střídají Bezdrev a Munický rybník, které se loví střídavě.

Letos se loví Bezdrev, ale vody z něj pro sádky bude málo. Rybáři se proto chystají, že vodu budou muset zrecirkulovat. Tu odtékající ze sádek poženou čerpadly do Munického rybníku a tím získají další potřebný zdroj pro šupináče na sádkách. Dalším trikem, jak čelit suchu, je pozdržet výlovy, aby šly ryby na sádky co nejpozději. Rybám totiž musí na sádky stále proudit čerstvá voda, což je v suchém roce problém.

Podobně jsou na tom i novohradští rybáři. „Posunuli jsme lovení o čtrnáct dnů," říká Lubomír Zvonař, ředitel Rybářství Nové Hrady. Žárský rybník pak mají Novohradští v plánu až 12. 14. listopadu, aby vodu z něj mohli využít na sádkování.

Pracovníci Lesů a rybníků města Českých Budějovic včera lovili Starohaklovský rybník. Podle Pavla Oberreitera, vedoucího rybničního hospodářství firmy, sucho kromě menšího přírůstku u kaprů poznamenalo třeba stavy dravců. Ti často nedostatek kyslíku a jiné horší podmínky nepřežili, takže štika nebo candát budou při podzimních výlovech vzácnější než jindy.

Ceny zůstávajíPro současný prodej zachovávají rybáři stejné ceny jako vloni.
Na hlubockých sádkách stojí kapr I. třída a výběr (1,8 5 kg) 70 Kč/kg. Novohradští rybáři prodávají na sádkách Štiptoň výběrového kapra (nad 2,5 kg) za 65 Kč/kg. Lesy a rybníky města Českých Budějovic v Haškově ulici mají I. třídu za 71 Kč/kg a výběr (nad 2,5 kg) za 81 Kč/kg. Uvedené ceny by měly platit i pro vánoční prodej. Zájemci si mohou ryby koupit už nyní při výlovech rovnou na hrázích.